Brodzik czy odwodnienie liniowe?
Urządzenie estetycznej i wygodnej domowej łazienki to nie lada wyzwanie. Wady i zalety brodzika oraz odwodnienia liniowego przedstawia Piotr Blige, ekspert z firmy TECE. Łazienka to wyjątkowe pomieszczenie w każdym domu. Staramy się ją urządzić tak, by była modna, przytulna, ale przede wszystkim funkcjonalna. Kluczową kwestią pozostaje zatem wybór właściwych urządzeń sanitarnych i elementów armatury łazienkowej. W Polsce przez wiele lat preferowano klasyczne białe brodziki - do dziś najpopularniejsze są modele w kształcie kwadratu. Producenci nieustannie prześcigają się jednak w tworzeniu nowych kolekcji, dzięki czemu na rynku dostępne są też warianty brodzików prostokątnych, okrągłych oraz o bardziej wyszukanych kształtach i bogatej palecie kolorów.
„Najpopularniejszym tworzywem pozostaje wciąż akryl, który sprawia, że armatura łazienkowa ma gładką powierzchnię, niewielką wagę i łatwo utrzymuje ciepło. Mankamentem tego materiału jest jednak niska trwałość i odporność na urazy mechaniczne. Bardzo często akryl tworzy tylko warstwę wierzchnią brodzika, przez co może on się łatwo ścierać, żółknąć a nawet zacząć trzeszczeć"- wskazuje Piotr Blige z firmy TECE. Podatność na zadrapania sprawia, że brodzik można łatwo uszkodzić, zwłaszcza w trakcie czyszczenia. Bardziej odporne na tego typu urazy są, coraz częściej wykorzystywane w projektach architektonicznych, odwodnienia liniowe.
„Stalowe, płaskie ruszty gwarantują długą i bezawaryjną eksploatację. Co istotne, wszystkie elementy tego systemu są bardzo lekkie oraz łatwe w montażu. Uniwersalna konstrukcja syfonu pozwala na rozebranie od góry urządzenia oraz ułatwia jego częste czyszczenie z nagromadzonych podczas eksploatacji zanieczyszczeń" - dodaje ekspert z firmy TECE.
Niekwestionowanym atutem odwodnienia liniowego jest również swoboda aranżacji i uniknięcie obowiązku dostosowywania wymiarów kabiny do brodzika. W przeciwieństwie do kratki ściekowej umieszczanej centralnie, przy której wymagany jest układ kopertowy elementów ceramicznych posadzki, odwodnienie liniowe montowane jest na obrzeżu stanowiska prysznicowego. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu płaskich rusztów odpływowych, które niezależnie od grubości kamiennych płyt lub płytek ceramicznych, tworzą jednolitą powierzchnię z podłogą. „Zachowanie jednego poziomu posadzki we wszystkich pomieszczeniach, poprzez usunięcie stopni i zbędnych progów, ułatwia poruszanie się i zapobiega potknięciom oraz upadkom osób starszych i niepełnosprawnych. Takie rozwiązanie sprawdzi się również w przypadku najmłodszych domowników, którzy bez ryzyka skaleczeń i zadrapań mogą bezpiecznie korzystać z natrysku " - mówi Piotr Blige, ekspert z firmy TECE.
Różnorodność dostępnych na polskim rynku modeli rynien odpływowych umożliwia ciekawe możliwości zabudowy stanowisk prysznicowych. Do klasycznych aranżacji, gdzie ściany i podłoga wyłożone są płytkami ceramicznymi, najczęściej wybierane są ruszty odpływowe ze stali szlachetnej - w zależności od upodobań można zastosować wariant błyszczący, matowy lub szczotkowany, a także rynny przeznaczone do płytek ceramicznych. Zwolennicy bardziej nowatorskich rozwiązań z pewnością docenią model rynny prysznicowej z elementem piaskowanego, barwionego szkła. Do łazienek, w których dominującym materiałem jest kamień warto wybrać odwodnienie liniowe do kamienia naturalnego. Dzięki temu całość prezentować będzie się niezwykle elegancko i nowocześnie.
Choć wybór aranżacji łazienki to sprawa złożona przy jej urządzaniu warto kierować się przede wszystkim funkcjonalnością armatury łazienkowej i urządzeń sanitarnych. Użyteczne wskazówki eksperta z firmy TECE na pewno pomagają przy zakupie brodzika bądź odwodnienia liniowego. Dlatego też - w myśl zasady, że estetyka powinna iść w parze z praktyką wybierzmy rozwiązanie, które pozwoli nam cieszyć się pięknym wystrojem funkcjonalnej łazienki przez lata.
"TECE" Sp. z o.o.
Ul. Wrocławska 61
57-100 Strzelin
tece@tece.pl
www.tece.pl
Przedsiębiorstwo "TECE" Sp. z o.o. jest znanym producentem i dystrybutorem innowacyjnych produktów w zakresie techniki sanitarnej i grzewczej, specjalizującym się w produkcji wysokiej jakości systemów instalacyjnych przeznaczonych do obiektów przemysłowych oraz budownictwa ogólnego. Obecnie grupa TECE posiada 20 własnych oddziałów i przedstawicielstwa handlowe w ponad 31 krajach.
Nadesłał:
GutPR
|