BUDMA 2012: Srebrnoszare granulki i jasnozielone płyty – energooszczędna izolacja termiczna budynków
Materiały izolacyjne firmy BASF na targach BUDMA 2012, hala 3a, stoisko numer 18 Neopor: materiał izolacyjny idealny do bezspoinowych systemów dociepleń ścian zewnętrznych (ETICS) Przedstawiamy dwa nowe typy Styroduru C: Neo i HT
Na targach BUDMA w Poznaniu firma BASF przedstawia przykłady zastosowań tych produktów. Neopor jest zaprezentowany jako materiał do izolacji ścian zewnętrznych: Styrodur - w formie modelowej izolacji fundamentów.
Neopor – unikalne właściwości dzięki grafitowi
Srebrnoszary Neopor® (polistyren do spieniania) to zaawansowana wersja klasycznego materiału izolacyjnego Styropor®.
Został on wprowadzony na rynek ponad 10 lat temu. Neopor zawdzięcza swój kolor i wyjątkowe właściwości cząstkom grafitu, dzięki którym jego właściwości izolacyjne rosną o nawet 20%. Cząstki te odbijają promieniowanie cieplne jak lustro, zmniejszając w ten sposób straty cieplne budynku. Materiały izolacyjne wykonane z Neoporu spełniają normy obowiązujące przy budowie budynków pasywnych, a w strefach klimatu ciepłego pomagają również zaoszczędzić co najmniej 30% energii zużywanej do chłodzenia domów mieszkalnych.
W Polsce Neopor jest najczęściej stosowany w bezspoinowych systemach ociepleń ścian zewnętrznych (ETICS). Jest to niezwykle wygodna i ekonomiczna metoda izolacji cieplnej zarówno nowych, jak i starych budynków. Chroni warstwę wewnętrzną ścian zewnętrznych przed naprężeniami cieplnymi i starzeniem. Ponadto, cieńsze ściany zewnętrzne nowych budynków oznaczają większą przestrzeń mieszkalną. Oprócz dociepleń zewnętrznych, Neopor używa się również do: izolowania stropów dachowych, izolowania stropów piwnic, izolowania dachów płaskich, izolacji akustycznej, oraz do produkcji elementów szalunkowych (ICF).
Dwa nowe typy Styroduru C: HT i Neo
Firma BASF poszerzyła swoją ofertę sztywnych płyt z polistyrenu ekstrudowanego (XPS) i podczas targów BUDMA 2012 prezentuje dwa innowacyjne produkty:
Styrodur® HT (HT = high temperature, wysokotemperaturowy) do wszelkich zastosowań, gdzie izolacja narażona jest na działanie wysokich temperatur. Jego podstawową cechą jest temperatura ugięcia pod obciążeniem rzędu 105°C (temperatura graniczna). Styrodur HT wyjątkowo dobrze sprawdza się na odwróconych dachach płaskich, pod dużym naciskiem, jako izolacja zbiorników gorącej wody, w różnych zastosowaniach izolacyjnych w technologii słonecznej oraz jako specjalna izolacja urządzeń gorącej wody narażona na działanie ciśnienia i wilgoci. Konwencjonalne materiały XPS mogą być używane w temperaturze do 75°C.
Styrodur® Neo to szara ekstrudowana pianka polistyrenowa (XPS) z cząstkami grafitu, wykazuje nawet o 20% lepsze właściwości izolacyjne niż materiały konkurencyjne. Badacze firmy BASF dokonali tego ogromnego postępu w skuteczności izolacji, wprowadzając do XPS rozdrobniony grafit, który pochłania promieniowanie cieplne i odbija je jak lustro. Firma BASF wynalazła tę technologię w 1995 roku i zdecydowała o jej zastosowaniu w produkowanym przez siebie spienionym polistyrenie o nazwie Neopor®. Ze względu na wyższą skuteczność izolacyjną, grubość płyt może zostać odpowiednio zmniejszona. Dzięki temu Styrodur Neo nadaje się szczególnie dobrze do izolowania ścian, podłóg i stropów wewnątrz budynków, ale również mostków termicznych i ścian szczelinowych.
Styrodur® C chroni budynki przed gorącem, zimnem i wilgocią od prawie 50 lat. Jego zastosowanie przedłuża żywotność budynków, zwiększa ich wartość i poprawia jakość ich użytkowania. Poszczególne gatunki Styroduru C, w którego wolnych przestrzeniach znajduje się powietrze, różnią się przede wszystkim wytrzymałością na ściskanie.
Więcej informacji na temat Neoporu znajdą państwo na stronie: www.neopor.pl
Więcej informacji na temat Styroduru C znajdą państwo na stronie: www.styrodur.com