Bussines Interruption – ubezpieczenie skutków przerw w działalności
W firmach pana K. i N. wybuchł pożar. Spaliły się maszyny. Budynek nadawał się do remontu, a sprzęt do wymiany.
Pan K. zwolnił ludzi i zlikwidował zakład. Nie było go stać na ponoszenie stałych opłat podczas trwania remontu oraz na kupno nowych maszyn. Pan N. natomiast po dwóch miesiącach ruszył ponownie z produkcją. Miał ubezpieczenie Business Interruption, które pozwoliło mu przetrwać trudny okres.
Business Interruption to ubezpieczenie chroniące przed ryzykiem nieprzewidzianych przerw w prowadzeniu biznesu. Chroni przed następczymi skutkami żywiołów i pozwala uzyskać odszkodowanie umożliwiające kontynuowanie działalności.
Pozwala przedsiębiorcom na zachowanie płynności finansowej w przypadku wystąpienia poważnych szkód w należącym do firmy mieniu. Neutralizuje ono konieczność ponoszenia wysokich kosztów stałych, przy braku możliwości ich pokrycia z nowych przychodów.
- Koszty poniesione w okresie, kiedy nie możemy prowadzić działalności i zarabiać, mogą urosnąć do takich rozmiarów, że nie będzie możliwości ich bieżącego spłacania, zwłaszcza przy braku oszczędności, które mogłyby pokryć te wydatki - mówi Jacek Chojnacki, Menadżer Produktów dla Podmiotów Gospodarczych, Concordia Ubezpieczenia. - Ubezpieczenie Business Interruption pokrywa tego typu koszty.
Ubezpieczenie utraty zysku w Concordia Ubezpieczenia jest ofertą dla wszystkich, niezależnie od wielkości produkcji, zysków i poziomu zatrudnienia. Można je wykupić wraz z pakietem ubezpieczeń majątkowych Concordia Profit, który zapewni firmie ochronę finansową w razie nieprzewidzianych zdarzeń takich jak: awaria, wybuch czy kradzież.
Dzięki ubezpieczeniu Bussines Interrupion firmy mogą otrzymać wypłatę zysku operacyjnego (ale tylko tej jego części, którą firma osiągnęłaby w okresie trwania szkody i przy założeniu niezakłóconej pracy), a także kosztów stałych (wynagrodzenia, koszty najmu, dzierżawy, energii elektrycznej, gazu, wody, c.o., raty leasingowe, itp.). Ubezpieczenie to rozpoczyna się w dniu wstrzymania lub ograniczenia produkcji w związku z zaistniałą szkodą i trwa do dnia, w którym skutki szkody przestają mieć negatywny wpływ na działalność ubezpieczonej firmy lub w ustalonym w polisie dniu wygaśnięcia odpowiedzialności Ubezpieczyciela.
- Zawierając ubezpieczenie jest możliwe wynegocjowanie warunków w taki sposób, by dzięki temu ubezpieczeniu mogła ona w przypadku szkód zakłócających produkcję, np. przenieść swoją działalność w inne miejsce. Mniejsze firmy dzięki polisie zyskują możliwość utrzymania płynności finansowej i pokrywania z tego ubezpieczenia kosztów stałych – dodaje Jacek Chojnacki.