Buty ochronne - fundament bezpiecznej pracy


2016-04-25
Obuwie jest jednym z najważniejszych elementów wyposażenia fachowca. Dobrze dobrane będzie nie tylko wygodne, lecz także zapewni odpowiednią ochronę stóp. Podpowiadamy jak budowa buta wpływa na bezpieczeństwo i komfort pracy.

Każdy wie, że źle dobrane buty to katastrofa. Prawidłowy dobór obuwa jest szczególnie istotny w pracy, gdzie przez kilka godzin jesteśmy zmuszeni do „bycia na nogach”. Poszukiwania butów ochronnych warto rozpocząć od oceny stanowiska pracy i zagrożeń, jakie mogą na nim wystąpić. 

Przed czym mają chronić?

Profesjonalne obuwie może zabezpieczać stopy przed wieloma rodzajami niebezpieczeństw jednocześnie. Stopień ochrony zależy głównie od zastosowanych materiałów oraz konstrukcji. Wybór obuwia o jak najlepszych parametrach ochronnych jest kluczowy. – Nie powinniśmy jednak kupować butów o właściwościach, które są nam zbędne. Jeśli nasza praca wymaga dużej mobilności, a poziom zagrożeń jest niski, nie sięgajmy po buty z wysoką cholewą i głębokim, antypoślizgowym protektorem. W tym przypadku nadmierna ochrona wcale nam nie pomoże – wyjaśnia Emil Sieligowski, ekspert marki LAHTI PRO dostarczającej modną i bezpieczną odzież ochronną.

Nowoczesne obuwie robocze musi także spełniać rygorystycznie określone normy bezpieczeństwa, dlatego warto zwrócić uwagę czy producent zaznaczył, jakie normy spełnia i jakie kategorie posiada dany produkt. Jeśli wybierzemy buty oznaczone odpowiednimi znakami, będziemy mieć pewność, że przeszły one testy potwierdzające ich właściwości ochronne.

Liczy się to, co wewnątrz

Komfort i bezpieczeństwo gwarantuje wyłącznie odpowiednia konstrukcja buta. – Wbrew stereotypom wcale nie jest ona prosta – komentuje Emil Sieligowski. Profesjonalne obuwie ochronne powinno zabezpieczać nie tylko przed zagrożeniami mechanicznymi, lecz także ograniczać ryzyko urazów i kontuzji. Wymaga to od projektantów nowego spojrzenia na podstawowe elementy, z których składa się but.

Przykładowo, jeśli w naszej pracy jesteśmy w ciągłym ruchu, warto pomyśleć o obuwiu zapewniającym absorbcję energii w części piętowej, co zmniejsza obciążenia, którym podczas chodzenia poddawane są stopy. Praca w terenie może wiązać się z ryzykiem urazów kostki. Warto wybrać wówczas but
o wysokiej cholewce, która będzie usztywniała staw skokowy i kostkę. Praca w warsztacie czy na budowie, niesie ze sobą ryzyko nastąpienia na wystający z podłoża ostry element, taki jak gwóźdź czy drut. Specjalnie wzmocniona wkładką antyprzebiciową podeszwa może uchronić stopę przed tym zagrożeniem. Z kolei pracując w pomieszczeniach z podłożem ceramicznym czy stalowym, powinniśmy sięgnąć po obuwie zapewniające odporność na poślizg. – Specjalne urzeźbienie podeszw oraz materiały, z którego są wykonane sprawiają, że buty mają większe tarcie, a co za tym idzie większą przyczepność do podłoża. Takie obuwie zabezpieczy nas przed poślizgnięciem także, poślizgnięciem się – tłumaczy Emil Sieligowski.

Jeśli praca wiąże się z wykorzystaniem narzędzi ręcznych lub elektronarzędzi, pracownik narażony jest na uderzenia spadających obiektów. Powinien więc wybrać obuwie ze wzmacnianym podnoskiem. Uchroni ono palce stóp przed uderzeniem z energią 200 J.

Przy wyborze obuwia roboczego ważna jest również jego ograniczona przepuszczalność i absorbcja wody. Buty takie sprawdzą się nie tylko podczas prac na zewnątrz, lecz także w warsztacie czy zakładzie produkcyjnym. W pracach warsztatowych nasze obuwie często narażone jest na zabrudzenia na przykład olejami czy smarem. Do takich zadań doskonale nadadzą się buty ze specjalnie impregnowanej skóry lub z łatwego do czyszczenia tworzywa. Pracując na zewnątrz po zmroku, w szczególności w pobliżu dróg, powinniśmy dodatkowo zadbać o to, by buty wyposażone były w elementy odblaskowe. Zdecydowanie zwiększy to bezpieczeństwo.

Czasy, gdy obuwie dla profesjonalistów ograniczało się do topornych czarnych butów już minęły. Dobry fachowiec nie może pracować bez dobrego sprzętu, a porządne i dobrze dopasowane buty powinny być fundamentem jego wyposażenia. 

Nadesłał:

RedPen

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl