By życie stało się lepsze – trening funkcjonalny


By życie stało się lepsze – trening funkcjonalny
2013-09-04
Nasze ciało codziennie poddawane jest obciążeniom, gwałtownym ruchom i czynnościom, które spowodować mogą ból. Zdarza się to nawet doświadczonym sportowcom i osobom zawodowo zajmującym się sportem. Co robić, by nie narażać się na taki dyskomfort? Spróbuj treningu funkcjonalnego!
To tylko moda? Nie, to naprawdę działa!

Trening funkcjonalny wykorzystywany jest zarówno w treningach indywidualnych jak i zajęciach grupowych. To nowoczesne i holistyczne podejście do treningu, którego podstawowymi zasadami są: wielostawowość ćwiczeń (odejście od ćwiczeń izolowanych, stosowanych w kulturystyce) oraz funkcjonalność ćwiczeń, czyli ich użyteczność imitująca ruchy codziennego życia. Zaletą wykonywania ćwiczeń złożonych (wielostawowych) jest poprawa działania układu krążenia oraz wzrost wydolności organizmu, ponieważ ćwiczenia te wymuszają intensywniejsze krążenie krwi w naszym organizmie. Ponadto trening ten korzystnie wpływa na wzmocnienie mięśni całego ciała, z racji tego, że aktywizuje do pracy wszystkie rodzaje włókien mięśniowych, w odróżnieniu od tradycyjnych metod treningowych.  Ten rodzaj treningu angażuje do pracy mięśnie głębokie jak i  „centralny gorset mięśniowy” tzw. core stability, wzmacniając mięśnie tułowia zarówno z przodu jak i z tyłu, odciążając tym samym kręgosłup. Wyróżnikiem ćwiczeń w treningu funkcjonalnym jest zastosowanie takich urządzeń, które pozwalają na niczym nieskrępowany, nieograniczony, wielopłaszczyznowy ruch, aktywizujący do pracy całe ciało i umysł. Dzięki treningowi funkcjonalnemu możemy pracować nad poprawą kondycji, siły i szybkości oraz zwiększać gibkość i zakresy ruchów a także poprawiać naszą sylwetkę. W odróżnieniu od treningu kulturystycznego, nie osiągniemy wzrostu objętości masy mięśniowej, lecz korzystnie wpłyniemy na poprawę gęstości mięśni i ich napięcia. Do dzieła zatem!

Jak ćwiczyć?

Obecnie w każdym dobrze wyposażonym klubie fitness znaleźć możemy różnego rodzaju sprzęt służący do wykonywania treningu funkcjonalnego. Z racji tego, że trening ten charakteryzuje się różnorodnością ćwiczeń jak i sprzętów do niego wykorzystywanych, stwarza  dużo możliwości zarówno dla ćwiczącego jak i trenera. Sprzęt który jest wykorzystywany podczas takiego treningu to m.in. sztangielki, sztangi, worki bułgarskie, TRX, piłki lekarskie, sprzęt do boksu, płotki, worki z piaskiem, drabinki koordynacyjne, oporniki, BOSU, CoreBoard, flexi-bary, taśmy, piłki BodyBall, OvoBall, kettlebells. Jednym z święcących ostatnio triumfy sprzętów wykorzystywanych podczas treningów jest BOSU
 – zaliczany do najbardziej innowacyjnych sprzętów fitness. Jego podstawowym zadaniem jest trening poprawiający równowagę, ale wykorzystując ten sprzęt jesteśmy również w stanie stabilizować mięsnie tułowia i korzystnie wpływać na poprawę balansu ciała. BOSU jest unikalnym połączeniem piłki i platformy. Jedną stronę stanowi płaska i sztywna platforma, twarda i stabilna, druga zaś to rodzaj pneumatycznej kopuły pracującej przy  każdym ruchu ćwiczącego - elastyczna i dynamiczna. Podstawową zaletą tego sprzętu jest możliwość przeprowadzenia na nim treningu równowagi. Trenować można na nim praktycznie wszystkie grupy mięśniowe. Np. mięśnie pośladków i ud wzmocnimy robiąc przysiady, półprzysiady lub wypady. Mięśnie brzucha wzmocnimy wykonując wszelkiego rodzaju skłony tułowia, mięśnie grzbietu poprzez unoszenia tułowia, a klatki piersiowej
i obręczy barkowej poprzez wykonywanie pompek. Stabilizację mięśni przykręgosłupowych osiągniemy  ćwicząc wszelkiego rodzaju podpory -  przodem, bokiem czy tyłem. Dodatkowo na BOSU wykonywać możemy ćwiczenia rozciągające oraz rozluźniająco- relaksacyjne. A jak to wygląda w praktyce? Sebastian Obirek, ekspert firmy Twój Fitnes Sp. z o.o., trener personalny w SOHO Body Spirit w Brwinowie proponuje zestaw ćwiczeń dla każdego.
Wypady: służą wzmocnieniu mięśni pośladkowych i ud. Stań przed BOSU, zrób krok do przodu i postaw nogę na górze kopuły, na środkowym kółku. Ugnij nogę w kolanie utrzymując stabilną i wyprostowaną pozycję górnej części ciała. Warianty: wykonuj większe kroki/ pogłębiaj wypady/umieść stopę poza środkiem.
Półprzysiad (squat): celem jest wzmocnienie mięśni pośladkowych i ud. Stań na BOSU, rozstaw stopy na szerokość bioder. Ugnij kolana, wypchnij biodra do tyłu, pochyl tułów do przodu, zachowując prostą linię kręgosłupa. Wróć do pozycji wyjściowej. Warianty: zrób szerszy rozkrok/ pogłębiaj przysiad.
Spięcia: służą wzmocnieniu mięśni brzucha. Połóż się plecami na BOSU. Dolna część kręgosłupa (lędźwiowa) jest oparta o kopułę, a pośladki znajdują się tuż nad podłogą. Wykonuj skłony tułowia w przód. Warianty: dodaj skręty tułowia/ wykonuj naprzemienne skręty bez opierania pleców o kopułę pomiędzy skrętami.
Pompka: wzmocnienie i stabilizacja korpusu. Połóż BOSU na kopule. W pozycji podporu przodem przytrzymuj boki platformy i obniżaj tułów w jej kierunku. Stabilizuj korpus poprzez ściąganie i napinanie mięśni brzucha. Warianty: oprzyj kolana na podłodze/ przechylaj platformę na boki/ podnieś jedną nogę.
Kolejnym sprzętem który obecnie bije rekordy popularności w klubach fitness są kettlebells, wykorzystywane do granic możliwości podczas każdego treningu personalnego. Największą ich zaletą  jest fakt, że są bardzo podobne do innych przedmiotów życia codziennego. Jest to po prostu ciężar z rączką. Można go porównać do walizki, torby, siatek z zakupami. Podstawowym ćwiczeniem z wykorzystaniem kettelbell jest nauka prawidłowego podnoszenia. Bóle w  plecach, przeciążenia kręgosłupa w znacznym stopniu wynikają właśnie z nieprawidłowej techniki podnoszenia. Ćwiczeniem, które będzie miało na celu naukę prawidłowej mechaniki podnoszenia a także wzmocnienie mięśni brzucha, mięśni pośladkowych i pleców jest SWING. Jest to ćwiczenie balistyczne, które wprawia odważnik w ruch wykorzystując siłę odśrodkową. Ruch taki pomaga w wypracowaniu lepszej stabilności stawów, a co za tym idzie nasz organizm lepiej znosi obciążenia. Prawidłowo wykonując to ćwiczenie dodatkowo wzmocnimy brzuch, pośladki, poprawimy stabilizację łopatki oraz wyprost biodra. Przeciwdziałamy także niemalże wszelkim skutkom siedzącego trybu życia, charakteryzującym się postawą, w której barki wysunięte są do przodu, klatka piersiowa jest zapadnięta, brzuch wypięty, przykurczone są zginacze stawu biodrowego, przez co ograniczony jest wyprost
w tym stawie.     Dobrze zrobione ćwiczenie, któremu towarzyszy spięcie pośladka, wyprost w biodrach i napięcie brzucha powinno wygenerować siłę eksplozywną. Ciężar wznoszony na rękach bez wygenerowanej siły biodra, będzie jedynie stratą czasu
i obciążeniem mięśnia naramiennego. Odważnik powinien być unoszony na taką wysokość, na jaką pozwala wygenerowana energia, do momentu kiedy nie pomagamy sobie rękami, a wykorzystujemy tylko siłę eksplozywną. Nieprawidłowa technika wykonania tego ćwiczenia może bardzo mocno obciążyć odcinek lędźwiowy kręgosłupa. „Praca z kettlebells może stanowić doskonałe narzędzie do pracy nad poprawą siły i wytrzymałości, może także poprawić dynamikę, stabilność i posturę. Natomiast trening interwałowy wykonany z tym sprzętem może okazać się skuteczniejszy w walce z tkanką tłuszczową niż tradycyjny trening fatburningowy” – puentuje Sebastian Obirek. Warto przy tej okazji wspomnieć także o TRX, który na nową przeżywa swoją świetność na siłowniach. Podczas treningu na TRX wykorzystywana jest masa ciała oraz grawitacja, które stwarzają opór podczas ćwiczeń. Głównymi zaletami takiego treningu w systemie podwieszanym jest poprawa równowagi mięśniowej, stabilności stawów, wzmacnianie praktycznie wszystkich grup mięśniowych oraz  poprawa postawy ciała. TRX umożliwia wykonywanie niezliczonej ilość ćwiczeń zarówno na górne, jak i dolne części ciała (każde z tych ćwiczeń można modyfikować w zależności od poziomu sprawności osoby ćwiczącej). Opór dostosowuję się poprzez przemieszczenie ciężaru ciała. Z racji niewielkiej wagi, łatwości montażu i przechowywania trening z TRX’em można wykonać niemalże wszędzie - na siłowni, w domu, za zewnątrz. Jedyne czego potrzebujemy to stabilne miejsce, by móc go zawiesić. „Wszystkim, którzy w pędzie dna codziennego zapominają o tym, jak ważne jest ich ciało i jak niewiele trzeba, by utrzymać je przyzwoitej formie, polecam trening funkcjonalny. Przy stosunkowo niewielkim wysiłku wzmocnimy organizm, popracujemy nad jego sprawnością i dostarczymy sporą dawkę endorfin – tak ważnych podczas codziennych zmagań z nawałem obowiązków. Nie zapominajmy o tym” – radzi ekspert firmy Twój Fitness Sp. z o.o.


O firmie Twój Fitness Sp. z o.o.
Twój Fitness sp. z o.o. od lat wspiera inwestorów w kraju i zagranicą tworząc  w pełni profesjonalne centra fitness. Firma powstała dzięki zaangażowaniu specjalistów z branży z wieloletnim doświadczeniem. Twój Fitness od lat szkoli kadry najlepszych instruktorów i trenerów, przygotowuje ich do profesjonalnej obsługi nawet najbardziej wymagających Klientów. Kształci również kadry managerskie do efektywnego zarządzania klubami fitness i ciągłego podnoszenia poziomu obsługi Klientów. Obecnie buduje własną sieć klubów fitness. Tworzymy markę, której wyróżnikiem jest najwyższa jakość usług, najlepszy dostępny na rynku sprzęt treningowy oraz wykwalifikowany zespół profesjonalistów  świadczących kompleksowe usługi związane z aktywnością sportową.
Misją Twój Fitness sp. z o.o. jest m.in.:
•    Zdrowe polskie społeczeństwo, pełne energii i uśmiechu
•    Motywowanie ludzi do aktywności fizycznej
•    Edukacja w zakresie zdrowego trybu życia
•    Budowa profesjonalnych klubów fitness na terenie całego kraju
•    Zdrowe polskie społeczeństwo, pełne energii i uśmiechu
•    Budowa profesjonalnych klubów fitness na terenie całego kraju
•    Dbałość o czyste środowisko naturalne
Twój Fitness sp. z o.o.  odpowiada za realizację takich miejsc jak: SOHO Body Spirit w Brwinowie, Pop Gym Sport&Health Club w Radomiu, Fitness Club Sporting Leszno i Classic Fitness Wrocław. W trakcie realizacji jest także drugi klub SOHO Body Spirit w Starej Mleczarni, w Dębicy, klub BOOM w Cieszynie oraz klub fitness w Stalowej Woli – Fabryka Zdrowia.

Kontakt prasowy:
Beata Grzybek-Zielińska, Anna Haliżak, MORE PR, ul. Wyszogrodzka 7 lok. 88, 03-337 Warszawa,
e-mail: beatagrzybek@more-pr.com, annahalizak@more-pr.com

                                                                                                                     www.twojfitness.com

Nadesłał:

Beata Grzybek-Zielińska

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl