Być jak kierowca rajdowy


2015-04-13
Kontrolery do gier to urządzenia wejściowe, które używane są do kontrolowania różnych gier komputerowych. Kontroler zwykle podłączany jest do konsoli lub do komputera osobistego (laptop, komputer stacjonarny).

Do kontrolerów zalicza się: klawiaturę, mysz komputerową, gamepad, dżojstik oraz urządzenia specjalne (na przykład pistolety albo kierownice).

Do czego to służy?

Z założenia kontrolery gier używane są do wpływów na ruch postaci, którą aktualnie zamierzamy grać. Dodatkowo, przy pomocy tego rodzaju urządzeń obsługujemy całościowe menu gry oraz całego urządzenia (na przykład konsoli do gier).

Co wybrać?

Jednym z najpopularniejszych, a zarazem najbardziej rozbudowanych kontrolerów, jest tak zwany gamepad – zawiera on nawet kilkanaście różnych klawiszy, gałki oraz krzyżak. Tak duża liczba przycisków pozwala na kontrolę postaci w wielu wymiarach jednocześnie. Paddle to kontroler, który zawiera pokrętło i co najmniej jeden przycisk strzału. Ten kontroler był pierwszym analogowym kontrolerem na świcie. Trackball to mysz komputerowa, umieszczona do góry kółkiem, trzymana
w jednej ręce. Jej zaletą jest szybkość, która jest dokładnie taka, jak szybkość ręki użytkownika. Dżojstik to kontroler dostępny w dwóch wersjach: analogowej oraz cyfrowej. Ten pierwszy typ pozwala wybrać tylko osiem kierunków: pionowe, poziome i ukosy, natomiast drugi pozwala wskazać dowolny kierunek ruchu. Kierownica używana jest do gier wyścigowych – posiada pedały, czasem skrzynię biegów. Niektóre kontrolery są na tyle wyczulone, że reagują dokładnie tak, jak kierowca
w realistycznych sytuacjach. Wówczas tego rodzaju grę nazywa się symulatorem. Ostatnim kontrolerem, który wymaga omówienia jest pistolet – urządzenie analogiczne jak kierownica, ale wykorzystane w grach typu „strzelanki”. Coraz popularniejsze na rynku są tak zwane kontrolery ruchu, które oddają idealnie nasze ruchy na ekranie telewizora.
Zobacz więcej.

Nadesłał:

alaniezla

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl