Centrum badawczo-rozwojowe producenta sztucznej inteligencji w Gdańsku


2022-06-20
W gdańskim Olivia Centre powstało centrum prac nad usługami sztucznej inteligencji w chmurze

Centrum badawczo-rozwojowe producenta sztucznej inteligencji w Gdańsku 

 

Zdjęcia:  autor Dawid Linkowski

 

Graphcore, jedna z najbardziej innowacyjnych firm na świecie, opracowuje systemy obliczeniowe na potrzeby sztucznej inteligencji, które wspierane są przez światowych liderów technologicznych, w tym Sequoia Capital, Fidelity International, BMW iVentures, Dell, Microsoft i Samsung, a także uznanych innowatorów w zakresie sztucznej inteligencji, takich jak Demis Hassabis, współzałożyciel Deepmind oraz Greg Brockman, Ilya Sutskever, Scott Gray i Pieter Abbeel z OpenAI.

 

Firma zaprojektowała procesor o nazwie IPU (Intelligence Processing Unit), którego architektura pozwala badaczom stosować nowe metody i algorytmy z dziedziny uczenia maszynowego, niedostępne przy użyciu dotychczasowych technologii. W polskim biurze pracownicy Graphcore wprowadzają rozwiązania sztucznej inteligencji w dużych jednostkach badawczo-rozwojowych pracujących w technologii HPC (High Performance Computing), których zastosowanie jest bardzo szerokie. Jednym z efektów dotychczasowych wdrożeń jest 5-krotnie przyśpieszenie średnioterminowych prognoz pogody (w tym ostrzeżeń przed tornadami). Stosowane systemy pozwalają odkrywać nowe leki czy wspomagają symulacje fizyczne cząsteczek materii w Wielkim Zderzaczu Hadronów w Europejskim Ośrodku Badań Jądrowych CERN w pobliżu Genewy. 

 

IPU to obecnie najnowocześniejszy procesor, zaprojektowany przez firmę z myślą o unikalnych wymaganiach obliczeniowych w procesach wykorzystujących sztuczną inteligencję. Systemy Graphcore są wykorzystywane w wielu branżach, m.in. w farmaceutycznej, produkcyjnej, usługach finansowych, przemyśle motoryzacyjnym i konsumenckich usługach internetowych i zapewniają wyjątkowe szanse na rozwój innowacji w dziedzinie inteligencji maszyn.

 

Drugim z zadań gdańskiej filii są wdrożenia i procesy dostosowawcze systemów Graphcore do centrów obliczeniowych oferujących usługi sztucznej inteligencji w chmurze, umożliwiające łatwy i intuicyjny dostęp do technologii Graphcore. To właśnie w tym obszarze firma będzie koncentrowała znaczną część swojej pracy i w związku z tym już prowadzi rekrutację. Centrum badawczo-rozwojowe Graphcore bezpośrednio współpracuje z jednostkami badawczo-rozwojowymi, uniwersytetami i firmami, które używają sztucznej inteligencji do rozwiązywania szerokiego spektrum problemów biznesowych i naukowych. Wierzymy, że nasza technologia stanie się światowym standardem obliczeń inteligencji maszynowej. Graphcore IPU będzie miała wpływ na coraz więcej branż i sektorów z realnym potencjałem pozytywnego wpływu na społeczeństwo, od odkrywania leków po dekarbonizację – mówi Nigel Toon, współzałożyciel i dyrektor generalny Graphcore. A Paweł Pieczul, dyrektor ds. inżynierii w Graphcore Poland dodaje: Szeroki zakres umiejętności posiadanych i rozwijanych przez specjalistów w Gdańsku i ogólnie w Polsce, pozwalają Graphcore przekazać wiele najważniejszych projektów firmy lokalnemu zespołowi. Nasza obecność w Trójmieście dla wysokiej klasy specjalistów IT oznacza możliwość udziału w zaawansowanych projektach o globalnej skali. Wielu z nich zrealizowało dotychczas wyjątkowo wymagające zadania, a pomimo to czują sporą ekscytację w związku z możliwością udziału w projektach, nad którymi pracuje nasze centrum badawczo-rozwojowe.

 

Brytyjska firma wprowadziła się do biura na 30 piętrze najwyższego w Polsce północnej budynku Olivia Star. Z jego okien roztacza się panorama 360o na całe Trójmiasto. Jej pracownicy zatem mogą pracować z widokiem na Zatokę Gdańską, jak i pełen zalesionych wzgórz Trójmiejski Park Krajobrazowy. Biuro mieści się zaledwie dwie kondygnacje poniżej ogólnodostępnego tarasu widokowego, znajdującego się 130 metrów nad ziemią. Zarazem u stóp budynku znajduje się egzotyczny ogród Olivia Garden, który wypełniają 3 tysiące roślin z pięciu kontynentów, sięgające nawet 11 metrów wysokości.

 

Jako Olivia mamy świadomość, że zapraszając takich Rezydentów, jak Graphcore, bierzemy realny udział w tworzeniu hubu inteligentnych specjalizacji w Gdańsku – mówi Bogusław Wieczorek z Olivia Centre. Tworzony od lat ekosystem innowacyjnych firm w Olivii, który dotychczas budowały takie firmy jak Amazon, rozwijający tutaj swój projekt syntezatora mowy Alexa, czy Nethansa rozwijająca modele i algorytmy optymalizacji dla systemów zarządzania kanałami sprzedaży w branży e-commerce, zostanie wzmocniony przez jedno z najbardziej innowacyjnych przedsiębiorstw na świecie. Centrum badawczo-rozwojowe Graphcore to duża szansa dla pomorskich firm i ośrodków naukowych na rozwój kooperacji, dla ekspertów na rozwój kompetencji, ale równocześnie potwierdzenie, że tzw. talent pool w Trójmieście jest naprawdę wysoki i przyciąga najlepszych wiodących innowatorów z całego świata, tworząc miejsca pracy najwyższej jakości.

Nadesłał:

krzysztof@ultrarelations.com

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl