2025-05-14
• Badanie EPO wykorzystujące ponad 5,5 mln dokumentów organizacji normalizacyjnych (SDO), wykazało wyraźny związek między normami technologicznymi a patentami.
• Nowy zbiór danych łączący 170 000 dokumentów SDO z patentami ujawnia, że 37% zgłoszonych patentów niezbędnych dla spełniania norm (SEP - Standard-Essential Patents) powołuje się na źródła SDO.
• Jednolity Sąd Patentowy staje się preferowanym forum sporów dotyczących SEP w Europie
Monachium, 14 maja 2025 r. - Normy technologiczne są cichą siłą napędową dzisiejszej gospodarki cyfrowej, od smartfona w kieszeni po połączony z siecią samochód. System patentowy odgrywa kluczową rolę w rozwoju norm technologicznych poprzez zachęcanie do inwestycji w badania i rozwój oraz wymianę wiedzy technicznej. W swoim nowym badaniu Europejski Urząd Patentowy (EPO) przedstawia nowe dowody na związki między patentami a normami, opierając się na nowo opracowanym zbiorze danych ze swoich unikalnych baz danych aktualnego stanu techniki, zgromadzonym od organizacji opracowujących standardy i normy (SDO). Raport zapewnia też wgląd w spory sądowe dotyczące SEP w Europie i rolę Jednolitego Sądu Patentowego.
"Normy technologiczne są podstawą naszej gospodarki cyfrowej, napędzają innowacje i rozwój oraz zapewniają płynną łączność między urządzeniami i platformami" - powiedział prezes EPO António Campinos. "Patrząc w przyszłość, podobne wysiłki normalizacyjne będą miały kluczowe znaczenie dla nowych technologii, takich jak sztuczna inteligencja i technologie kwantowe. Dzięki pięćdziesięcioletniemu doświadczeniu EPO jest gotowy wspierać zrównoważony i przejrzysty system patentów niezbędnych do spełniania norm - zapewniając wiedzę potrzebną do wzmocnienia pozycji technologicznej Europy i zabezpieczenia jej cyfrowej przyszłości".
Wpływ na życie codzienne: rola SEP w nowoczesnych technologiach
Niezależnie od tego, czy chodzi o szybką łączność mobilną, inteligentne urządzenia domowe, czy streaming i wideo w wysokiej rozdzielczości, normy mają fundamentalne znaczenie dla technologii, na których polegamy każdego dnia. Aby sprostać potrzebom rynku, normy muszą obejmować najnowocześniejsze technologie, które często są chronione patentami. Te SEP stanowią podstawę kluczowych norm, takich jak 5G, Wi-Fi, czy kodeki audio i wideo, umożliwiając bezpieczną i wydajną komunikację między urządzeniami. Bez technologii dostępnych dzięki SEP nasze sieci cyfrowe nie działałyby.
Według raportu EPO Patent Index 2024, technologia komputerowa obejmująca obszary sztucznej inteligencji, takie jak uczenie maszynowe i rozpoznawanie wzorców, jest na pierwszym miejscu jeśli chodzi o liczbę wniosków patentowych, podczas gdy komunikacja cyfrowa zajmuje trzecie miejsce. Według IoT Analytics liczba podłączonych urządzeń Internetu rzeczy (IoT) ma wzrosnąć o 30 miliardów do 2030 roku. McKinsey szacuje, że pozwoli to na osiągnięcie wartości od 4,8 do 11 bilionów euro w skali globalnej, wliczając w to wartość uzyskaną przez konsumentów i klientów produktów i usług IoT.
SEP jako strategiczny atut dla europejskiej gospodarki
SEP są nie tylko technicznymi fundamentami, ale także kluczowymi czynnikami napędzającymi wzrost gospodarczy i konkurencyjność przemysłową. Ułatwiając płynną integrację najnowocześniejszych technologii, normy zależne od SEP przyspieszają rozpowszechnianie technologii i ich wejście na rynek. Na przykład, według WiFi Alliance, normy WiFi zostały wdrożone w ponad 80 000 produktów, od tabletów i telefonów po routery. Według Avanci, technologie komórkowe, takie jak 4G i 5G, zostały wdrożone w ponad 100 milionach połączonych pojazdów przez ponad 80 marek motoryzacyjnych. Dane Orbis wykazują około 47 500 firm produkcyjnych na całym świecie, które potencjalnie wykorzystują normy technologiczne.
Zwiększenie przejrzystości i jakości patentów: silniejsze powiązania między normami a patentami
Komisja Europejska jest zaangażowana w zwiększanie przejrzystości w odniesieniu do patentów i norm technologicznych. Do osiągnięcia tego celu przyczynia się unikalny zbiór EPO zawierający ponad 5,5 miliona dokumentów, które powstają podczas procesu opracowywania norm. Dokumenty te są wykorzystywane przez EPO podczas procesu przyznawania patentów, aby zapewnić, że patenty w dziedzinach o dużym stopniu normalizacji są przyznawane tylko na technologie, które są nowatorskie i wynalazcze. W szybko rozwijających się dziedzinach, takich jak komunikacja bezprzewodowa i kompresja mediów, prawie 70% sprawozdań o stanie techniki sporządzonych przez ekspertów patentowych EPO zawiera obecnie odwołania do tych dokumentów. Te naturalne powiązania między patentami a normami EPO zebrało w nowym zbiorze danych.
Nowy zbiór danych, oparty o ponad 190 000 europejskich zgłoszeń patentowych, obejmuje prawie 170 000 różnych dokumentów SDO, na które powołano się łącznie prawie 418 000 razy. Głównymi autorami cytowanych dokumentów SDO są znani właściciele SEP, tacy jak Huawei, Ericsson, Qualcomm i Nokia. Ten zbiór danych, który jest publicznie dostępny, zwiększa przejrzystość i pomaga zainteresowanym stronom lepiej zrozumieć rosnące powiązania między patentami i normami w dziedzinie innowacji. Badanie EPO pokazuje, że 37% zgłoszonych SEP powołuje się obecnie na dokumenty SDO.
Jednolity Sąd Patentowy: Nowa era w rozstrzyganiu sporów SEP
Spory prawne dotyczące SEP od dawna są w Europie rozdrobnione. Jednak od utworzenia w dniu 1 czerwca 2023 r. Jednolitego Sądu Patentowego (UPC) staje się on preferowanym forum rozstrzygania sporów dotyczących SEP. W ciągu zaledwie 19 miesięcy UPC rozpatrzył 23 spory związane z SEP, co stanowi ponad jedną trzecią sporów związanych z SEP, co do których zapadły decyzje w Europie od jego otwarcia. Świadczy to o jego rosnącym wpływie i skuteczności. Zmiana ta pomaga uniknąć równoległych sporów sądowych i zwiększa pewność prawną. Ponadto zbliżające się uruchomienie Centrum Mediacji i Arbitrażu Patentowego UPC (PMAC) pod koniec 2025 r. stworzy dedykowane forum do rozstrzygania globalnych sporów dotyczących SEP, które będzie działać według specjalnych zasad proceduralnych dla sporów dotyczących SEP w ramach regulaminu arbitrażu, mediacji i ustalania ekspertów.
Nadesłał:
Marcin Lewandowski
|
|