Chiny – tygrys o silniejszych fundamentach
2022-03-10
Utrzymujące się spowolnienie chińskiej gospodarki uwypukla konflikt między krótkoterminowym wzrostem a długoterminowym dobrobytem gospodarczym, z którym borykają się chińskie władze.
Utrzymujące się spowolnienie chińskiej gospodarki uwypukla konflikt między krótkoterminowym wzrostem a długoterminowym dobrobytem gospodarczym, z którym borykają się chińskie władze. Przypominamy raport, jaki ekonomiści Grupy Allianz i Działu Badań Ekonomicznych Euler Hermes przygotowali w lutym br. na temat tegorocznych perspektyw.
Streszczenie:
• Chińska gospodarka przeżywała trudny początek roku 2022 z powodu ponownych wybuchów epidemii Covid-19. Nawet jeżeli utrudnienia sanitarne ulegają złagodzeniu, konsumpcja prywatna prawdopodobnie utrzyma się w bieżącym roku poniżej poziomu tendencji sprzed pandemii (-2,8%, tj. -170 mld USD).
• W dalszej perspektywie, wsparcie dla słabnącej części krajowej powinny stanowić dalsze obniżki stóp procentowych, inwestycje publiczne w infrastrukturę (ok. 3% PKB w 2022) oraz tymczasowo łagodzone regulacje. Część zagraniczna powinna utrzymać się na silnym poziomie w związku z umiarkowaną deprecjacją yuana (CNY), integracją handlu w regionie oraz osłabnięciem napięć handlowych między USA a Chinami.
• Wszystko to powinno sprawić, że gospodarka chińska stanie się silniejsza w drugim półroczu 2022. W dalszej perspektywie, dążenie do „wspólnego dobrobytu” może spowodować niestabilność średniookresowego modelu wzrostu, w zależności od sposobu wdrażania i komunikowania polityk.
W IV kwartale ub. roku głośne były problemy największego dewelopera na rynku chińskim, co miało nawet wieszczyć kryzys całego sektora (i w perspektywie – reperkusje na rynku finansowym). Interwencje decydentów publicznych i organów nadzoru przyczyniły się do zahamowania problemów z kredytami, które pojawiły się jesienią 2021 roku w sektorze nieruchomości, dzięki czemu dotknęły one tylko bardziej wrażliwych przedsiębiorstw. Wydaje się, że spread kredytów firmowych dla sektora nieruchomości od przełomu roku ustabilizował się, a rynek mieszkaniowy również wykazywał w końcu ub. roku i na początku bieżącego mniejsze spadki.
Wsparcie rynku i złagodzenie polityki fiskalnej powinno trwać w 2022 – wsparcie w ramach polityki gospodarczej skoordynowane z łagodzeniem regulacji, aby umożliwić skuteczne wdrożenie polityki pieniężnej i fiskalnej. Poluzowanie będzie prawdopodobnie przejściowe, przed spodziewanym powrotem zaostrzenia przepisów od 2023 roku (w związku z powrotem do priorytetu średnio-, jak i długoterminowego wzrostu).
Nadesłał:
artur@multian.pl
|
|
Wasze komentarze (0):