Chroń swoich pracowników


Chroń swoich pracowników
2013-10-10
Wiele zawodów wymaga wielu poświęceń. Ochrony potrzebują oczywiście wszystkie, jednak te, w których dodatkowo występuje zagrożenie zdrowia bądź życia zasługują na dodatkową uwagę.
W zgeneralizowanym ujęciu pracę podzielić można na dwie główne kategorie. Mowa tu oczywiście o pracy fizycznej i umysłowej. Obie zasługują na szacunek, nie da się bowiem ukryć, że jakkolwiek praca chociażby rzeszy urzędników wydaje nam się zbędna, to jednak bez „koordynatorów” wszelakiej maści dokumentacji trudno byłoby nam prowadzić formalnie zorganizowane życie.

Żadna praca nie hańbi

Z drugiej strony sprawa wygląda podobnie. Tak jak nie można lekceważyć i umniejszać roli pracy umysłowej, tak nie należy również lekceważąco machać ręką na osoby wykonujące pracę fizyczną. Już dziś w obliczu niżu demograficznego jak i rzeszy humanistów, świeżo opuszczających mury uniwersytetów, akademii i szkół wyższych w całej Polsce, głośnym problemem na dużą skalę okazuje się być, oprócz braku pracy, również brak rąk do pracy. 

Jeśli jednak znajdą się już zarówno praca jak i nią zainteresowani, warto zadbać wówczas o zachowanie należytej ostrożności, odpowiednie zabezpieczenie stanowiska oraz samego pracownika. O ile osobom zajmującym się pracą umysłową raczej nie przydadzą się ubrania ochronne, o tyle w większości przypadków dotyczących pracowników fizycznych jest to już element z reguły nieodzowny.

Ubrania ochronne – im więcej, tym lepiej?

Chociaż teoretycznie im więcej zasłonimy, tym na mniej urazów się narażamy, to jednak reguła ta nie zda egzaminu w codziennym życiu. Ubrania ochronne mają służyć pracownikowi, a najlepiej by dodatkowo z nim „współgrały”. Nie zawsze jest to jednak możliwe, dlatego najlepszą z możliwych opcji jest wówczas ta, mówiąca, że jeśli coś nie potrafi pomóc, to chociaż niech nie szkodzi lub przynajmniej nie przeszkadza.

Rodzaje ochrony

Ubrania ochronne podzielić można na kilka grup, w zależności od tego, do czego służą oraz co mają chronić. Podzielić je można umownie na strefy górną, środkową i dolną. Pierwszej z nich dotyczą elementy ubioru, mające stanowić zabezpieczenie dla głowy, oczu, twarzy, słuchu jak i dróg oddechowych. Spełniające te wymagania ubrania ochronne to m.in. kaski, hełmy, zatyczki, okulary i gogle czy różnego rodzaju maski. 

Za środkową część uznać można całe ciało. Dobrym jego zabezpieczeniem są różnorodne skafandry i kombinezony. Różnią się one między sobą właściwościami fizycznymi, a także przeznaczeniem. Zależnie od tego czy mają chronić przez wodą, ogniem, mrozem czy… pszczołami, różnić się będą użytym w produkcji materiałem, ciężkością, grubością oraz innymi cechami. 

Znajdującą się najniżej partię naszego ciała, a więc stopy, chroni obuwie. Ma ono stanowić zabezpieczenie przed różnego rodzaju zagrożeniami dla stóp, lecz również być solidną podstawą dla ich stabilności i wygody naszej pracy.

Przy szukaniu bezpieczeństwa nie szukaj oszczędności
Przy dokonywaniu wybory i zakupach należy pamiętać o tym, że obowiązek zapewnienia odpowiednich strojów pracownikom nie jest wymysłem urzędników ani zbytecznym przepisem, mającym utrudnić życie pracodawcom. Ubrania ochronne, są po to by służyć człowiekowi i chronić jego zdrowie. Nie zapewniając swoim pracownikom należytych ubrań ryzykujemy wartością dużo większą niż pieniądze.

Nadesłał:

sbart

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl