Chroń swoje życie cyfrowe - ostrzega Kaspersky Lab
17 maja obchodzimy Światowy Dzień Społeczeństwa Informacyjnego. W ramach kampanii informacyjnej mającej na celu uświadomienie zmian społecznych spowodowanych przez Internet Kaspersky Lab ostrzega przed zagrożeniami ze strony cyberprzestępców.
Eksperci z Kaspersky Lab przedstawiają i przedstawia wskazówki, jak zapewnić sobie bezpieczne i wolne od zanieczyszczeń życie cyfrowe.
Korzystanie z portali społecznościowych, jak również dokonywanie zakupów i transakcji bankowych online stało się częścią naszego życia. Wykształciła się generacja cyfrowych obywateli, którzy prowadzą intensywne życie online często nie zdając sobie sprawy z zagrożeń napotykanych w Internecie. Na Facebooku (http://www.facebook.com/press/info.php?statistics), największym portalu społecznościowym, zarejestrowanych jest obecnie ponad 400 milionów osób na świecie oraz ponad połowa mieszkańców Europy (wg Forrester Research, Consumer Technographics, kwiecień 2010). Dzieci i młodzież to grupa szczególnie podatna na ryzyko ujawnienia na portalach społecznościowych danych osobistych, takich jak prywatne zdjęcia oraz informacje. Eksperci ds. bezpieczeństwa z firmy Kaspersky Lab codziennie analizują średnio 30 000 nowych szkodliwych i potencjalnie niepożądanych programów - a ich liczba wzrasta.
Z okazji Światowego Dnia Społeczeństwa Informacyjnego Kaspersky Lab przedstawia kilka prostych wskazówek, które pomogą zapewnić bezpieczne życie cyfrowe:
1. Aktualizuj system Windows i aplikacje innych producentów.
2. Regularnie twórz kopię zapasową swoich danych na płycie CD, DVD lub zewnętrznym nośniku USB.
3. Nie odpowiadaj na e-maile ani wiadomości wysyłane za pośrednictwem portali społecznościowych, jeżeli nie znasz ich nadawcy.
4. Nie klikaj załączników do wiadomości e-mail ani obiektów wysyłanych za pośrednictwem portali społecznościowych przez nieznanych nadawców.
5. Nie klikaj odsyłaczy w wiadomościach wysyłanych za pośrednictwem poczty elektronicznej ani komunikatorów internetowych. Wpisuj adresy bezpośrednio do przeglądarki internetowej.
6. Nie podawaj informacji osobowych w odpowiedzi na maile, nawet jeżeli wyglądają na oficjalne wiadomości.
7. Dokonuj zakupów oraz transakcji bankowych na bezpiecznych stronach. Ich adresy zaczynają się od ciągu znaków 'https://', a w oknie przeglądarki wyświetlana jest złota kłódka.
8. Używaj innych haseł na różnych stronach internetowych lub serwisach, z których korzystasz. Twórz hasła, które składają się z więcej niż 5 znaków i zawierają liczby, znaki specjalne oraz wielkie i małe litery. Nie twórz nowych haseł na podstawie starszych (np. "hasło1", "hasło2") i unikaj takich, które można łatwo odgadnąć (np. imię Twojej mamy). Nie zdradzaj nikomu swoich haseł.
9. Interesuj się, co Twoje dziecko robi online, oraz zainstaluj oprogramowanie zawierające kontrolę rodzicielską, które blokuje nieodpowiednie treści.
10. Zainstaluj i aktualizuj oprogramowanie bezpieczeństwa internetowego.
Aktualne oprogramowanie bezpieczeństwa jest niezbędne dla wszystkich użytkowników Internetu, szczególnie dla tych, którzy spędzają dużo czasu na interakcji z innymi osobami. Jeżeli nie korzystasz z żadnego oprogramowania chroniącego przed zagrożeniami, na Twoim komputerze może zagnieździć się szkodliwe oprogramowanie, które będzie przechwytywać informacje dotyczące logowania się na portalach społecznościowych oraz innych serwisach. Kaspersky Lab chroni użytkowników Internetu przed wszystkimi rodzajami cyberzagrożeń, oferując różne rozwiązania bezpieczeństwa, takie jak Kaspersky Anti-Virus czy Kaspersky Internet Security.