Ciuchy, które łączą obie płci
Rozgraniczenie między tym co piękne, a bez jakiekolwiek waloru estetycznego jest sprawą czysto subiektywną. Ba, w tych szaleńczych czasach określenie własnej płci zaczyna być sprawą indywidualną!
Teraz mężczyzna może bez problemu ubrać się jak jego rodzona siostra i nie będzie to na pewno obraza jej gustu.
Sztandarową zasadą ówczesnych postępowych czasów, jest tolerancja i akceptacja każdej osoby, pomimo zamierzchłych ,,naleciałości” wywodzących się z tradycyjnych przekonań. Tak więc do Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej dostaje się Anna Grodzka dzięki temu, że jest Anną Grodzką a nie Krzysztofem Bęgowskim, lub też na celebrytę namaszcza się transwestytę Rafalalę, bo jest transwestytą. Przełamuje się bariery, które wydawałoby się miały tytaniczną odporność.
Niby to ,,nie szata zdobi człowieka”, ale niekiedy wiele o nim mówi i pozwoli wyrazić własną osobowość, lub nawet zwrócić uwagę na problemy dotykające niektóre grupy społeczne.
Fryzura i dżins jako oręż
Może sprawiać to wrażenie nierealne ciuchy odegrały kluczową rolę w procesie emancypacji kobiet i walki o ich równouprawnienie. Koszmar I Wojny Światowej odcisnął swe piętno na każdym aspekcie życia, pozostawiając w zgliszczach utartą wcześniej hierarchię wartości. Kobiety na czas wojny musiały zajmować się całym domem, przejąć całą masę obowiązków swych mężów, a nierzadko głowa rodziny wracając pod własny dach był kaleką, toteż ich obowiązki rozszerzyły się jeszcze bardziej.
Nadszedł wtenczas dobry moment, by płeć piękna wszczęła zakrojoną na szeroką skalę walkę o swe racje, czego wyrazem miało być uzyskane prawo do uczestnictwa w wyborach. Jako nierozłączny element solidarności i niezależności – zasadom, które przyświecały walczącym o lepszy byt kobiet, były uznawane za wyłączny element męskości dżins i krótkie fryzury, które u kobiet traktowane były jako największa obelga. Tym samym był to pierwszy akord ubrań i zachowań ponad podziałem płci, ponad podziałami społeczno-politycznymi, zaserwowane przez projektantkę Coco Chanel.
Moda na unikalność
Obecnie wszystko, co wychodzi poza kanwy dawnych podziałów, na jakiejkolwiek płaszczyźnie jest na porządku dziennym. Nie dziwią mężczyźni, których uszy przyozdabiają kolczyki; dziewczęta które nie tracą swego seksapilu , ubierając dresowe spodnie i bluzę z kapturem.
Nie dziwią również kreacje gwiazd, takich jak obecny wokalista zespołu Queen, Adam Lambert, który pokazuje się na scenie ubrany w buty na wysokim obcasie. Ostatnim krzykiem mody są męskie legginsy, zwane megginsami.
Ubiór od lat jako pierwszy przełamywał różnorodne tematy tabu. On pierwszy rzucał się w oczy i swą wyrazistością mówił nieraz więcej niż płomienna przemowa. Krzykliwa moda będzie jeszcze wielokrotnie użyta jako zakamuflowana, mniej lub bardziej, broń.
Zainteresował Cię temat? Zajrzyj tutaj:
Nadesłał:
Zubol
|