Co może zaoferować Ci Waganiec?


2013-06-15
Niewielka gmina na terenie województwa kujawsko-pomorskiego, zlokalizowana w powiecie aleksandrowskim posiada spory potencjał. Jaki? Przekonaj się sam!

Waganiec jest gminą oraz wsią, które zamieszkuje w sumie prawie 4450 osób na powierzchni niecałych 55 kilometrów kwadratowych. Liczy sobie on dwadzieścia trzy sołectwa, takie jak Bertowo, Brudnowo, Józefowo, Kaźmierzyn, Kolonia święte, Konstantynowo, Michalin, Niszczewy, Nowy Zbrachlin, Plebanka, Przypust, Sierzchowo, Siutkowo, Stary Zbrachlin, Szpitalka, Śliwkowo, Waganiec, Wiktoryn, Włoszczyca, Wojtówka, Wólne i Zbrachlin, a także trzynaście miejscowości niesołeckich. Ludność zamieszkała na tym terenie w głównej mierze zajmuje się rolnictwem, co skutkuje tym, że aż 88% powierzchni Wagańca stanowią użytki rolne.

Rozwija się tutaj także agroturystyka oraz rekreacja, głównie za sprawą atrakcyjnych terenów zielonych oraz bliskości uzdrowiska w Ciechocinku. Osoby zainteresowane gminą Waganiec powinny koniecznie poznać jej najważniejsze zabytki, które zostały wpisane do krajowego rejestru zabytków.

Pierwszym obiektem jest kościół parafialny pod wezwaniem świętych Stanisława i Marii Magdaleny w Przypustach. Budowla ta pochodzi z siedemnastego wieku i została wzniesiona z drewna. Dosyć istotnym obiektem jest również dziewiętnastowieczny dworzec kolejowy w Wagańcu, park wraz z dworem w Wagańcu z dziewiętnastego wieku, młyn zbożowy oraz kościół parafialny pod wezwaniem świętego Wojciecha z końca dziewiętnastego wieku wraz z cmentarzem w Zbrachlinie.

Waganiec pomimo swoich niewielkich rozmiarów może być bardzo interesującym terenem dla osób, które kochają Kujawy, jednocześnie poszukując spokojnego miejsca do odpoczynku oraz spędzenia czasu z rodziną na łonie natury. Z pewnością gmina będzie doskonałym wyborem dla miłośników pieszych wędrówek, architektury oraz historii sztuki.

Zapraszamy na www.kujawskie.eu

Nadesłał:

kujawskie

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl