Co nam zagraża w sieci?
W roku 2014 stajemy przed obliczem ogromnej epidemii przestępstw, jakie dokonywane są za pomocą sieci internetowej. Nie tylko firmy i przedsiębiorstwa stają się celem hakerów, ale także osoby prywatne.
Dobre hasło to podstawa
Okazuje się, że najlepszym zabezpieczeniem przed atakiem hakera jest używanie hasła rozbudowanego, unikalnego a przede wszystkim takiego, które nie uchodzi za popularne. Warto wiedzieć, że hasła są pierwszą linią obrony, jeżeli mamy na uwadze bezpieczeństwo IT. Każdy haker, który włamuje się do sieci w pierwszej kolejności stara się wypróbować hasła najbardziej popularne. Takich haseł jest wiele i warto przytoczyć kilka przykładów tych najbardziej niebezpiecznych. Są to: password, 123456, abc123, dragon, czy też Welcom. Oczywiście równie często stosowane są hasła w postaci imienia użytkownika komputera, czy też jego daty urodzenia. W zasadzie nie są one trudne do złamania, co sprawia, że używając ich sami dajemy wskazówkę cyberprzestępcom. Dlatego warto poświęcić trochę czasu i dowiedzieć się jak powinno być zabezpieczone nasze hało czytając na przykład ten artykuł: Kompromitacja hasła w sieci.
Zabezpieczenie wszystkich wejść do sieci
Haker w Internecie działa podobnie jak włamywacz do naszego mieszkania, wystarczą otwarte drzwi, czy też uchylone okno, aby uzyskał on pełny dostęp do naszych danych. Taka sytuacja sprawia, że należy zabezpieczyć wszelkie możliwe wejścia do naszego komputera czy też laptopa. W tym celu powinniśmy stosować silne hasła nie tylko na komputerze główny, ale także wszelkich tabletach, laptopach, czy też punktach dostępu Wi-Fi. Zabezpieczyć także należy stacje robocze, a najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie programów antywirusowych.
Właściwa segmentacja sieci
Doskonałą metodą, jaka może uchronić nas przed działalnością przestępczą w Internecie jest podzielenie sfery na kilka elementów i zabezpieczenie każdego z nich. Warto, więc ustawić sferę, z której korzystamy osobiści, ale także mamy możliwość ustawić sferę dla gości, którzy korzystają z naszego sprzętu. Dodatkowo należy pamiętać, że publiczne serwery Web nie mogą mieć dostępu do naszej sieci wewnętrznej.
Zagrożenia wynikające z korzystania z portali społecznościowych
Oczywiście, każdy z nas w mniejszym czy większym stopniu korzysta z portali społecznościowych, jednakże nie zawsze zdajemy sobie sprawę, że takie miejsca w sieci dla hakerów mogą być cennym źródłem informacji. Informacje, jakie tutaj umieszczamy, sprawiają, że niemalże w każdej chwili może dojść do ataku na nasze dane osobowe. Taka sytuacja sprawia, że każdy użytkownik powinien wykazać się wielką ostrożnością korzystając z najbardziej popularnych serwisów, jak na przykład: NK, Facebooka, czy też Twitera.
Warto szyfrować dane
Zdajemy sobie sprawę, że wyciek naszych haseł, czy też danych osobowych, może być bardzo niebezpieczny, co sprawia, że aby uniknąć przykrych konsekwencji, powinniśmy je szyfrować. Jeżeli twoje urządzenie posiada system szyfrujący w trybie pre – BOOT, z całą pewnością dane nie ujrzą światła dziennego. Warto także zaopatrzyć się w twarde dyski, a także urządzenia przenośne, które również mają funkcję szyfrowania.
Zadbajmy o swoją sieć internetową
Aby czuć się bezpiecznym w Internecie warto sporządzać regularny przegląd oraz audyt sieci, dzięki czemu będzie ona funkcjonowała w pełni prawidłowo, a tym samym zwiększy się nasz poziom bezpieczeństwa i unikniemy ataków hakerów. Zadbajmy także o to, aby systemy operacyjne na naszych urządzeniach zawsze cechowały się najnowszą wersją a także zaktualizujmy przeglądarkę, oraz inne aplikacje. W tym celu warto włączyć automatyczne aktualizacje w Windows, Chrome, czy też w Adobe.
Nadesłał:
MatDob
|