Co warto wiedzieć, wybierając soczewki kontaktowe?
Soczewki kontaktowe zapewniają większy komfort użytkowania aniżeli okulary korekcyjne. Nie dziwi więc fakt, że coraz więcej osób z wadą wzroku decyduje się na ich używanie. Jednak zawsze niezbędna jest konsultacja z lekarzem okulistą, który dobierze soczewki do indywidualnych potrzeb pacjenta.
Dla kogo soczewki kontaktowe?
Obecnie produkowane są soczewki różnego typu, w związku z czym mogą być używane niemal przez każdą osobę z dowolną wadą wzroku – krótkowzrocznością, nadwzrocznością, astygmatyzmem i presbiopią (starczowzrocznością). Dostępne są również soczewki lecznicze wykorzystywane jako opatrunki stosowane w chorobach gałki ocznej i rogówki.
Soczewki kontaktowe mogą być stosowane praktycznie przez każdego, jednak szczególnie zalecane są w przypadku:
- niemożliwości noszenia okularów (styl życia lub indywidualne problemy),
- dużych wad wzroku i wówczas, gdy w jednym oku jest znacznie większa wada niż w drugim,
- astygmatyzmu trudnego do skorygowania za pomocą okularów,
- przebytej operacji zaćmy,
- procesu leczenia rogówki i ochrony jej przed otoczeniem.
Z jakiego materiału soczewka?
Soczewki wykonywane są z różnych materiałów, w związku z czym mogą być:
- twarde – wytwarzane ze szkła organicznego, w związku z czym ich obecność jest bardziej wyczuwalna,
- miękkie – hydrożelowe lub silikonowo-hydrożelowe, które zapewniają większy komfort użytkowania.
Jak wybrać soczewkę?
Typ soczewek dobierany jest przez lekarza okulistę, który najpierw przeprowadza badanie pod kątem refrakcji oka, ostrości wzroku i krzywizny rogówki. Wybierając rodzaj soczewki, okulista zwraca uwagę na takie parametry, jak moc optyczna i średnica soczewki, a także promień krzywizny uwarunkowany wielkością rogówki.
Podczas pierwszej wizyty lekarz uczy pacjenta, jak prawidłowo zakładać soczewkę, dbając jednocześnie o higienę. Decydując się na noszenie soczewek kontaktowych zamiast okularów korekcyjnych, trzeba pamiętać o prawidłowej higienie osobistej, aby do oka nie przedostały się zarazki powodujące infekcje i stany zapalne. Po około dwóch tygodniach od pierwszej wizyty, pacjent zgłasza się na wizytę kontrolną, podczas której sprawdzana jest tolerancja oka na soczewkę, później wystarczają już okresowe wizyty kontrolne.
Źródło informacji: http://www.kontaktowe.pl/
Nadesłał:
blackppp
|