Coface: upadłości i restrukturyzacja firm w Polsce w I kwartale 2016 roku. Zmiany w prawie upadłości


Coface: upadłości i restrukturyzacja firm w Polsce w I kwartale 2016 roku. Zmiany w prawie upadłości
2016-04-04
Prezentowane statystyki są przygotowywane przez ubezpieczyciela należności Coface od 1997 rr. w oparciu o daty wydania postanowień sądów o ogłoszeniu upadłości, czyli faktyczne daty upadłości. Wyniki za I kwartał 2016 nie są ostateczne i należy się jeszcze spodziewać wzrostu o kilkanaście przypadków

INFORMACJA PRASOWA

 
WARSZAWA, 4 kwietnia 2016 r.

 

 

Coface: upadłości i restrukturyzacja firm w Polsce w I kwartale 2016 roku.

Zmiany w prawie upadłościowym.

 

Prezentowane statystyki są przygotowywane przez ubezpieczyciela należności Coface od 1997 roku w oparciu o daty wydania postanowień sądów o ogłoszeniu upadłości, czyli faktyczne daty upadłości. Wyniki za I kwartał 2016 nie są ostateczne i należy się jeszcze spodziewać wzrostu o kilkanaście przypadków. Jednak dane sprzed roku, do których liczony jest ostatni wzrost procentowy r./r., pochodzą także z końca marca, co zapewnia rzetelność porównań statystycznych. Dane historyczne, dotyczące lat 2008-2014, pokazują wyniki znane na koniec każdego roku.

 
Należy zwrócić uwagę, że od 1 stycznia 2016 r. zmianie uległy dotychczasowe przepisy w prawie upadłościowym - wprowadzono nowe prawo restrukturyzacyjne.
Głównym celem postępowania restrukturyzacyjnego, oprócz zaspokojenia wierzycieli, jest uniknięcie ogłoszenia upadłości dłużnika przez umożliwienie mu restrukturyzacji w drodze zawarcia układu z wierzycielami, a w przypadku postępowania sanacyjnego - również przez przeprowadzenie działań sanacyjnych, przy zabezpieczeniu słusznych praw wierzycieli.

 

Istotną zmianą jest także fakt, że w obecnym prawie, postępowaniu restrukturyzacyjnemu podlegają zarówno firmy niewypłacane, jak i zagrożone niewypłacalnością, w związku z tym nowe statystyki pokazują nie tylko liczbę bankrutów, ale także firm zagrożonych bankructwem. Wcześniej obowiązujące prawo umożliwiało ogłoszenie upadłości układowej tylko wobec firmy faktycznie niewypłacalnej. 

 

·        W I kwartale 2016 r. sądy wydały 136 postanowień upadłościowych i restrukturyzacyjnych polskich przedsiębiorstw (wg danych na dzień 31 marca br.)

·        136 postanowień to liczba o 26 proc. niższa od wyniku po I kw. 2015 r. (także z końca marca)

·        Spadek liczby postanowień upadłościowych i restrukturyzacyjnych jest w dużej mierze następstwem nowelizacji prawa upadłościowego

·        Wzrost liczby postępowań upadłościowych i restrukturyzacji w produkcji maszyn, urządzeń i urządzeń elektrycznych oraz artykułów spożywczych i napojów

·        Największy spadek liczby postępowań upadłościowych i restrukturyzacji w transporcie

·        Świadomość przedsiębiorców w wykorzystaniu prawa restrukturyzacyjnego będzie rosnąć

·        W ciągu dwóch pierwszych miesięcy 2016 r. postepowania o upadłościach konsumenckich zdominowały polskie sądy i tego typu bankructw orzeczono ponad 5 razy więcej niż upadłości i restrukturyzacji przedsiębiorstw

·        W 2016 r. klimat dla biznesu będzie sprzyjający, a rok zakończy się spadkiem liczby postępowań upadłościowych i restrukturyzacji przedsiębiorstw o 4 proc.

 
 

Postanowienia upadłościowe (A) i restrukturyzacyjne (B) w Polsce w I kwartałach lat 2008-2016

 
 

 

rodzaj postępowania upadłościowego

I-III 2008

I-III 2009

I-III 2010

I-III 2011

I-III 2012

I-III
2013

I-III 2014

I-III 2015

zmiana

2016/15

I-III 2016

(A) Upadłości w celu likwidacji majątku

81

109

145

143

155

170

155

157

 

117

(A) Upadłości z możliwością zawarcia układu

20

25

34

36

36

41

23

27

13

(B) Postępowanie o zatwierdzenie układu***

 

0

(B) Przyspieszone postępowanie układowe***

4

(B) Postępowanie układowe***

1

(B) Postępowanie sanacyjne***

1

ogółem

101*

134*

179*

179*

191*

229*

178*

184**

-26%

136

 

           
 

* Stan wg wiedzy na koniec każdego roku.

 
 

** Stan wg wiedzy na koniec pierwszego kwartału.

 
 

*** Procedury restrukturyzacyjne, które pojawiły się od 1 stycznia 2016 r.

 
 

 

 

Grzegorz Sielewicz, główny ekonomista Coface w Polsce

 

Następstwa nowelizacji prawa upadłościowego

Pomimo że tegoroczny spadek liczby postanowień upadłościowych i restrukturyzacyjnych przedsiębiorstw o 26 proc. w porównaniu z pierwszym kwartałem ubiegłego roku wydaje się wynikiem imponującym, to jednak w większości spowodowany jest zmianami w polskim prawie upadłościowym i restrukturyzacyjnym. Nowe regulacje prawne zakładają oddzielenie postępowań restrukturyzacyjnych od upadłościowych. Jednym z nadrzędnych celów nowej legislacji jest ułatwianie przedsiębiorstwom znajdującym się w trudnej sytuacji finansowej odzyskania możliwości sprawnego prowadzenia biznesu.

Trzy pierwsze miesiące obowiązywania nowej ustawy są zbyt krótkim okresem, w którym można byłoby wnioskować czy zmiana prawa rzeczywiście sprzyja korzystaniu z tego narzędzia naprawy przez firmy borykające się z ciężką sytuacją płynnościową. Spośród ogłoszonych restrukturyzacji przedsiębiorstw cztery przypadki dotyczyły przyspieszonego postępowania układowego, jeden zwykłego postępowania układowego i także jeden postępowania sanacyjnego. Jednocześnie ze względu na przesunięcie czasowe pomiędzy złożeniem wniosku a ogłoszeniem faktycznej upadłości i restrukturyzacji w pierwszym kwartale tego roku pojawiły się także bankructwa orzeczone jeszcze na podstawie poprzedniego prawa upadłościowego. Sama zmiana prawa przyczyniła się do zmian organizacyjnych w polskich sądach.

 

Znaczna liczba bankructw konsumenckich

Ubiegłoroczna zmiana prawa dotyczącego upadłości konsumenckich nadal powoduje, że sądy otrzymują znaczną liczbę wniosków o orzeczenie bankructw osób indywidualnych. Gdy w kilkuletnim okresie obowiązywania poprzedniej ustawy o upadłościach osób, które nie prowadziły działalności gospodarczej było zaledwie kilkadziesiąt postanowień, to w 2015 roku, czyli od kiedy obowiązuje nowe prawo - ogłoszono 2112 upadłości konsumenckich w porównaniu do 750 bankructw przedsiębiorstw. Z kolei w ciągu dwóch pierwszych miesięcy tego roku postepowania o upadłościach konsumenckich zdominowały polskie sądy i tego typu bankructw orzeczono ponad 5 razy więcej niż upadłości i restrukturyzacji przedsiębiorstw.

 

PROGNOZY: Świadomość przedsiębiorców w wykorzystaniu prawa restrukturyzacyjnego będzie rosnąć. Klimat dla biznesu będzie sprzyjający.

W kolejnych kwartałach powinniśmy obserwować rosnącą świadomość przedsiębiorców odnośnie możliwości wykorzystania środków naprawczych zapewnionych przez nowe prawo restrukturyzacyjne i tym samym stopniowo zwiększającą się liczbę postępowań restrukturyzacyjnych zwłaszcza, że sanacja przedsiębiorstwa ma pierwszeństwo przed postępowaniem upadłościowym.

 

Niemniej jednak, uwzględniając wymieniony powyżej wpływ zmian legislacyjnych na liczbę upadłości i restrukturyzacji, należy zauważyć, że sytuacja mikroekonomiczna w Polsce ulega dalszej poprawie. Solidne tempo rozwoju polskiej gospodarki, jedno z wyższych w Unii Europejskiej, poprawa na rynku pracy, wzrost wynagrodzeń i niska inflacja wspiera wzrost konsumpcji gospodarstw domowych, podczas gdy przedsiębiorstwa aktywne na rynkach zagranicznych korzystają ze zwiększającej się wymiany handlowej, zwłaszcza na naszym głównym kierunku eksportowym – stopniowo ożywającej gospodarczo strefie euro. W zeszłym roku nasz eksport wzrósł o blisko 8 proc., a na rynki UE dynamika wzrostu przekroczyła 10 proc. Polska gospodarka pozostaje zależna od sytuacji globalnej i nastrojów na rynkach zagranicznych, gdzie wystąpienie ewentualnych zawirowań może mieć negatywny wpływ na poziom lokalnego wzrostu gospodarczego i tym samym otoczenie makroekonomiczne, w jakim działają polskie przedsiębiorstwa. Spodziewamy się jednak, że sytuacja gospodarcza i klimat dla biznesu pozostaną w Polsce sprzyjające, a ten rok zakończy się spadkiem upadłości i restrukturyzacji przedsiębiorstw o 4 proc.

 

Upadłości i restrukturyzacje według branż

branża

liczba**
upadłości

I-III 2015

liczba**
upadłości

i restrukturyzacji I-III 2016

 

zmiana

PRODUKCJA, w tym:

55

43

-22%

Przetwórstwo przemysłowe, w tym m.in.:

50

38

spadek

         Produkcja maszyn, urządzeń i urządzeń elektrycznych

3

5

wzrost

         Produkcja artykułów spożywczych i napojów

4

7

wzrost

         Produkcja metali i metalowych wyrobów gotowych

14

8

spadek

         Produkcja chemikaliów i wyrobów chemicznych

0

0

bez zmian

         Produkcja wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych

6

4

spadek

         Poligrafia i reprodukcja

1

1

bez zmian

         Produkcja mebli

Nadesłał:

Coface
http://www.coface.pl

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl

Wyszukiwarka:

Ostatnio dodane artykuły:

Jakie cele biznesowe realizuje wydarzenie firmowe? Jakie cele biznesowe realizuje wydarzenie firmowe?
Współczesne wydarzenie firmowe to znacznie więcej niż tylko okazja do spotkania. To strategiczne narzędzie w rękach nowoczesnego przedsiębiorcy. Właściwie zaplanowane i zrealizowane, może wspierać różnorodne cele biznesowe. Zamiast być jedynie kosztem, staje się inwestycją o wymiernym zwrocie.

Nocleg podczas wycieczki szkolnej - hotele, schroniska czy inne opcje
Organizacja wycieczki szkolnej wymaga przemyślanego podejścia do wielu aspektów, a jednym z najważniejszych jest wybór odpowiedniego noclegu. Decyzja ta wpływa bezpośrednio na komfort uczestników, bezpieczeństwo grupy oraz całkowity koszt przedsięwzięcia.

Debiut Starbucks w Bielsku-Białej
W 2025 roku Starbucks rozszerzył swoją obecność o cztery nowe miasta, a 15 lipca otworzy się kolejny lokal w Bielsku-Białej, który będzie 90. w Polsce. Dzięki tym otwarciom marka zbliża się do swoich Gości, oferując kawę 100% Arabica i unikalną atmosferę w każdej kawiarni.

więcej »

Najczęściej czytane artykuły:

Aktywacja M&M's Złap paczkę i dołącz do wspólnej zabawy !!!
Rozpoznawalna na całym świecie marka M&M’S® wystartowała z nową kampanią, której celem jest inspirowanie do spędzania czasu w gronie rodziny i znajomych. W ramach akcji prowadzona jest loteria, w której – aż do 29 czerwca – można wygrać vouchery na wydarzenia muzyczne i festiwale.

Faktoria Win z winną marką własną. GRAPE talk już w sprzedaży Faktoria Win z winną marką własną. GRAPE talk już w sprzedaży
Faktoria Win (Grupa Eurocash) prezentuje nową markę własną w swoim portfolio. Lekka i odważna identyfikacja wizualna przyciąga wzrok i łamie schematy, a oferta wychodzi naprzeciw różnym stylom i okazjom. Nowość jest już dostępna we wszystkich kanałach dystrybucji Grupy Eurocash.

Polska premiera grilla elektrycznego Cecotec PerfectCountry BBQ Polska premiera grilla elektrycznego Cecotec PerfectCountry BBQ
Grill elektryczny Cecotec PerfectCountry BBQ o mocy 2000 W ma dużą powierzchnię do grilowania 43 × 38 cm. Wyposażony w wysokiej jakości płytę z powłoką RockStone, pięciostopniowy termostat i technologię PowerGrill, oferuje szybkie nagrzewanie, równomierne rozprowadzanie ciepła i łatwe czyszczenie.

Debiut Starbucks w Bielsku-Białej
W 2025 roku Starbucks rozszerzył swoją obecność o cztery nowe miasta, a 15 lipca otworzy się kolejny lokal w Bielsku-Białej, który będzie 90. w Polsce. Dzięki tym otwarciom marka zbliża się do swoich Gości, oferując kawę 100% Arabica i unikalną atmosferę w każdej kawiarni.

Spotkanie z wychowawcami WR School: Zobacz, jak Twoje dziecko poczuje się u nas jak w domu! Spotkanie z wychowawcami WR School: Zobacz, jak Twoje dziecko poczuje się u nas jak w domu!
Czy zastanawiasz się, jak wygląda prawdziwy dzień w szkole, która stawia na dobro i rozwój Twojego dziecka? Chcesz wiedzieć, jak naprawdę wygląda dzień w WR School? Mamy dla Ciebie doskonałą okazję, by poznać nas bliżej i rozwiać wszelkie wątpliwości!

Przekonaj się, jak wygląda nauka w WR School: Zapraszamy na Dzień Próbny! Przekonaj się, jak wygląda nauka w WR School: Zapraszamy na Dzień Próbny!
Zastanawiasz się, jak wygląda codzienność w szkole, która stawia na indywidualny rozwój i innowacyjne podejście do nauczania?

Wielkie otwarcie Laser Tag w Nowym Rynku – emocje i nagrody na start Wielkie otwarcie Laser Tag w Nowym Rynku – emocje i nagrody na start
Już w najbliższą sobotę, 14 czerwca, w galerii Nowym Rynku odbędzie się wielkie otwarcie nowej strefy rozrywki Laser Tag. Nowa atrakcja zapewni sporą dawkę adrenaliny i świetnej zabawy, a w dniu otwarcia na pierwszych gości czekają specjalne akcje, m.in. koło fortuny z nagrodami.

Czas odłożyć ekrany, pogoda zaprasza do zabaw na świeżym powietrzu!
Zgodnie z danymi Krajowego Instytutu Mediów aż 92% dzieci w wieku 4–9 lat regularnie korzysta z telewizora, a niemal co drugie sięga po telefon komórkowy. Czas spędzony przed szklanym ekranem to wyzwanie, przed którym stają dziś rodzice.

Snickers® – legendarny baton od 95 lat Snickers® – legendarny baton od 95 lat
Trudno wyobrazić sobie świat bez czekoladowych przysmaków. 7 lipca - Światowy Dzień Czekolady - to idealna okazja, aby poznać historię jednej z najbardziej kultowych słodkich przekąsek wszech czasów – batona Snickers®.

Liczy się Twoje działanie, czyli butelki zwracanie Liczy się Twoje działanie, czyli butelki zwracanie
Jeden prosty nawyk może realnie wpłynąć na przyszłość naszej planety. Jaki? Wybieranie butelek zwrotnych i ich zwracanie. Zobacz, jak prosty gest może zmniejszyć ilość odpadów opakowaniowych.

Światło a dobrostan: psychologia oświetlenia przestrzeni Światło a dobrostan: psychologia oświetlenia przestrzeni
Światło pełni kluczową rolę w codziennym funkcjonowaniu – wpływa na ludzki organizm oraz sposób postrzegania rzeczywistości.

Sharp BP-B547PW i BP-C542PW Sharp BP-B547PW i BP-C542PW
Firma Sharp, wiodący dostawca produktów i usług technologicznych dla biznesu, wprowadziła na rynek nowe drukarki A4, uzupełniające nieustannie rozwijającą się ofertę produktów zaprojektowanych z myślą o zaspokajaniu różnorodnych potrzeb współczesnych miejsc pracy.

Nocleg podczas wycieczki szkolnej - hotele, schroniska czy inne opcje
Organizacja wycieczki szkolnej wymaga przemyślanego podejścia do wielu aspektów, a jednym z najważniejszych jest wybór odpowiedniego noclegu. Decyzja ta wpływa bezpośrednio na komfort uczestników, bezpieczeństwo grupy oraz całkowity koszt przedsięwzięcia.

Jakie cele biznesowe realizuje wydarzenie firmowe? Jakie cele biznesowe realizuje wydarzenie firmowe?
Współczesne wydarzenie firmowe to znacznie więcej niż tylko okazja do spotkania. To strategiczne narzędzie w rękach nowoczesnego przedsiębiorcy. Właściwie zaplanowane i zrealizowane, może wspierać różnorodne cele biznesowe. Zamiast być jedynie kosztem, staje się inwestycją o wymiernym zwrocie.

Mars inwestuje w zrównoważone rolnictwo
Program Farmer Forward to pięcioletnia inwestycja Mars Inc., realizowana we współpracy z globalnym producentem nabiału i wieloletnim dostawcą – firmą Fonterra.

więcej »
Regulamin, Polityka Prywatności i Polityka Cookies Grupy Kafito