Cuda kujawskiego rękodzieła


2013-06-23
Kujawy jako region bogaty kulturowo słynie z rękodzieła oraz sztuki. Na co warto zwrócić uwagę na tym terenie? Co przyciąga wzrok osób z całej Polski oraz za granicy? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć poniżej.

Rękodzieło ludowe na Kujawach przeżywało swój rozkwit w dziewiętnastym wieku, wtedy też na stałe zaczęło wchodzić bogate wzornictwo do życia zwykłych mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego. Dekoracje zaczęły pojawiać się na przedmiotach codziennego użytku, takich jak meble, ubrania czy zabawki.

Rozwinęła się sztuka dekorowania domów w postaci wyrobu bukietów z suszonych roślin, bibułkarstwa czy ozdób ze słomy. Powiązana ona była z wierzeniami mieszkańców Kujaw, a także ich tradycją oraz świętami kościelnymi, takimi jak święto Matki Boskiej Zielnej, Wielkanoc oraz Boże Narodzenie.

Dosyć spore znaczenie miało również kowalstwo artystyczne. Artyści wytwarzali piękne okucia architektoniczne, budowlane, klamki, ławki, elementy małej architektury oraz krzyże nagrobne. Warto w tym miejscu wspomnieć również o plecionkarstwie, którego efektem były kosze, meble, pudełka oraz wiele innych przedmiotów codziennego użytku.

Do najsłynniejszych form kujawskiego rękodzieła z pewnością należy haft. Jego odmiana w głównej mierze zależała od konkretnego regionu. Dosyć popularny był haft tucholski, borowiecki, pałucki, a także dziurkowy. Był on wykorzystywany do zdobienia halek, spódnic, chust oraz obrusów. Do dziś istnieje wiele kółek gospodyń wiejskich, które uczą haftu kujawskiego, a także kultywują tę piękną tradycję rękodzielniczą.

Kujawy są niezwykle interesującym i fascynującym regionem, który kryje wiele tajemnic. Warto je odkryć i poznać najsłynniejsze wyroby rękodzielnicze na tych terenach, które z pewnością przypadną do gustu każdemu! Zobaczmy jak wygląda kujawska sztuka, a także jej tradycja!

Zapraszamy na www.kujawskie.eu

Nadesłał:

kujawskie

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl