Cyberzagrożenia w 2012 roku - prognoza Kaspersky Lab
Według ekspertów z Kaspersky Lab, w 2012 roku rządy i duże korporacje na całym świecie będą musiały uważać na rosnącą liczbę zagrożeń ze strony cyberprzestępców. Drastycznie wzrośnie nie tylko liczba ataków ukierunkowanych na instytucje państwowe i duże korporacje, ale również zakres celów ataków.
Specjaliści z Kaspersky Lab przewidują, że w obliczu rosnącej konkurencji między firmami z branży bezpieczeństwa IT, które analizują ataki ukierunkowane i zapewniają przed nimi ochronę, cyberprzestępcy zmienią stosowane metody ataków. Wzrost świadomości odnośnie problemu luk w zabezpieczeniach systemów operacyjnych i aplikacji zmusi osoby atakujące do szukania nowych narzędzi. Konwencjonalna metoda ataków polegająca na wykorzystywaniu załączników do e-maili, które zawierają szkodliwe programy atakujące poprzez luki w zabezpieczeniach, stanie się z czasem mniej efektywna, wzrośnie natomiast popularność ataków za pośrednictwem przeglądarek.
Według prognozy firmy Kaspersky Lab, w 2012 roku haktywiści nadal będą przeprowadzać ataki na organizacje państwowe i firmy, głównie z pobudek politycznych. Aleksander Gostiew uważa, że w porównaniu z podobnymi atakami w 2011 r. będzie to istotny trend. Z drugiej strony haktywizm może być wykorzystywany jako taktyka odwrócenia uwagi od innych typów ataków.
Wysoce zaawansowane szkodliwe programy, takie jak Stuxnet i Duqu, tworzone przy wsparciu władz państwowych, pozostaną zjawiskiem unikatowym. Ich pojawianie się będzie miało związek z napiętymi stosunkami między określonymi państwami. Według Aleksandra Gostiewa, w 2012 roku cyberkonflikty będą dotyczyły tradycyjnych osi konfrontacji: Stany Zjednoczone i Izrael kontra Iran oraz Stany Zjednoczone i Europa Zachodnia kontra Chiny. Wzrośnie popularność bardziej podstawowych rodzajów "broni" pozwalających na zniszczenie danych w określonym czasie, takich jak "kill switch" (aplikacja pozwalająca na natychmiastowe wyłączenie systemu), bomby logiczne itd., ponieważ ich tworzenie jest łatwiejsze. Produkcja takich programów może być zlecana prywatnym kontrahentom angażowanym przez agencje wojskowe lub rządowe. W wielu przypadkach zleceniobiorca nie będzie świadomy celów, do jakich zostanie wykorzystany stworzony przez niego program.
Jeżeli chodzi o zagrożenia mobilne, eksperci z Kaspersky Lab spodziewają się, że Android firmy Google nadal będzie najpopularniejszym celem ataków mobilnego szkodliwego oprogramowania. Wzrośnie także liczba ataków wykorzystujących luki w zabezpieczeniach. Specjaliści przewidują pojawienie się pierwszych mobilnych ataków drive-by (przeprowadzanych podczas przeglądania stron WWW lub czytania e-maili) oraz mobilnych botnetów - sieci zainfekowanych smartfonów kontrolowanych przez cyberprzestępców. Rozpowszechni się mobilne szpiegostwo, które prawdopodobnie będzie obejmowało kradzież danych z telefonów komórkowych oraz śledzenie osób przy użyciu ich telefonów i usług geolokalizacji.
Pełna wersja artykułu zatytułowanego "Prognoza dotycząca cyberzagrożeń na 2012 rok" jest dostępna tutaj:
http://www.kaspersky.pl/images/news/klp_prognoza_2012_artykul.pdf.
Informację oraz artykuł można wykorzystać dowolnie z zastrzeżeniem podania firmy Kaspersky Lab jako źródła.