Czary mary w kuchni – warsztaty dla dzieci i rodziców


2013-11-20
Projektowanie smacznych kanapek dla dzieci, a dla dorosłych konsultacje dietetyczne oraz porady makijażystki – to wszystko czeka na uczestników bezpłatnych warsztatów dla najmłodszych i ich rodziców.

Zajęcia odbędą się już 21 listopada w Bielsku-Białej w ramach ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Śniadaniowa Klasa”.

Interaktywne zajęcia mają przypomnieć rodzicom o prawidłowych zasadach odżywiania. To właśnie w wieku 3-6 lat kształtują się nawyki żywieniowe dziecka: to, czego nauczy się ono we wczesnym dzieciństwie, będzie procentowało w przyszłości – mówi Małgorzata Sienkiewicz, Dyplomowany Technolog Żywności, specjalista z Zakładów Tłuszczowych „Bielmar”, organizator akcji – Dzięki wspólnemu przygotowaniu kolorowych kanapek, przez zabawę uczymy najmłodszych, że śniadanie jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia.  

Warsztaty odbędą się 21 listopada (czwartek) w Ciachomani przy ul. Górskiej 16 w godz. 11:30 –13:30. Na uczestników czekają konkursy, zabawy i nagrody. Podczas zajęć najmłodsi nauczą się, jak skomponować śniadanie, by było smaczne, pełnowartościowe i apetycznie podane. Następnie udekorują swój deser – domowe ciasteczka. Rodzice będą mogli skorzystać z konsultacji dietetycznych. Dla mam przygotowano ponadto spotkanie ze stylistką i makijażytką. Na warsztaty obowiązują zapisy pod adresem: s.wozniak@planetpr.pl.

Na odżywianie najmłodszych duży wpływ mają także dziadkowie. To właśnie dla seniorów przygotowano w ubiegły czwartek seminarium z zakresu dietetyki. Podczas pierwszego z czterech zaplanowanych wykładów uczestnicy mogli zapoznać się z tematyką występowania i profilaktyki chorób dietozależnych, takich jak: cukrzyca, choroby sercowo-naczyniowe, nadciśnienie, choroby jelit, żołądka, przełyku, nerek, nowotwory, osteoporoza.

Okazuje się bowiem, że większość chorób, szczególnie tych występujących w późniejszych dekadach życia, wzmagana jest przez czynniki środowiskowe, takie jak styl życia, dieta, zanieczyszczenia, zakażenia, brak aktywności fizycznej, narażenie na dym tytoniowy, stres czy sytuacja socjoekonomiczna.
Dlatego niezwykle ważna okazuje się prewencja dietetyczna oraz pielęgnowanie właściwych nawyków żywieniowych – mówi dietetyk kliniczny Wojciech Wilczek, prowadzący seminarium dla seniorów –  W większości przypadków nie cofniemy efektów nieprawidłowego stylu życia, ale możemy znacznie wpłynąć na jego jakość. Każdy dzień jest dobry, by zacząć poświęcać większą uwagę diecie i aktywności fizycznej. Zajęcia te kierujemy do seniorów, by uświadomić im, że to również dieta ma wpływ na ich codzienne samopoczucie czy rozwój kolejnych chorób. To również sprawdzian ich wiedzy na temat tego, jakie zwyczaje żywieniowe praktykują, opiekując się swoimi wnukami – dodaje Wilczek.

Seminaria z zakresu dietetyki skierowane do seniorów są pilotażowym programem organizowanym przy współpracy Spółki Bielmar i Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy Akademii Techniczno – Humanistycznej w Bielsku- Białej. Kolejne spotkanie poświęcone zasadniczym różnicom między dietą dziadków i wnuków zaplanowano na 12 grudnia.

Nadesłał:

s.wozniak

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl