Czas odpoczynku – czasem… pracy
Wszyscy fascynujący się zegarkami zastanawiają się , czy współczesne zegarki mechaniczne, podobnie jak zegarki naszych dziadków przetrwają dziesięciolecia i setki lat? Jak o nie dbać? Co robić, gdy posiadamy większą ich ilość?
By odpowiedzieć na tak postawione pytania, po pierwsze musimy powiedzieć kilka słów o sposobie konstrukcji i charakterze pracy zegarka mechanicznego. Zegarek - jako pewnie jedyne urządzenie mechaniczne, przystosowane jest do pracy ciągłej. Pod warunkiem okresowej konserwacji może nam służyć poprawie wskazując czas każdego dnia, przez wiele dziesiątek lat.
Często stosowane porównanie charakteru pracy zegarka i samochodu może być właśnie ze względu na potrzebę konserwacji bardzo pomocne. Samochód wymaga wymiany substancji smarującej raz na rok, lub po przejechaniu określonej dla danego rodzaju smaru ilości kilometrów. Konieczność wymiany wynika z utraty własności smarujących wynikającej z zanieczyszczenia (przebieg kilometrowy) lub starzenia się (czas użytkowania). Zegarek- działający na wolnych obrotach, w normalnych warunkach nie wymaga wymiany substancji smarującej ze względu na zabrudzenie, a dzięki specjalnym własnościom może być ona wymieniana dopiero po 3-4 latach.
Z drugiej strony, najbardziej szkodliwe dla zegarka mogą być dłuższe przerwy w działaniu, gdy w znajdującej się w łożyskach oliwie obecne są już pierwsze mikrocząstki metalu powstałe w wyniku tarcia w łożyskach. Wtedy to następujące w czasie zmiany własności (krzepnięcie smaru), powodują wyraźny wzrost oporu ruchu przekładni i stabilności pracy regulatora (balansu).
By tego rodzaju zdarzeniom zapobiec należy nie noszony na co dzień zegarek... nakręcać regularnie. Jak się okazuje dla zegarka najlepszym sposobem spędzania czasu jest normalne działanie.
Przy posiadaniu większej ilości zegarków, szczególnie jeśli wyposażone one są w rozbudowany kalendarz najlepiej zaopatrzyć się z tak zwany rotomat. Jest to urządzenie, które imitując ruchy ręki powoduje nakręcanie się zegarków z automatycznym naciągiem sprężyny. W tym miejscu trzeba zaznaczyć, że zegarki z automatycznym naciągiem stanowią większość z użytkowanych dziś czasomierzy mechanicznych.
Dobrze działający rotomat poprzez odpowiednie zaprogramowanie zapewnia optymalne nakręcenie przez jednokierunkowy, lub dwukierunkowy ruch zegarka, co jest niezbędne dla niektórych rodzajów zegarków. Krytycznym wymogiem stawianym takiemu urządzeniu jest takie zabezpieczenie jego silnika elektrycznego, by nie generował on, zawsze szkodliwego dla zegarka pola magnetycznego. Niezmiernie ważne są także: bezawaryjna praca urządzenie przez wiele lat, mała emisja hałasu i odpowiedni zapas mocy, by rotomat prawidłowe działał nawet dla wyjątkowo dużych i ciężkich egzemplarzy zegarków. Wymogu bezawaryjnego działania nie trzeba uzasadniać, szczególnie dla urządzeń związanych z zegarkami. Emisja hałasu może być szczególnie dokuczliwa, gdy rotomat znajduje się w miejscu naszej pracy, lub w sypialni. Sprawdzenie działania dla większych i cięższych egzemplarzy zegarków, jest istotne wobec panującej na takie zegarki mody i jest potęgowane przy urządzeniu przeznaczonym dla większej ilości czasomierzy. Dodatkowo warto także dobrać rotomat pod kątem sposobu zasilania (bateria, zasilacz prądu zmiennego), biorąc pod uwagę choćby możliwość przechowywania zegarków w specjalnie ku temu przeznaczonym miejscu (sejf).
Wszystkie te wymaganie doskonale spełniają wyroby niemieckiej firmy Eilux, od kliku lat obecne na naszym polskim rynku. Podobnie jak dla większości wyrobów pochodzących z kraju naszego sąsiada producent zwraca szczególną uwagą na zapewnienie odpowiedniego serwisu. Gwarancją spełnienia pozostałych wyżej wymienionych wymagań jest sam rynek wewnętrzny, który jest od naszego zdecydowanie starszy i z tego powodu bardziej wymagający. Potrzeby posiadania rotomatu wynikającej z większej kolekcji zegarków i wygodnego jego użytkowania mogę życzyć wszystkim fascynatom zegarków.
Władysław Meller
www.zegarki.info.pl
Nadesłał:
odCzasu doCzasu
|