Czy jest recepta na dobrze wykształconego logistyka?


Czy jest recepta na dobrze wykształconego logistyka?
2011-12-10
Lepiej wykształceni logistycy, specjaliści od spedycji czy transportu to główny cel projektu badawczego „Wielkopolska musi wiedzieć” zrealizowanego przez Wyższą Szkołę Logistyki.

Od 1 grudnia 2009 roku do 30 września 2011 roku, 25 szkół kształcących na kierunkach: technik logistyk i technik spedytor oraz 50 przedsiębiorstw uczestniczyło w projekcie w celu dopasowania oferty edukacyjnej do potrzeb rynku pracy.

Wyższa Szkoła Logistyki już od blisko sześciu lat współpracuje ze szkołami średnimi. Poznańska uczelnia realizuje autorski program „WSL dla szkół średnich". Głównym celem programu jest poprawa jakości kształcenia w zawodach: technik logistyk i technik spedytor. W trakcie jego trwania, WSL zidentyfikowała codzienne problemy nauczycieli szkół logistycznych, m.in. brak pomocy dydaktycznych czy mały kontakt z praktyką. Powstały studia podyplomowe dla nauczycieli, Ogólnopolska Olimpiada Logistyczna oraz napisano przy współpracy z Instytutem Logistyki i Magazynowania - cykl podręczników dla uczniów szkół średnich. WSL przyjmuje także wycieczki uczniów ze szkół, których zabiera do zlokalizowanych w Poznaniu i okolicach firm logistycznych. Wszystko po to, aby kontakt z praktyką logistyczną był jak największy.

Projekt „Wielkopolska musi wiedzieć" to kolejna inicjatywa zmierzająca do ciągłego podnoszenia jakości kształcenia w logistyce. Poprzez skojarzenie szkół oraz firm transportowych, spedycyjnych i logistycznych - zdefiniowano pożądany zakres wykształcenia kandydata do pracy w logistyce. Powstał portal internetowy - Logistyczna Platforma Badawcza. Przeprowadzone zostały również badania terenowe w szkołach i firmach, które miały na celu zdobycie wiadomości na temat kwalifikacji uczniów oraz oczekiwań pracodawców. Liczne diagnozy i analizy zaowocowały powstaniem pomocy dydaktycznych. Tematy z zakresu szeroko pojętej logistyki pojawiły się w planszach dydaktycznych, prezentacjach multimedialnych oraz krótkometrażowych filmach. Wszystkie pomoce dydaktyczne zostały zaprojektowane tak, aby ich funkcjonalność była możliwie najbardziej atrakcyjna i użyteczna w kontekście przekazywania najnowszych trendów ze świata logistyki.

„Dziś, po prawie dwóch latach ciężkiej pracy w projekcie, możemy z dumą stwierdzić, że w Wielkopolsce logistyków kształci się lepiej, bardziej praktycznie. Szkoły kształcące w zawodach: technik logistyk i technik spedytor mają pełną wiedzę o tym jakie kwalifikacje są niezbędne, aby firma logistyczna chciała zatrudnić ich absolwentów. Firmy logistyczne natomiast mają bliższy kontakt ze szkołami i pozyskują na praktyki i staże najlepszych uczniów. W szkołach znajdują się materiały dydaktyczne wzbogacające kształcenie logistyczne, takie jak: prezentacje multimedialne, plansze dydaktyczne i filmy z zakresu logistyki" - podsumował Wojciech Zalewski, rzecznik prasowy Wyższej Szkoły Logistyki

Projekt „Wielkopolska musi wiedzieć" zakończył się. Teraz Wyższa Szkoła Logistyki otwiera dostęp do efektów projektu przed szkołami z całego kraju. Jest ich sporo, bo WSL na co dzień współpracuje z blisko 250 szkołami.

„Dostęp do łatwego i darmowego narzędzia komunikowania się z wieloma przedsiębiorcami poprzez zamieszczanie ogłoszeń o poszukiwaniu miejsc na praktyki - to tylko niektóre korzyści dla szkół, chcących skorzystać z efektów projektu WMW. Dodatkowe zalety to możliwość konsultowania problemów i pomysłów nauczycieli z praktykami biznesu poprzez fora internetowe oraz dostęp do bezpłatnych pomocy dydaktycznych, efektów projektu." - mówi Mateusz Michalski, koordynator ds. obsługi finansowej i administracyjnej projektu, pracownik Wyższej Szkoły Logistyki. „Przedsiębiorstwa otrzymują informacje ze szkół o liczbie absolwentów - techników logistyków i techników spedytorów, kierowanych corocznie na rynek pracy, mają możliwości przyjmowania uczniów na praktyki zawodowe i wpływania na ich stopień przygotowania zawodowego oraz szansę rekrutowania efektywniejszych pracowników spośród absolwentów tych szkół." - dodaje Bartosz Osmola, koordynator ds. realizacji projektu WMW.Wydaje się, że projekty takie jak ten to dziś jedyna recepta na dobrze wykształconego logistyka. Absolwenci szkół chcący pozyskać pracę w logistyce muszą posiadać kwalifikacje dopasowane do oczekiwań firm logistycznych. Kontakt tych dwóch grup podmiotów - firm i szkół - to jedyna droga do osiągnięcia tego celu.

Nadesłał:

Wyższa Szkoła Logistyki

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl