Czy lokaty strukturyzowane zastąpią standardowe depozyty?


Czy lokaty strukturyzowane zastąpią standardowe depozyty?
2013-04-04
Lokaty strukturyzowane to jeden z ciekawszych produktów bankowych ostatnich lat w branży bankowej w naszym kraju. Dla wielu osób oszczędzających pieniądze dotychczasowe produkty oferowane przez banki były bezpieczne, ale dawały jednocześnie zbyt niski poziom dochodów.

Z tego też powodu wiele osób szukało zyskowniejszych sposobów pomnażania własnej gotówki, które jednocześnie nie wiązałyby się z koniecznością ponoszenia nadmiernego ryzyka. W taki właśnie sposób pracownicy banków odpowiedzialni za wdrażanie nowych produktów wpadli na pomysł, by połączyć te dwa elementy.

Lokaty strukturyzowane składają się tak naprawdę z dwóch zupełnie odmiennych produktów finansowych. Wpłacając pieniądze do banku na tego typu instrument finansowy, zazwyczaj stajemy się pośrednio właścicielami obligacji zero-kuponowej oraz kontraktu terminowego na określone indeksy giełdowe, produkty czy akcje. Lecz zacznijmy od początku. Ponieważ lokata strukturyzowana ma nam zagwarantować 100% gwarancji kapitału przy jednoczesnej możliwości osiągnięcia zysków wyższych, niż w przypadku standardowej lokaty, to wspomniana wyżej obligacja zero-kuponowa odpowiada za to, byśmy nie stracili naszych pieniędzy. Zdecydowanie największa część gotówki przeznaczana jest na obligację, która kupowana jest poniżej ceny nominalnej równej naszej inwestycji. Oznacza to, że jeśli nawet druga część lokaty straci całkowicie swoją wartość, to my odzyskamy w pełni nasze pieniądze bez żadnego ryzyka.

Drugą częścią lokaty strukturyzowanej jest najczęściej kontrakt terminowy lub inny instrument pochodny, którego zadaniem jest maksymalne zwiększenie naszych zysków przy spełnieniu odpowiednich warunków. Jeśli więc lokata strukturyzowana oparta jest na przykład o indeks giełdowy, to kontrakty terminowe na tenże indeks giełdowy będą częścią tejże lokaty. Przeważnie tworzone są one w dwóch modelach, gdzie jeden zakłada określony wzrost produktu bazowego a drugi wręcz przeciwnie. Złe wybranie pozwala nam jedynie na zachowanie kapitału. Jednak dobrze zawarta lokata jest szansą na osiągnięcie wysoce lewarowanych dochodów właśnie z tytułu zawieranego przez nas pośrednio kontraktu.

Spełnienie się określonych warunków sprawia, że nasza lokata strukturyzowana zamknąć się może bardzo wysokim zyskiem. W przypadku produktów tego typu jest to zazwyczaj od 2-3 punktów procentowych powyżej oprocentowania zwykłej lokaty do nawet kilkunastu procent - w skali roku oczywiście. Jednak takie dochody nie są widywane często. Ponad połowa lokat strukturyzowanych kończy się wynikiem gorszym, niż zwykłe lokaty bankowe. Ogólnie uznaje się, że w naszym kraju jedynie co trzecia z nich jest w stanie przynieść dochody wyższe, niż zwykłe lokaty. To zaś sprawia, że produkty tego typu powinny być wybierane jedynie jako dopełnienie naszego portfela inwestycyjnego i nie powinniśmy inwestować w nie 100% naszego kapitału. Pozwoli to nam na zabezpieczenie się przed ewentualnym złym wyborem lokaty. Choć w takim wypadku zachowamy cały nasz kapitał, to jednak nie zarabiając pieniędzy tak naprawdę je stracimy. Chociażby ze względu na inflację.  

Więcej informacji na temat bezpiecznego oszczędzania na lokatach dowiesz się na - Najlepsze lokaty - kwiecień 2013. Sprawdź bieżące oprocentowanie lokat bankowych.

Nadesłał:

abtarasew1

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl