Czy małe mieszkanie może być większe?


Czy małe mieszkanie może być większe?
2015-01-28
Jak zyskać dodatkowe miejsce w kawalerce lub dwupokojowym mieszkaniu? Grunt to dobry plan. Pozbądźmy się zbędnych elementów wnętrza i zastąpmy je nowoczesnymi rozwiązaniami, a potrzebne przedmioty schowajmy w pojemniejszych meblach.

Co zajmuje najwięcej przestrzeni mieszkania? Przedmioty dekoracyjne i te codziennego użytku może i zabierają miejsce, ale rzadko kiedy utrudniają poruszanie się po domu oraz wpływają na uczucie ciasnoty.

- O wygodzie mieszkania świadczy nie tylko jego metraż, ale też sposób aranżacji. Decydując się na małe przemeblowanie i wymianę kilku podstawowych elementów, łatwo sprawimy, że nawet ciasna kawalerka okaże się całkiem komfortowa – mówi Marcin Małecki z firmy Häfele, zajmującej się produkcją oraz dystrybucją nowoczesnych okuć meblowych i budowlanych.

Po pierwsze: drzwi

Służą zamykaniu i otwieraniu pomieszczeń – to proste. Ale czy wpływają na ilość odczuwalnej przestrzeni? Jak najbardziej. Konwencjonalne rozwiązania uchylne w pewien sposób ograniczają miejsce w obrębie wejścia.

- Uchylne skrzydła drzwiowe zakreślają łuk, który określa granicę potrzebną do ich prawidłowego działania. W przypadku małych mieszkań stanowi on przeszkodę
w wygodnym poruszaniu się między pokojami. Dlatego lepszą alternatywę stanowią systemy drzwi przesuwnych –
mówi Marcin Małecki.

Takie drzwi przesuwają się wyłącznie na boki. Zabierają tylko to miejsce, które styka się z powierzchnią ściany, a tam gdzie nie ma możliwości przesunięcia skrzydła, można zastosować wariant harmonijkowy. Dzięki temu, w obrębie wejścia do pokoju, zyskujemy dodatkową przestrzeń. Ale takie rozwiązanie sprawdza się także w meblach.

Po drugie: fronty meblowe

Zwykłe drzwiczki szafek, gdy pozostają otwarte, utrudniają poruszanie się po kuchni, łazience lub przedpokoju. Tutaj przyczyną również jest ruch po łuku. Dlatego meble też warto wyposażyć we fronty przesuwne. To da nam dodatkową przestrzeń, ale także zwiększy bezpieczeństwo w mieszkaniu. Brak ostrych krawędzi otwartych drzwiczek niesie ryzyko, że lokatorzy upadną na nie lub się uderzą. Dodatkową zaletą drzwi przesuwnych w meblach jest to, że nigdy nie będą skrzypieć, a do ich otwarcia wymaga minimalnego nakładu siły.

- Idealne w tym przypadku okazują się systemy Slido do zastosowania w szafach. Użyte w przedpokoju lub pokoju kawalerki zagwarantują komfort oraz odczuwalne zwiększenie przestrzeni pozwalającej na swobodne przemieszczanie się w mieszkaniu – dodaje Marcin Małecki.

Po trzecie: pojemniejsze meble

W tym przypadku nie chodzi o zwiększenie gabarytów mebli, ale o lepsze wykorzystanie ich pojemności. Przykładem mogą być półki wysuwne do szafek narożnych – doskonale sprawdzają się w małych kuchniach.

- Systemy takie, jak Nuvola umożliwiają całkowite wysunięcie półek, komfortowe umieszczenie na nich przedmiotów i ostatecznie ich efektywne pomieszczenie w korpusie mebla – mówi Marcin Małecki. – Często można spotkać się z sytuacją, kiedy część narożna zabudowy kuchennej nie jest wykorzystana, a przecież to spora ilość cennego miejsca.

Samo wysuwanie półek odbywa się płynnie i lekko. Prócz korzyści dla przestrzeni
w mieszkaniu, oferują one łatwość sięgania po rzeczy oraz składowania naczyń lub garnków.

Po czwarte: usuń zbędne meble

Czy dwa meble można połączyć w jeden? Okazuje się, że to i tak całkiem proste. Specjalny system okuć Tavoletto, pozwala na realizację mebla, który jest zarówno funkcjonalnym biurkiem, jak i wygodnym łóżkiem.

- Taki wielofunkcyjny mebel pozwala zaoszczędzić sporo przestrzeni, a jego zastosowania zmieniają się w zależności od potrzeb. Dzięki systemowi Tavoletto można zrezygnować zaaranżować wygodny pokój w każdym mieszkaniu – mówi Marcin Małecki.

Zasada działania systemu jest bardzo prosta. Materac łóżka, gdy ma być złożony, obraca się o 90 stopni i przylega do tylnej ściany mebla. Blat biurka opuszcza się w pionie
i znajduje się pod łóżkiem, gdy to jest rozłożone. Optymalna ilość miejsca między powierzchnią blatu a spodem materacu powoduje, że nie trzeba sprzątać biurka przed rozłożeniem łóżka.

Nadesłał:

PREXPERT

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl