Czy sprzedaż firmowego samochodu ciężarowego bez VAT jest możliwa?


2014-04-16
Czy przedsiębiorca będący płatnikiem VAT może bez tego podatku sprzedać samochód ciężarowy zakupiony wcześniej na umowę kupna-sprzedaży bez VAT? Jeśli tak, to na podstawie jakich przepisów?

Wątpliwości wyjaśnia Magdalena Zarudzka, doradca podatkowy w Baker Tilly Poland Tax Advisers Sp. z o.o.

Na mocy ustawy o VAT, w brzmieniu obowiązującym zarówno przed, jak i po 1 stycznia 2014 r., generalnie sprzedaż rzeczy ruchomych, w tym samochodów, podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. Od 1 stycznia 2014 r. zmianie uległy jednak zasady zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży takich towarów.

Do 31 grudnia 2013 r. zwolnieniem z VAT była objęta sprzedaż rzeczy ruchomych, jeśli przy ich nabyciu podatnikowi nie przysługiwało prawo do odliczenia VAT a przedmioty te  spełniały definicję towarów używanych (tj. okres ich używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku po nabyciu prawa do rozporządzania tymi towarami jako właściciel).

Obecnie zwolniona z podatku VAT jest natomiast dostawa towarów wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności zwolnionej z podatku VAT, jeżeli z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Nie ma obecnie znaczenia jak długo określony towar był używany do prowadzenia działalności gospodarczej. W konsekwencji, aby teraz sprzedać samochód ciężarowy bez podatku VAT, spełnić należy łącznie oba poniższe warunki:

1) samochód był wykorzystywany wyłącznie do prowadzenia działalności zwolnionej z opodatkowania podatkiem VAT;

2) przy nabyciu samochodu nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT.

W opisywanym przypadku może nie zostać spełniony pierwszy z powyższych warunków, ponieważ, jak rozumiemy, samochód ciężarowy jest wykorzystywany do prowadzenia działalności podlegającej opodatkowaniu podatkiem VAT. Dlatego planowaną sprzedaż samochodu ciężarowego powinno się opodatkować podatkiem VAT.

Nadesłał:

inpluspr

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl