Czy to koniec przecen?
Rosną zarówno ceny nowych mieszkań, jak i marże kredytowe. W ostatnich miesiącach w największych miastach, poza Krakowem i Wrocławiem, ceny mieszkań deweloperskich wzrosły.
Najbardziej średnia stawka w minionym kwartale skoczyła w Poznaniu, gdzie wzrost cen ofertowych wyniósł ponad 3 proc., podaje Emmerson. Na rynku pierwotnym w ciągu ostatnich trzech miesięcy w Warszawie mieszkania zdrożały przeciętnie o 1,5 proc. W porównaniu z ceną sprzed roku stołeczne nowo budowane lokale oferowane są teraz o 2 proc. drożej.
To nie jedyna analiza, której wyniki wskazują, że ceny mieszkań deweloperskich nie tylko przestały spadać, ale i pomału zaczynają wzrastać. Mimo braku programu dopłat mieszkania sprzedają się ostatnio bardzo dobrze, a swoimi rekordowymi wynikami sprzedażowymi zaskoczeni są sami deweloperzy. Na największych rynkach oferta kurczy się.
Promocje, promocje
Nowe mieszkania są konkurencyjne cenowo w porównaniu z lokalami z rynku wtórnego. A dodatkowo w ofertach deweloperów można znaleźć wiele promocji. Bonusy oferowane są nie tylko w formie rabatów, ale także różnego rodzaju pakietów promocyjnych, obejmujących np. gratisowy garaż, zabudowę kuchenną, czy roczny czynsz. Coraz częściej mieszkanie można kupić z wykończeniem.
- Dużym ułatwieniem dla klientów jest zakup wykończonego mieszkania. Dlatego w naszym programie promocyjnym Rodzina na gotowym na osiedlu Alpha w warszawskich Skoroszach oferujemy wykończenie w cenie mieszkania. Przykładowo trzypokojowe, 55 metrowe mieszkanie wykończone pod klucz jest do kupienia za 6820 zł/mkw. W kolejnych naszych inwestycjach będziemy stawiać przede wszystkim na jakość mieszkań i przygotowywać lokale wykończone, bo takie jest obecnie zapotrzebowanie klientów. Oczywiście kupujący będą mieli możliwość wyboru mieszkania z wykończeniem lub bez - podkreśla Teresa Witkowska, dyrektor sprzedaży w Red Real Estate Development.
Mokotów z największą ofertą
W Warszawie najwięcej nowych mieszkań jest do sprzedania na Mokotowie. Ta dzielnica odebrała w ostatnim czasie palmę pierwszeństwa Woli. W pierwszej trójce stołecznych dzielnic z największą ofertą deweloperską jest jeszcze Białołęka. Jednak tylko na Mokotowie liczba mieszkań w ofercie rynku pierwotnego przekracza 2 tys. Mieszkań ubywa. Jeszcze trzy miesiące temu ponad dwa tysiące mieszkań było do kupienia we wszystkich trzech wymienionych dzielnicach, w których powstaje najwięcej stołecznych inwestycji.
Poza Mokotowem, Białołęką i Wolą, w których oferowanych jest prawie 40 proc. warszawskich nowych mieszkań, w innych dzielnicach oferta jest już znacznie mniejsza. Na Pradze Południe, Żoliborzu i w Wilanowie wystawione do sprzedaży jest po ok. 1000-1500 mieszkań. W pozostałych warszawskich dzielnicach wybór jest wyraźnie mniejszy.
Kredyty drożeją
W tej chwili mieszkania kupuje wiele osób, które w ten sposób lokują swoje oszczędności. Poza tym, na zakup decydują sie też osoby które chcą uciec przed koniecznością wpłaty od nowego roku 5 procent wkładu własnego przy zaciąganym kredycie. Na 100 proc. wartości mieszkania pożycza jeszcze wiele banków. Jednak jak zwracają uwagę analitycy, banki sukcesywnie podwyższają marże i opłaty związane z udzieleniem kredytów hipotecznych.
Aby uzyskać atrakcyjne warunki kredytowe, obniżyć marżę oraz prowizję, należy skorzystać z oferty promocyjnej. Jest to związane z koniecznością skorzystania z dodatkowych produktów finansowych. Standardowo trzeba założyć konto, na które wpływać będzie comiesięczne wynagrodzenie i zaopatrzyć się w kartę. Często wymagane jest też wykupienie ubezpieczenia na życie i od utraty pracy, a także produktów inwestycyjnych.
Generalnie na niższą marżę mogą liczyć przede wszystkim klienci o ponad przeciętnych dochodach. Na korzystniejsze warunki mają też szansę kredytobiorcy, którzy posiadają środki na wkład własny. Im wyższy, tym koszt kredytu jest niższy.
Autor: RED Real Estate Development