Czym jest hipoteka odwrócona


Czym jest hipoteka odwrócona
2012-12-12
Odwrócony kredyt hipoteczny, odwrócona hipoteka oraz hipoteka odwrotna to nazwy określające to samo pojęcie. Ten rodzaj hipoteki w Polsce pojawił się niedawno, w innych krajach członkowskich UE znany jest jednak od ponad 10 lat, a jeszcze dłużej w Stanach Zjednoczonych Ameryki.

 

O odwróconą hipotekę mogą starać się wszystkie osoby bez względu na wiek, o ile są prawnymi właścicielami zajmowanej przez siebie nieruchomości, części nieruchomości lub posiadają do tej nieruchomości prawa wieczyste.

Jest to narzędzie w formie pomocy finansowej dla właścicieli nieruchomości, którzy od banku otrzymują comiesięcznie lub jednorazowo określoną kwotę pieniężną w zamian za prawa do nieruchomości po ich śmierci.

Rozliczenie tego kredytu nastąpi dopiero po śmierci kredytobiorcy, a nadwyżkę - o ile taka wystąpi - bank będzie musiał przekazać spadkobiercom. W tym przypadku nie są wymagane żadne bieżące spłaty, o ile tylko kredytobiorca zajmuje nieruchomość objętą umową jako główne miejsce zamieszkania.

Ważne jest też dbanie o mieszkanie i nie „zapuszczenie go”. Co istotne odwrócona hipoteka może być sposobem na spłacenie innych wcześniejszych zobowiązań kredytowych. Oznacza to, że może służyć do spłacania innych kredytów hipotecznych nawet w momencie, gdy beneficjent nie ma zdolności kredytowej.

Banki reklamują taki kredyt hipoteczny jako szansę na lepsze życie, na spełnienie marzeń, czy uniezależnienie się od pomocy najbliższych - zwłaszcza dla ludzi starszych, zamożnych.

Co istotne kredytobiorca przez cały czas trwania umowy jest właścicielem nieruchomości, prawa do niej nie przechodzą od razu na bank. Tak więc kredytobiorca ma obowiązek zamieszkiwać ją z przerwami nie dłuższymi niż rok. Ma on też określone obowiązki - między innymi musi regulować niezbędne opłaty za nieruchomość, ubezpieczyć ją oraz utrzymywać w dobrym stanie pod rygorem odstąpienia od umowy.

Dla zainteresowanych, proces składania wniosków o odwrócony kredyt hipoteczny jest taki sam jak w przypadku każdego innego kredytu.

Nadesłał:

nnbobak

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl