Czym jest separacja
Separacja jest jednym ze sposobów rozwiązywania problemów pomiędzy małżonkami, którzy nie są do końca pewni, czy chcą rozwiązać związek małżeński.
Na czym dokładnie polega separacja i co warto o niej wiedzieć?
Definicja separacji
Separacja jest pojęciem, które jest zdefiniowane w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym, które oznacza faktyczne lub formalne rozdzielenie małżonków. Podczas separacji mają oni czas na to, aby przemyśleć decyzję o trwałym rozkładzie małżeństwa, czyli rozwodzie.
Zobacz również: Formalne aspekty rozwodu
Przesłanki do separacji
Najpowszechniejszą przesłanką do separacji jest rozkład pożycia małżeńskiego, co oznacza, iż pomiędzy małżonkami zanikły wszelkie więzi emocjonalne, psychiczne, fizyczne. Należy jednak wiedzieć, iż sąd nie orzeknie separacji w przypadku, gdy skutkiem tej decyzji miałoby zostać zagrożone dobro wspólnego dziecka małżonków, a także wówczas, gdy jedno ze współmałżonków znajduje się w stanie ciężkiej choroby wymagającej opieki.
Warto pamiętać, iż separacja na wniosek małżonków w postępowaniu nieprocesowym kosztuje 100zł. Natomiast koszt wpisu sądowego w przypadku rozwodu wynosi 600zł.
Separacja w praktyce
Po orzeczeniu przez sąd separacji następuje rozdział życia małżonków, podobnie jak w przypadku rozwodu. Separacja nie powoduje jednak trwałego rozpadu małżeństwa, a więc wyklucza możliwość ponownego zawarcia związku małżeńskiego. Należy pamiętać, iż separacja odbiera małżonkom prawo dziedziczenia ustawowego.
Ponadto kodeks rodzinny określa obowiązki małżonków będących w separacji, a w szczególności obowiązek niesienia pomocy materialnej czy wsparcia psychicznego.
Separacja ma zatem dużo cech wspólnych z rozwodem. W wielu jednak przypadkach powoduje ona zmianę decyzji małżonków o rozwodzie, co jest oczywiście zjawiskiem pozytywnym, gdyż nie prowadzi do następstw w postaci trwałęgo rozpadu małżeństwa.
Autor: Adwokat z Wrocławia
Nadesłał:
easylife
|