Czym jest starość?


Czym jest starość?
2017-01-02
Artykuł na temat starości

Starość. To słowo ma negatywne konotacje w naszej, zachodnioeuropejskiej kulturze. Inaczej jest w mniej rozwiniętych gospodarczo i technologicznie rejonach świata, gdzie ludzi starszych traktuje się z szacunkiem, powszechnie kojarząc „starość” z „mądrością”. Dzisiaj odpowiemy na pytanie czym właściwie jest starość?

Starość to kwestia psychiki

W związku ze starzeniem się społeczeństwa Europy, co jakiś czas wraca pytanie czym właściwie jest starość. Niektórzy uważają, że pomimo pewnych oczywistych oznak starzenia się ciała, wiele kwestii związanych ze starością jest natury psychicznej. Mówi się, że wypracowanie w ciągu życia otwartej postawy, a także tendencja do nieustannego rozwoju znacznie zwiększają nasze szanse na „dobrą starość”. W sensie technicznym starość to po prostu przewaga umierania nad narodzinami - odnosi się to do wszystkich komórek w ciele.

Nie boimy się starości, tylko tego co ze sobą niesie: samotności, chorób, wykluczenia z życia społecznego. Boimy się, że zabraknie kogoś kto pomoże nam w codziennych czynnościach, gdy już nie będziemy w stanie ich wykonywać. Osoby trzeciego wieku bywają bardzo samotne i brakuje rozwiązań opieki społecznej, które mogłyby tę sytuację zmienić. Dobrze, że istnieją ludzie, dla których opieka osób starszych ma znaczenie.

Innym problemem wynikającym ze starości jest zanik zainteresowań. Szczególnie dotkliwie przeżywają to ludzie, którzy przez całe życie zajmowali się rzeczami wymagającymi sprawności manualnej.

Na przekór przeciwnościom

Jednak starość to nie tylko zniedołężnienie. Dla wielu ludzi to okres kontemplacji, która prowadzi do urzeczywistnienia mądrości.Osoby starsze mają w założeniach przezwyciężać swoje słabości z dawnych lat. Powinni stawać się bardziej tolerancyjni, patrzacy na rzeczy tego świata z szerszej perspektywy, powinni być bardziej uduchowieni. W praktyce niewielu seniorom udaje się urzeczywistnić ten ideał. Dlaczego tak jest? Winę ponoszą praktyki społeczne, polegające na wykluczeniu osób trzeciego wieku z życia społecznego.

W obecnej i przyszłej dekadzie czeka nas zmiana podejścia do starości. Seniorzy są coraz liczniejszą grupą społeczną i będą stale przekraczać granicę tego, co uważamy, że „przystoi osobie starszej”. Do przeczytania!


Nadesłał:

Daniel Getsiński

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl