Czym są opony Runflat?


2013-12-13
Od kilku lat można zauważyć wiele artykułów o tematyce opon Runflat. Toczy się też dyskusja nad przewagą zalet i wad tego rodzaju opony. Czym jest opona Runflat i czym różni się od tradycyjnie stosowanej opony?

Co to jest opona Runflat?

Nazwa opony wzięła się „od jazdy na płasko”, ale nie chodzi tutaj o płaską powierzchnię drogi, lecz jazdę bez odpowiedniego ciśnienia w oponach np. w wypadku przebicia opony. Opona ta także niweluje skutki niedoboru ciśnienia w oponach poprzez to, że ma dodane zdolności do utrzymania wagi samochodu na określonym odcinku trasy (80km) i z daną prędkością (80km/h).

Na rynku dostępne są dwa rodzaje opon typu runflat. Jeden polega na wbudowaniu wzmocnienia, na którym ewentualnie wesprze się bieżnik po utracie ciśnienia np. Pax system marki Michelin.
Kolejną metodą jest wzmocnienie boków opony. Wówczas po utracie ciśnienia opona opiera się na przeciwległych ściankach.

Zalety i wady opony

Pierwszą właściwością jest możliwość kontynuowania jazdy po spadku ciśnienia w oponie, a także większe bezpieczeństwo na drodze podczas nagłego przebicia opony. Chodzi nie tylko o bezpieczeństwo kierującego i pasażerów, ale także innych uczestników ruchu.


W zależności od typu technologii Runflat też mamy różne zalety i wady. Kiedy opona ma wzmocnienia wewnętrzne (pierwszy rodzaj) to opona zachowuje swoje osiągi i jest podobnie jak w przypadku zwykłej opony, ale za to jej montaż jest skomplikowany i wymaga specjalnego oprzyrządowania i wyposażenia kół.
W drugim przypadku montaż jest łatwiejszy, ale osiągi w zakresie oporów toczenia i komfort jazdy jest gorszy.

Dodatkowo na rynku jest trend, który prowadzi do  wykrzesania najlepszych osiągów zwłaszcza właśnie w dziedzinie oporów toczenia, które to wpływają na ilość spalanego paliwa przez pojazd.
W obu przypadkach dla użytkowników opon jest ważna ich cena, która jest wyższa od tradycyjnie stosowanych opon.

Kto stosuje RunFlat

W tego typu opony chętnie wyposażane są wszelkie pojazdy opancerzone. Pozwala to na kontynuowanie ich jazdy po przebiciu ogumienia.
Pierwszym producentem samochodów, który zdecydował się na wprowadzenie opon Runflat była niemiecka marka BMW, jednak potem wycofała się do zalecenia jazdy na nich tylko w kilku modelach.

Niewątpliwie wprowadzenie tego rodzaju opon było innowacją ze strony inżynierów w branży oponiarskiej, być może w przyszłości opona ta będzie bardziej popularna. Jest także wiele kierowców, którzy chcą zapłacić więcej w zamian za większe bezpieczeństwo w wypadku przebicia opony oraz za komfort - Runflat nie wymaga natychmiastowej wymiany opony i pozwala kontynuować jazdę. 

Nadesłał:

rezulteo_opony

Wasze komentarze (0):


Twój podpis: