Czynności notarialne - czyli czym zajmuje się notariusz?


2018-05-25
Zgodnie z ustawą notariusz jest osobą zaufania publicznego i powołany jest do dokonywania czynności, którym strony są obowiązane lub pragną nadać formę notarialną, przy czym czynności takie mają charakter dokumentu urzędowego.

Obowiązki notariusza

Sporządzanie aktów notarialnych, sporządzanie aktów poświadczenia dziedziczenia, sporządzanie poświadczeń, doręczanie oświadczeń, spisywanie protokołów, sporządzanie protestów, weksli i czeków, przyjmowanie na przechowanie: pieniędzy, dokumentów i papierów wartościowych, sporządzanie wypisów, odpisów i wyciągów dokumentów, sporządzanie na żądanie stron: projektów aktów, oświadczeń i innych dokumentów, sporządzanie innych czynności wynikających z odrębnych przepisów, bezpłatna informacja w zakresie dokonywanych czynności, dokonywanie czynności notarialnych także poza siedzibą Kancelarii, jeżeli przemawia za tym charakter czynności lub szczególne okoliczności. Notariusz jest zobowiązany do czuwania nad należytym zabezpieczeniem praw w czasie dokonywania czynności notarialnych. Dotyczy to wszystkich czynności, które mogą powodować skutki prawne. W polskim systemie prawnym jego rolą jest zabezpieczanie niektórych sfer tzw. obrotu cywilnoprawnego, czyli na przykład protokołów, umów sprzedaży. Dokumenty sporządzane przez notariusza mają charakter dokumentów urzędowych. Według polskiego prawa notariusze nie świadczą usług, ale dokonują czynności notarialnych. Usługi świadczą radcowie prawni i adwokaci.

Tajemnica czynności notarialnych

Notariusz zobowiązany jest zachować w tajemnicy okoliczności sprawy, o których powziął wiadomość ze względu na wykonywanie czynności notarialnej i obowiązek ten trwa nieprzerwanie nawet po odwołaniu notariusza z pełnionej funkcji.

Wyjątkiem od zachowania tajemnicy jest sytuacja, gdy notariusz składa zeznania jako świadek przed sądem, chyba że ujawnienie tajemnicy zagraża dobru państwa albo ważnemu interesowi prywatnemu. W tych wypadkach od obowiązku zachowania tajemnicy może zwolnić notariusza Minister Sprawiedliwości. Obowiązek zachowania tajemnicy nie dotyczy informacji udostepnianych na podstawie przepisów ustawy z dnia 16 listopada 2000 roku o przeciwdziałaniu wprowadzaniu do obrotu fiansowego wartości majątkowych pochodzących z nielegalnych nieujawnionych źródeł oraz o przeciwdziałaniu finansowaniu terroryzm

Jak zostać notariuszem?

By zostać notariuszem, przede wszystkim konieczne jest ukończenie studiów wyższych na kierunku prawniczym. To studia niezwykle wymagające. Nie ma typowej specjalizacji dla notariuszy, dlatego po studiach czeka nas kolejny etap dokształcania. Musimy zdać aplikację notarialną, dalej egzamin zawodowy. Na końcu czeka nas asesura. Poza wiedzą ściśle związaną z prawem, na pewno przyda nam się wiedza dotycząca relacji interpersonalnych, sposobu przyjmowania interesantów i współpracy z ludźmi. Wielu przyszłych prawników, czy notariuszy, wybiera dodatkowe dokształcanie z zakresu psychologii lub poświęca czas na pogłębianie wiedzy z zakresu prowadzenia własnej działalności gospodarczej.

Przy dokonywaniu czynności notarialnych notariusz czuwa nad należytym zabezpieczeniem praw i słusznych interesów stron oraz innych osób, dla których czynność ta może powodować skutki prawne i udziela stronom niezbędnych wyjaśnień dotyczących dokonywanej czynności notarialnej. Notariusz odmówi dokonania czynności notarialnej sprzecznej z prawem. Zachowuje w tajemnicy okoliczności sprawy, o których powziął wiadomość ze względu na wykonywane czynności notarialne.

Źródło: notariusz-derkowska.pl

Nadesłał:

JustynaZ

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl