Darmowe rozwiązania do przechowywania danych dla firm – zagrożenie dla bezpieczeństwa
Korzyści z przechowywania danych w chmurze są coraz bardziej zauważalne. Wiele małych i średnich przedsiębiorstw korzysta już z bezpłatnych rozwiązań oferowanych przez Dropbox czy Box.
Jednakże warto pamiętać, że rozwiązania te nie są pozbawione ryzyka, podkreśla Catalin Cosoi, szef strategii bezpieczeństwa Bitdefender.
Usługi przechowywania plików w chmurze nie posiadają widocznych wad, jednak nie można bezgranicznie ufać w ich bezpieczeństwo. Każda firma planująca korzystanie z takiego rozwiązania powinna dokładnie przeanalizować ryzyko, jakie może wiązać się z udostępnianiem poufnych danych w niezabezpieczonym środowisku. Trzeba pamiętać, że używanie bezpłatnych serwisów typu storage nie daje gwarancji integralności danych i dostępu do zgromadzonych plików w każdym momencie, kiedy będzie to potrzebne.
Firmy korzystają z usług w chmurze, jako wygodnych i elastycznych form przechowywania danych. Co więcej, pracownicy są często zachęcani do korzystania z takich rozwiązań podczas udostępniania informacji korporacyjnych. Jeżeli firma publikuje wszystkie dane w chmurze, to dlaczego poszczególni pracownicy nie mogliby robić tego samego? − Odpowiedź jest prosta. Istnieją wyraźne różnice pomiędzy skoordynowanymi działaniami firmy, a spontanicznymi zachowaniami pracowników, które mają wpływ na bezpieczeństwo informacji − stwierdza Catalin Cosoi z firmy Bitdefender.
Z bezpieczeństwem wiąże się także kwestia przechowywania kopii zapasowych w chmurze. Catalin Cosoi podkreśla, że przedsiębiorstwa powinny rozejrzeć się za bezpieczniejszymi alternatywami niż Dropbox i Box. Jeżeli chodzi o przechowywanie kopii zapasowych w chmurze, Europa wykazuje się większą powściągliwością w przechowywaniu danych poza granicami Unii Europejskiej, która posiada przepisy regulujące odpowiedzialność w zakresie ochrony danych. Co więcej, prawie dwie trzecie brytyjskich przedsiębiorstw z branży IT spodziewa się w najbliższym roku cyberataków. Zapewnia zarazem, że ważne, firmowe informacje są bezpiecznie przechowywane i archiwizowane na wypadek potencjalnego zagrożenia. Taka ochrona powinna być priorytetem dla wszystkich przedsiębiorstw, niezależnie od branży.
Catalin Cosoi twierdzi jednak, że organizacje przeznaczające znaczne środki na ochronę przed atakami ze strony hakerów, powinny bardziej skupić się na ochronie danych. Przyjęcie warstwowych systemów obronnych jest najlepszą praktyką dla organizacji. − Na szczęście, dla firm, które chcą przejść na zwirtualizowane infrastruktury, zapewnienie bezpieczeństwa jest coraz łatwiejsze. Natomiast darmowe rozwiązania do przechowywania danych najlepiej pozostawić jako opcję dla mniejszych firm, które nie posiadają zbyt cennych danych – podsumowuje Catalin Cosoi.
Nadesłał:
Marken
|