DB Energy S.A. zakłada dalszy wzrost skali działalności za granicą


DB Energy S.A. zakłada dalszy wzrost skali działalności za granicą
2023-03-29
DB Energy S.A. w kolejnych latach planuje dalszy wzrost skali współpracy z klientami zagranicznymi, szczególnie Europy Środkowej i Zachodniej, zarówno bezpośrednio jak i poprzez dedykowaną spółkę zależną w Niemczech.

DB Energy S.A. w kolejnych latach planuje dalszy wzrost skali współpracy z klientami zagranicznymi, szczególnie Europy Środkowej i Zachodniej, zarówno bezpośrednio jak i poprzez dedykowaną spółkę zależną w Niemczech. DB Energy w I kwartale br. pozyskała kontrakt o wartości 1,5 mln EUR w zakresie budowy instalacji spalarni odpadów dla zakładu produkcyjnego w Cork w Irlandii amerykańskiej firmy Thermo Fisher Scientific. Ponadto spółka podpisała list intencyjny z francuską firmą doradczą EFESO Consulting o potencjalnej współpracy w zakresie świadczenia usług efektywności energetycznej (DB Energy może zyskać łatwiejszy dostęp do dużych międzynarodowych korporacji przemysłowych poprzez sieć klientów EFESO Consulting, którą obsługuje 35 biur na całym świecie). Jednym z celów emisyjnych obecnie prowadzonej Oferty Publicznej jest internacjonalizacja działań związanych z internacjonalizacją  ze szczególnym uwzględnieniem rozwoju projektów ESCO.

W 2019 roku DB Energy utworzyła w Niemczech spółkę zależną – Willbee Energy GmbH, której celem jest kompleksowa obsługa dużych i średnich firm przemysłowych z rynków europejskich. Profil działalności Willbee Energy jest tożsamy z profilem DB Energy i skupia się na świadczeniu szerokiego wachlarza usług z zakresu efektywności energetycznej, w tym w modelu ESCO, w którym Willbee nie tylko będzie doradzać, ale również projektować, finansować i realizować inwestycje energooszczędne w przemyśle. Dotychczas Willbee Energy zrealizowała prace audytowe w wielu krajach Europy dla wiodących firm przemysłowych działających m.in. w sektorze chemicznym.

- Aktualnie jesteśmy już obecni m.in. w Irlandii, Włoszech, czy też Niemczech. Ekspansja zagraniczna związana jest przede wszystkim z obsługą międzynarodowych koncernów przemysłowych, których zakłady są rozlokowane na całym świecie. Już dziś pozyskujemy znaczne kontrakty, m.in. związany ze współpracą z amerykańską grupą Thermo Fisher Scientific o wartości 1,5 mln EUR. Ponadto w I kwartale br. zawarliśmy list intencyjny z EFESO Consulting o potencjalnej współpracy, która może oznaczać dla nas możliwości dotarcia do sieci klientów partnera, którą obsługuje 35 biur na całym świecie – mówi Krzysztof Piontek, Prezes Zarządu DB Energy S.A.

Jak dodaje, spółka mimo zauważalnej większej liczby podmiotów konkurencyjnych poza Polską, dostrzega istotnie większy potencjał rynków, związany ze skalą działalności i liczbą firm sektora przemysłowego i wyższym wiekiem instalacji niż w kraju.

- W ciągu ostatnich  miesięcy poprzez naszą niemiecką spółkę Wilbee Energy zrealizowaliśmy wiele audytów energetycznych dla wiodących światowych korporacji, które z uwagi na nasz model biznesowy są pierwszym wyjściowym obszarem współpracy. Jednym z naszych celów strategicznych jest internacjonalizacja działalności wraz ze stabilnym wzrostem portfela klientów zagranicznych w strukturze przychodów Spółki.

Część wpływów z prowadzonej obecnie Oferty Publicznej Akcji DB Energy ma zostać przeznaczona na rozwój działalności za granicą.

W ramach Oferty publicznej Spółka planuje pozyskać do 12 mln zł (po odliczeniu kosztów emisji). Wpływy zostaną przeznaczone na:

o             Rozwój działalności w modelu inwestycyjnym, w tym modelu ESCO,

o             Intensyfikacja działań związanych z internacjonalizacją,

o             Kontynuacja prowadzenia działalności badawczo-rozwojowej.

 

DB Energy odnotowało 8,23 mln zł skonsolidowanego zysku netto w roku obrotowym 2021/2022. Zysk operacyjny wyniósł 11,45 mln zł wobec 3,43 mln zł zysku rok wcześniej. EBITDA wyniosła 12,20 mln zł, tj. 198% wzrost r/r wobec 4,09 mln zł w analogicznym okresie 2020/2021 roku.

 

O DB Energy:

Emitent prowadzi działalność na rynku energetycznym. Spółka specjalizuje się w kompleksowej obsłudze procesu poprawy efektywności energetycznej w przedsiębiorstwach przemysłowych – od identyfikacji inwestycji energooszczędnych (działalność doradcza i audytowa), poprzez ich projektowanie i wdrażanie, do ich finansowania (działalność inwestycyjna). Usługi świadczone przez Spółkę mają na celu realne zmniejszenie zużycia energii u klientów (energii elektrycznej, ciepła, chłodu, sprężonego powietrza i innych nośników energii). Działania Spółki prowadzą do znaczącej redukcji kosztów energii przy jednoczesnym utrzymaniu wskaźników produkcyjnych na niezmienionym poziomie, a także przy zachowaniu jakości i pewności zasilania. 

Nadesłał:

Franciszek Szukała

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl