Depresja - co wiesz o tej chorobie? 23 lutego to dzień walki z nią


Depresja - co wiesz o tej chorobie? 23 lutego to dzień walki z nią
2015-02-19
23 luty już w najbliższy poniedziałek. W ten dzień od kilkunastu lat obchodzimy Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Choroba ta dotyka już co dziesiątego Polaka. Można ją zdiagnozować już po dwóch tygodniach obniżonego nastroju.

Jeśli ostatnio nic Cię nie cieszy, możliwe, ze to wina zimy, która trwa już dość długo, ale być może winna wszystkiemu jest… depresja. Sprawdź, czy rozpoznajesz symptomy choroby. Należą do nich:

- zmęczenie, utrata energii

- smutek, płaczliwość

- niechęć do wykonywania codziennych czynności

- pogorszenie pamięci, trudności w skupieniu

- unikanie spotkań z ludźmi

- poczucie niepokoju, wewnętrznego napięcia

- myśli samobójcze.

Poza wyżej wymienionymi objawami depresja oznacza również kłopoty z naszym ciałem, bowiem nie odnosi się ona wyłącznie do strefy psychicznej. Organizm sygnalizuje nam problem na wiele również innych sposobów jak:

- słaby apetyt

- bóle głowy

- zaparcia

- suchość w ustach

Wiele osób choruje na depresję i myśli, że samo przejdzie. Albo obawiają się, że terapia będzie ciągnąć się latami. Jak jednak głosi slogan na stronie www.warszawskiinstytut.eu: „Nie rezygnuj nigdy z celu tylko dlatego, że osiągnięcie go wymaga czasu. Czas i tak upłynie…”Chorzy często nie korzystają z pomocy psychiatry, choć nie potrzeba nawet do niego skierowania. Nie obowiązuje również w tym wypadku rejonizacja. Możesz zatem skorzystać z dobrego psychiatry w Warszawie, ale i również z psychologa, z którym porozmawiasz, ale nie można zapominać o lekach, które przepisze Ci tylko lekarz.

Leczenie tej choroby nie ogranicza się jednak wyłącznie do farmakoterapii, to przede wszystkim choroba duszy, dlatego leczy się ją za pomocą rozmowy z psychoterapeutą. Wielu z nich nawet twierdzi, że sama rozmowa może wyleczyć. Pacjent bowiem podczas każdej sesji u terapeuty otwiera się, szuka problemu i znajduje rozwiązania.

Po przebyciu depresji oczywiście istnieje prawdopodobieństwo nawrotu choroby, ale jeśli się ją pokona, jest się o wiele silniejszym człowiekiem niż przedtem, w myśl zasady „Co cię nie zabije, to cię wzmocni”. Trzeba jednak najpierw zacząć się leczyć, co już stanowi duży wysiłek dla chorej osoby. Dlatego właśnie potrzebne są takie dni jak 23 luty, aby uświadamiać społeczeństwo o chorobie i potrzebie jej leczenia. Niestety powoduje ona nieodwracalne zmiany w mózgu (więcej o uszkodzeniu hipokampa w wyniku choroby dowiesz się tutaj). Dlatego leczenie depresji warto zacząć jak najszybciej, wtedy zwiększa się szansa szybszego ozdrowienia. 

Nadesłał:

Scorise.com

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl