DESIGN STAR FOR DOMOTEKA – WIELKIE GWIAZDY DESIGNU W DOMOTECE


DESIGN STAR FOR DOMOTEKA – WIELKIE GWIAZDY DESIGNU W DOMOTECE
2022-09-26
Nowy sezon Domoteka przywitała wyjątkowym wydarzeniem. Design Star for Domoteka to cykl spotkań ze znanymi projektantami wnętrz, architektami i designerami. Pierwsze spotkanie otworzył wykład oraz wystawa prac jednego z najsłynniejszych duńskich architektów – Mortena Georgsena.

Domoteka to miejsce wyjątkowe, gdzie spotykają się architekci wnętrz zarówno ze swoimi klientami, jak i z markami w salonach prezentujących dobry design. Domoteka postanowiła pójść o krok dalej. Tak narodził się pomysł Design Star for Domoteka, czyli cyklu spotkań ze znanymi projektantami wnętrz, architektami i designerami, którzy w wyjątkowy sposób postrzegają design. Taką postacią jest niewątpliwie Morten Georgsen, duński projektant znany z pracy dla Bang & Olufsen, czy BoConcept, którego wykład otworzy cykliczne spotkania w Domotece. 

– Postanowiliśmy stworzyć wyjątkową przestrzeń do wymiany idei oraz pomysłów. Chcieliśmy umożliwić architektom wnętrz oraz naszym najemcom możliwość spotkania z ludźmi, których projekty rozpoznawalne są na całym świecie i zostały docenione zarówno przez klientów, jak i marki, dla których je zaprojektowano. W ramach cyklu Design Star for Domoteka zapraszamy do współpracy międzynarodowe gwiazdy świata designu. Naszym pierwszym gościem, będzie wyjątkowy, duński projektant, twórca idei No Nonsens desi- gn, Morten Georgsen, który podczas jedynego w Polsce wykładu podzieli się z gośćmi wydarzenia swoją ekspercką wiedzę i wieloletnim, bogatym doświadczeniem. – mówi Agata Brzezińska, Head of CEE z firmy Pradera, właściciela Domoteki.  

Morten Georgsen to duński twórca sztuki użytkowej, jeden z najbardziej znanych projektantów mebli na świecie. Zdobył dyplom z marketingu na Uniwersytecie Aarhus. Swoje pierwsze kroki w projektowaniu stawiał w firmie Bang & Olufsen, z którą związany był przez 9 lat. W 1992 roku założył w Danii własne studio Futhark Design. W 2002 roku przeniósł się do Walencji, gdzie znajduje się siedziba studia. W 2014 roku nazwa firmy została zmieniona na MortenGeorgsen studio. Georgsen projektuje m.in. dla BoConcept, z którym związany jest od ponad 25 lat.

Filozofią jego pracowni jest podejście No-Nonsense design, czyli projektowania i umiejętność osiągnięcia dobrze wyważonej estetyki i funkcji w najprostszy sposób. Zdaniem projektanta dobry design jest pro- sty i funkcjonalny, co cechuje wszystkie projekty, opuszczające studio projektowe. Ideą Georgsena jest udostępnianie dobrego wzornictwa na całym świecie. Cel ten osiąga, optymalizując proces produkcyjny i minimalizując jego koszt, bez uszczerbku na wyglądzie.

„Projekt komunikuje się sam, w sposób zrozumiały poprzez swoją estetykę i funkcję, promieniuje swoją toż- samością, podstawową wartością i tym, po co powstał. O wiele łatwiej jest tworzyć projekty z dużą ilością blasku, ponieważ jest to tylko dodawanie — odejmowanie jest dużo trudniejsze. Moje projekty nie mają być bohaterem we wnętrzu. Są pięknymi, funkcjonalnymi elementami wystroju, które dopełniają każde pomiesz- czenie i dają właścicielowi możliwość dodania swojego indywidualnego akcentu.”

Portfolio studia Mortena Georgsena jest bardzo obszerne — projekty można znaleźć w sklepach i na stronach internetowych na całym świecie.

Choć ważniejsza od rozgłosu i sławy jest dla Georgsena zadowolenie jego klientów, został on nagrodzony kilkoma wyróżnieniami za wzornictwo: Pinnacle, Haimsohn, German Design Award. Stworzone przez niego projekty stale pojawiają się w magazynach i pismach o designie na całym świecie. Georgsen jest rów- nież jurorem w prestiżowych konkursach takich jak IF Product Design Awards. Chociaż Morten pracował głównie w branży meblarskiej, projektował również elektronikę, lampy, a także logotypy oraz zajmował się opracowywaniem koncepcji dla marek.

15 września odbył się w Domotece jedyny w Polsce wykład duńskiej gwiazdy designu, połączony z wystawą prac Georgsena. Projektant dokonał osobistej selekcji swoich prac, a kryterium, jakim kierował się przy wyborze była projekty, które odegrały najważniejszą rolę w jego karierze projektanta. Wystawa będzie dostępna dla wszystkich klientów Domoteki od 15 września. Podczas wykładu Morten przybliżł swoją ideę No Nonsense Design i opowie o tym, w jaki sposób ją wypracował. Spotkanie w Domotece pozwoli na bezpośrednią rozmowę i przybliżenie jego projektów.

Spotkanie odbędyło się w Centrum Wyposażenia Wnętrz Domoteka, ul. Malborska 41, Warszawa.  Więcej informacji na temat wydarzenia na stronie https://domoteka.pl/designstar/

 

 


Nadesłał:

Kasia Błażuk

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl