Dlaczego tak ważny jest projekt nawwierzchni?
Podobnie jak dom, tak i jego otoczenie wraz z nawierzchnią wymagają stworzenia odpowiedniego projektu. Najlepiej to zadanie powierzyć specjalistom. Przemyślana, odpowiadająca na potrzeby inwestora koncepcja aranżacji przestrzeni sprawi, że będzie ona nie tylko estetyczna, ale i funkcjonalna.
Dostosowanie poszczególnych fragmentów otoczenia do wyznaczonych im funkcji, a więc rozplanowanie ścieżek, podjazdów, tarasów oraz dobór właściwych materiałów nawierzchniowych przesądza nie tylko o użyteczności, ale zapewnia również odpowiedni komfort użytkowania. Wymaga to jednak wiedzy, doświadczenia i dobrej znajomości oferty rynkowej. Dlatego tak istotne jest, aby indywidualny projekt aranżacji otoczenia i jej głównych składowych - brukowanych nawierzchni powstał jeszcze przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac.
- Projekt nawierzchni jest dla inwestora przede wszystkim dużym ułatwieniem - mówi arch. Krystyna Sarnacka, projektantka w firmie Libet. - Bardzo często potrzebuje on merytorycznego wsparcia, pomocy przy wyznaczeniu powierzchni, doborze asortymentu czy też dostosowaniu nawierzchni do stylu architektonicznego budynku.
Co zawiera projekt?
To szereg elementów, które z jednej strony przedstawiają wizję przeszłego otoczenia domu, a z drugiej ułatwią wykonanie aranżacji przestrzeni. Projekt powstaje w ścisłej współpracy pomiędzy inwestorem, a projektantem - tak, aby przy uwzględnieniu potrzeb mieszkańców, możliwe było zachowanie równowagi pomiędzy walorami funkcjonalnymi i estetycznymi. Zawiera on m.in. szkic koncepcyjny, czyli ogólny wygląd przestrzeni wokół domu, wraz ze wskazaniem usytuowania elementów małej architektury oraz ich szczegółowych wymiarów.
- W projekcie znajduje się również wyszczególniony rodzaj asortymentu, a więc informacje o wszystkich użytych kostkach brukowych, płytach, elementach uzupełniających takich jak stopnie schodowe czy palisady - mówi arch. Krystyna Sarnacka. - Co ważne, zawiera również ich dokładne ilości podane w metrach kwadratowych. Do projektu dołączane są także zdjęcia z poprzednio wykonanych realizacji na zaproponowanym materiale nawierzchniowym.
Wszystko to sprawia, że dysponując projektem aranżacji nawierzchni dokładnie wiemy jak będzie ona wyglądała, jaki materiał i jaka jego ilość zostanie wykorzystana, oraz gdzie możemy go kupić.
Dobry, a więc jaki?
Podstawowymi cechami dobrego projektu nawierzchni są przede wszystkim jego funkcjonalność i indywidualizacja. Projekt wykonywany jest na zlecenie konkretnego inwestora i dlatego powinien być zgodny z jego potrzebami, oczekiwaniami, a także gustem i preferencjami estetycznymi. Nawet z najlepszy projekt okaże się tym złym, jeśli jego założenia będą sprzeczne z upodobaniami użytkowników.
Ponadto ważne jest, aby rodzaj zastosowanego materiału współgrał z architekturą i jednocześnie idealnie harmonizował z otoczeniem. W zależności od wizji inwestora oraz inwencji i pomysłów architekta dobrze zaprojektowana nawierzchnia może podkreślać stylistykę bryły domu bądź tylko subtelnie ją uzupełniać.
Nadesłał:
PRoteina PR
|