Dni Belgijskie 2012 – biznesowo-kulturalne święto
W ostatnich latach nastąpiło wyraźne przyspieszenie napływu kapitału belgijskiego na rynek polski. Według danych GUS w naszym kraju zainwestowało i działa już ponad 500 przedsiębiorstw z udziałem tych funduszy, a Belgia pozostaje ważnym partnerem handlowym Polski.
W dniach od 6 do 24 listopada br. odbywają się Dni Belgijskie w Polsce, organizowane przez Belgijską Izbę Gospodarczą (Belgian Business Chamber, BBC), Ambasadę Belgii oraz przedstawicielstwa ekonomiczne Regionów: Brukseli, Flandrii i Walonii. Wydarzenie stanowi płaszczyznę do nawiązania kontaktów biznesowych oraz jest niezwykłą okazją do poznania kultury i obyczajów Belgów.
Imprezy odbywające się w ramach 14 edycji Dni Belgijskich mają miejsce w Warszawie, Poznaniu i Gdańsku. Część atrakcji dostępna jest bezpłatnie, na niektóre obowiązują zaproszenia lub bilety wstępu.
Tegoroczne Dni Belgijskie otworzyła Flamandzka Misja Handlowa koncentrująca się na rynku spożywczym. Firmy belgijskie oferujące innowacyjne rozwiązania w zakresie ochrony środowiska zaprezentują się na belgijsko-walońskim stoisku w czasie Targów Ochrony Środowiska Poleko 2012 w Poznaniu. Ważnym wydarzeniem Dni Belgijskich będzie spotkanie przedstawicieli kadr zarządzających największych belgijskich firm działających na polskim rynku oraz reprezentantów polskich przedsiębiorstw – CEO Forum. Gościem specjalnym forum będzie Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, która przeprowadzi prezentację na temat perspektyw rozwoju Warszawy do 2030 roku w zakresie: demografii, infrastruktury, budownictwa
i zagospodarowania brzegu Wisły.
Konferencja Sharing Experiences pozwoli przedstawicielom firm belgijskich podzielić się swoimi doświadczeniami w zakresie pozyskiwania różnego rodzaju dotacji, grantów i środków z funduszy europejskich oraz programów rozwoju na prowadzenie działalności gospodarczej. W czasie spotkania przedstawione zostaną także możliwości uzyskania tego typu funduszy w przyszłych latach.
Kulminacyjnym punktem Dni Belgijskich będzie uroczysta Gala, gromadząca wybitnych przedstawicieli świata biznesu, dyplomacji i kultury. W czasie imprezy wręczone zostaną nagrody Belgian Business Chamber Award – dla firm z belgijskim kapitałem, obecnych na rynku polskim od co najmniej 10 lat i promujących polsko-belgijskie relacje oraz Best Belgian Exporter Award – dla najlepszych eksporterów belgijskich w Polsce w zakresie dóbr i usług.
Podczas gali odbędzie się występ uczniów prof. Włodzimierza Zalewskiego, wybitnego śpiewaka związanego z Operą Narodową w Warszawie i Teatrem Wielkim w Łodzi. W programie występu znajdą się zarówno piosenki Jacques’a Brela, jak i utwory Moniuszki oraz Chopina. Przewidziano także koncert grupy Sticky Fingers grającej energetycznego blues-rocka.
Jako że Belgia to kraj znany z doskonałych czekoladek, a legenda głosi, że jest ona także ojczyzną frytek podczas Dni Belgijskich nie może zabraknąć degustacji tych kuchennych specjałów. Kulinarną podróż rozpoczęła degustacja przed Ambasadą Belgii w Warszawie umożliwiająca poznanie smaku belgijskich przysmaków, wytwarzanych według tradycyjnej receptury – belgijskich frytek smażonych dwukrotnie i podawanych z różnymi sosami, wyśmienitych gofrów oraz gorącej belgijskiej czekolady. Gratką dla smakoszy będzie także wieczór „Małże i Frytki” z degustacją typowych belgijskich dań oraz zabawą przy belgijskiej muzyce.
Wielbiciele ojczyzny Herkulesa Poirot będą mogli sprawdzić swoją wiedzę o Belgii oraz skosztować belgijskich specjałów w trakcie gry miejskiej „W 180 minut dookoła Belgii”, przenoszącej najciekawsze szlaki kulturalno-obyczajowe Belgii na ulice Warszawy. Poprzednia edycja gry, zorganizowana w Krakowie w kwietniu br. w ramach Belgijskiej Eskapady, odniosła ogromny sukces i cieszyła się dużą popularnością wśród mieszkańców miasta.
Ciekawą pozycją wśród imprez kulturalnych będzie festiwal promujący filmy krótkometrażowe i twórczą reklamę wraz z pokazem „Apetyt na czekoladki”, który przybliży prawdziwe życie Belgów.
Więcej informacji o poszczególnych wydarzeniach znaleźć można na stronie Organizatora www.belgium.pl.
Nadesłał:
Katarzyna T
|