Dobieramy narzędzia do koszenia trawnika
Zakładając lub pielęgnując trawnik musimy dobrze zaplanować wybór właściwych narzędzi do jego utrzymywania. To właśnie z nich będziemy najczęściej korzystać przy pielęgnacji każdego ogródka. Przy decyzji musimy mieć na uwadze m.in. wielkość terenu i zróżnicowanie podłoża.
Mały trawnik, duże zróżnicowanie
Niezależnie od rodzaju i rozmiaru pielęgnowanego trawnika nie można oszczędzać na jakości dobieranego sprzętu. Pozorna oszczędność przy zakupie może skutkować późniejszymi wydatkami na naprawy i wymianę części. Dobierając narzędzia powinniśmy przede wszystkim właściwie ocenić teren oraz nasze możliwości, nie tylko finansowe, ale również fizyczne. Dla małego ogrodu o zróżnicowanej formie podłoża powinniśmy wybierać narzędzie, które jak najbardziej ułatwi pielęgnację trawnika bez narażania nas na niepotrzebne wydatki.
- Ziemię o nieregularnym kształcie z licznymi wzgórkami i rowami, gęsto porośniętą zaroślami lub mokrymi trawami trudno oporządzać za pomocą kosiarki. Dla tego typu niedużego ogrodu przydomowego lub przydziałkowego idealnym narzędziem będzie kosa spalinowa. Chociaż zwykle jest to sprzęt kojarzony z zastosowaniem w zaniedbanych ogrodach, to dla niewielkiego terenu może okazać się bardzo ekonomicznym i niezwykle wygodnym rozwiązaniem – mówi Łukasz Łoziński ze sklepu ogrodniczego Grass.
Kosa spalinowa może być więc tańszą alternatywą dla kosiarki czy traktora ogrodowego, szczególnie w przypadku gdy narzędzia te nie zagwarantowałyby dostatecznego dostępu do trudnych zakamarków i wymagałaby dokupienia podkaszarki. Wysokiej jakości kosa może z powodzeniem być wykorzystywana do pielęgnacji terenu o powierzchni nawet do 100 m2. Przykładem takiego rozwiązania są kosy spalinowe Kawasaki linii Vega. Ze względu na niewielką wagę, od 5,5 do 8,1 kg i wysoką moc silnika o pojemności od 27 do 53 cm3 mogą być z powodzeniem stosowane nie tylko do porządkowania zarośli przy zbiornikach wodnych, ale koszenia całego trawnika na niewielkim terenie. Wygodę użytkowania zapewnia kierownica obrotowa, natomiast za efektywność odpowiadają głowica żyłkowa oraz noże tnące o 3 lub 4 ostrzach. Tego typu kosa jest doskonałym zrównoważeniem pomiędzy podkaszarką wymagającą bardzo dużo pracy a droższymi kosiarkami, które nie zagwarantują dostępu do wszystkich zakamarków ogrodu. Wybierając właściwy model dla naszego ogrodu powinniśmy więc zwrócić uwagę na wagę i moc silnika. Im większe, tym większą skutecznością będą się charakteryzowały. Jednak powinniśmy pamiętać, że jednocześnie będą one droższe w zakupie i eksploatacji. W praktyce mniejsze urządzenie może być łatwiejsze i tańsze w obsłudze w przypadku mniejszego ogrodu, natomiast większe lepiej i szybciej upora się z trawnikiem i zaroślami większego ogrodu.
Grunt to wygoda koszenia
Nie dla każdego trawnika warto jednak inwestować w ręczne narzędzia. W przypadku ogrodu o powierzchni przekraczającej 100m2 zastosowanie kosy może wiązać się ze zbyt dużym nakładem pracy. Ręczne kosiarki bębnowe są najtańszym tego typu urządzeniem na rynku, i chociaż są łatwe w obsłudze to tempo ich koszenia pozostawia wiele do życzenia. Alternatywą mogą być popularne i ekonomiczne kosiarki elektryczne, jednak w przypadku większości dostępnych na rynku modeli taki zakup wiązać się będzie z niewygodą powodowaną kablem utrudniającym pracę. Do trawników o powierzchni do 400m2 warto więc zainwestować w kosiarkę spalinową. W takim ogrodzie o płaskiej powierzchni dobrze sprawdzą się kosiarki bez napędu jak np. kosiarki World z linii GTM lub, dla wymagających, kosiarki z napędem np. Wordl linii FL. Moc silnika urządzenia powinna być dobierana do wielkości i typu trawnika, który pielęgnujemy. Zaletą takiego rozwiązania jest też rodzaj wyrzutu do 50l kosza, o który trudno w przypadku ręcznej lub elektrycznej kosiarki prostego typu, co w przypadku koszenia wysokiego trawnika może wymagać dodatkowego grabienia. Szerokość koszenia dochodząca do 46cm sprawia, że stosunkowa duża powierzchnia do skoszenia może być oporządzona w zaledwie kilka-kilkanaście minut. Stalowy korpus, niewielka waga i łożyska kół dodatkowo ułatwiają te pracę. Jest to o tyle ważne, że dla uzyskania efektu zielonego, gęstego dywanu wolnego od chwastów, powinniśmy kosić trawę nawet raz w tygodniu. Częstotliwość koszenia uzależniona jest oczywiście od wielu aspektów, min. pory roku, sposobu nawożenia i podlewania oraz gatunku traw. Najważniejsze jednak, żeby utrzymać wysokość trawy poniżej 8cm i nie dopuścić do sytuacji, w której zakwitnie, ponieważ po jej ścięciu zamiast pięknej murawy będziemy mieli rżysko.
Duży sprzęt dla dużego ogrodu
Posiadacze sporego ogrodu, przekraczającego powierzchnię 400m2 doskonale wiedzą jak dużo pracy może kosztować właściwa pielęgnacja i utrzymanie trawnika. Dla tego typu powierzchni o zróżnicowanej roślinności, zadrzewieniu czy obecności dodatkowych elementów dekoracyjnych w rodzaju skalniaków warto wyposażyć się w zestaw urządzeń gwarantujących szybkie i łatwe koszenie. Z pomocą może przyjść traktor ogrodowy, który dzięki silnikowi o mocy od kilkunastu do ponad dwudziestu kM, napędowi na koła i wygodnym siedzisku nie znacząco ułatwi oporządzenie tak dużej powierzchni. Przykładem sprzętu dedykowanego dla rozległych trawników są traktory Snapper, których szerokość koszenia sięga nawet do 117cm, przez co dodatkowo ograniczony zostaje czas poświęcony na koszenie. Traktory mogą być wyposażone w kosze o pojemności 280 lub 350 litrów, jednak warto pamiętać, że skoszone źdźbła o długości do 4cm pozostawione na trawniku szybko się rozłożą i zasilą murawę. Do koszenia dłuższych źdźbeł powinniśmy stosować kosze, a ściętą trawę przeznaczyć na kompost. Chociaż traktory posiadają szeroki promień skrętu przekraczający 30cm, to do trawnika rosnącego dookoła drzew, przy ogrodzeniu lub wzdłuż tarasu czy innej architektury powinniśmy zastosować podkaszarkę, w której narzędziem tnącym będzie specjalna żyłka. Dzięki tak skompletowanemu zestawowi narzędzi do koszenia z powodzeniem utrzymamy nawet największy teren porośnięty gęstą trawą.
Nadesłał:
bskowron
|