Dobra koniunktura na biura


2011-12-23
Nowe projekty, zwiększająca się wartość transakcji i parametry dotyczące najmu świadczą o dobrej kondycji naszego rynku inwestycji biurowych

Rosnące obroty inwestycyjne

Na rynek nieruchomości biurowych w naszym kraju znaczący wpływ ma sytuacja ekonomiczna na świecie. Kluczowymi inwestorami, podobnie jak najemcami są bowiem firmy z kapitałem zagranicznym. Według raportu NBP w 2010 roku na polskim rynku nieruchomości komercyjnych przeprowadzono transakcje o wartości około 2 miliardów euro. Aż 92,6 proc. ich wartości przypadło na inwestorów zagranicznych. W ciągu ostatnich dwóch lat udział inwestorów z kapitałem zagranicznym w transakcjach był przeważający, i wynosił  72 proc. według obliczeń Agencji Nieruchomości WGN.

Badania WGN pokazują, że w 2010 roku suma przeprowadzonych transakcji na rynku komercyjnym była ponad trzykrotnie wyższa niż w 2009 roku. Znaczną zachętą dla inwestorów był spadek cen nieruchomości. W 2011 roku wróciła koniunktura w segmencie nieruchomości komercyjnych. Od stycznia do września włącznie, tj. w ciągu 9 miesięcy tego roku został osiągnięty wynik 2010 roku. Choć obroty zostały zwiększone analitycy zauważają jednak, że w bieżącym roku inwestorzy podchodzą z większą ostrożnością do podejmowania decyzji.

Poszukiwana powierzchnia w optymalnej cenie

Właściciele nieruchomości biurowych nie mogą narzekać na brak popytu na powierzchnie biurowe w największych miastach. Jak podają analizy WGN, w 2010 i na początku 2011 roku, obok firm zagranicznych obecnych wcześniej na polskim rynku, sporą aktywność wykazywały także polskie firmy otwierające placówki w różnych rejonach kraju. Pojawili się też nowi zagraniczni najemcy lokujący swoje przedstawicielstwa w największych ośrodkach miejskich w Polsce. Poszukiwane były przede wszystkim biura w standardzie klasy A, B+ i B, o powierzchni 50 – 80 mkw. oraz 300 – 500 mkw.

W drugim i trzecim kwartale 2011 roku na rynku powierzchni biurowych można było zaobserwować natomiast niewielkie wyhamowanie popytu. - W ostatnich miesiącach przy wyborze biura coraz większego znaczenia nabiera znów czynnik ekonomiczny. Decydująca staje się wysokość czynszu. Lokalizacja schodzi na drugi plan. Daje się to zauważyć szczególnie w przypadku polskich firm – twierdzi Andrzej Włodarski, partner w firmie Nuvalu. – Poszukiwane są lokale biurowe w dobrym standardzie, ale o niewygórowanych czynszach.

Szczególnie dużym powodzeniem cieszą się właśnie takie biura w rejonach, gdzie w zasadzie nie ma do wynajęcia od zaraz powierzchni w dobrym standardzie. Takim przykładem jest realizowany na warszawskiej Pradze przez PBM Południe Development kompleks biurowy Inwestycja Kijowska. Obiekt składa się z pięknie odrestaurowanej zabytkowej kamiennicy i ultra nowoczesnego ciekawego architektonicznie nowo powstałego budynku. W tej inwestycji biuro można wynająć w kwocie już od 58 zł/mkw., więc w tym przypadku nie mamy problemu z komercjalizacją – przyznaje.       

W Warszawie przybyło 6 biurowców

W Warszawie podaż powoli zwiększa się. W trzecim kwartale tego roku na warszawskim rynku biurowym przybyło 6 budynków o łącznej powierzchni 60  tys. mkw. Jak podaje Warsaw Research Forum, trzy biurowce oddane zostały w centrum, a trzy pozostałe w południowej części miasta. Obecnie w stolicy do dyspozycji najemców jest 3 565 000 mkw. powierzchni biurowej, z czego niewynajęte jest tylko 6,7 proc. Dla porównania w Krakowie jest 497,6 tys. mkw., we Wrocławiu 390 tys. mkw., a w Trójmieście 302,5 tys. metrów kwadratowych nowoczesnych biur (dane Cushman&Wakefield).

Na stołecznym rynku przybywa powierzchni biurowej. Nie mniej jednak, jak obliczają analitycy Jones Lang LaSalle nowa podaż w 2011 roku będzie najniższa od 6 lat. Na warszawski rynek trafi jedynie 130 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej. Nowe realizacje to m.in. inwestycje: Mokotów Nova (25 tys. mkw.) i Equator II (21,3 tys. mkw.), Pasaż Lipińskiego (3,5 tys. mkw.), Prosta Tower (5,4 mkw.), Nowy Dom Jabłkowskich (2,8 tys. mkw.), zlokalizowana w Śródmieściu inwestycja Yareal - Mokotowska SQUARE, czy będący na ukończeniu budynek Ufficio Primo.    

W Europie 3 proc. drożej

Dobre informacje dotyczące rynku inwestycji biurowych płyną też z rynków światowych. Z opublikowanego raportu firmy Cushman & Wakefield Global Office Forecast wynika, że lata 2012-2013 przyniosą stopniowe ożywienie na rynkach nieruchomości biurowych na świecie. Optymistyczne dane dotyczące najmu i ograniczona podaż wpływają na dobrą kondycję rynków nieruchomości biurowych, na których planowanych jest na kolejne dwa lata bardzo mało nowych inwestycji.

W 2011 r. na rynku nieruchomości biurowych w najważniejszych miastach w Europie najwyższe czynsze wzrosły o 3 proc., ale analitycy przewidują że wzrost stawek czynszu spowolni do mniej niż 1 proc., aby znów przyspieszyć w 2013 r.

Nadesłał:

PBM Południe Development
http://www.pbmdevelopment.pl/

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl