Dobra lokalizacja kosztem niskiego standardu?
Cena i lokalizacja nieruchomości oraz układ mieszkania – to trzy czynniki mające decydujące znaczenie w procesie zakupu własnych czterech kątów, wynika z badania przeprowadzonego przez Home Broker. Co w obliczu takich wymagań oferuje warszawski rynek mieszkaniowy?
Jeszcze w 2002 roku w stolicy znajdowało się 717 tys. mieszkań, dzisiaj jest ich 168 tys. więcej, co oznacza przyrost o 23% w ciągu zaledwie 13 lat. Na tysiąc warszawiaków przypada w tej chwili aż ok. 514 lokali.
Niezmiennie od lat, kupując mieszkanie, najpierw zwracamy uwagę na cenę. Najmniejsze warszawskie lokale (do 38 m kw.) w lutym kosztowały średnio 7800 zł/m kw. Im większa powierzchnia całkowita, tym mniejsza wartość metrażu. Średnie apartamenty (38-60 mkw.) kosztowały 7540 zł/m kw., a duże - 7510 zł/m kw., wynika z danych serwisu Otodom.pl.
MdM a ceny rynkowe
Zdecydowana większość kupujących to ludzie młodzi (80% z nich nie ma więcej niż 39 lat), a więc grupa docelowa programu Mieszkanie dla Młodych. Niestety, uśrednione ceny przewyższają rządowy limit dofinansowania, który dla Warszawy wynosi 6583,1 zł/m kw. Mobilizuje to do poszukiwań okazji, dzięki którym można zaoszczędzić nawet 28 tys. zł. Mieszkania kwalifikujące się do rządowego programu można znaleźć np. w Ursusie, w osiedlu Alpha Park. Deweloper dodatkowo oferuje darmowe wykończenie. - Pozwala to zaoszczędzić również na kosztach materiałów i robót, co może wynieść w sumie drugie 28 tysięcy złotych - mówi Teresa Witkowska, dyrektor sprzedaży i marketingu osiedla Alpha. - Całość znajduje się w znakomitej lokalizacji - bliskość Alej Jerozolimskich gwarantuje tak szybki dojazd do centrum, jak i wyjazd poza miasto.
Ważne gdzie, mniej ważne jakie?
Lokalizacja to drugi najważniejszy czynnik, na który zwracamy uwagę przy zakupie własnych czterech kątów. Położenie na mapie miasta jest na tyle ważne, że jesteśmy gotowi kupić mieszkanie gorszej jakości, a nawet z drugiej ręki. Ten trend w połączeniu z ograniczoną liczbą lokali tłumaczy wysokie ceny na stołecznym rynku wtórnym. Małe lokale (do 38 mkw.) kosztują około 8800 zł/mkw., średnie (38-60 mkw.) to wydatek 8190 zł/mkw., a duże (60-90 mkw.) - 8250 zł/mkw.
Wśród deweloperów można zauważyć pozytywne zmiany - zauważają, jak ważne jest położenie inwestycji i budują je bliżej centrum. - Dylemat „nowe mieszkanie albo dobra lokalizacja" przechodzi do historii - zauważa Teresa Witkowska. - Warto wsłuchiwać się w aktualne potrzeby rynku i oferować klientom rozwiązania w najwyższym standardzie.
Coraz więcej przestrzeni
Znając cenę i położenie upatrzonego mieszkania, zaczynamy zwracać uwagę na jego wnętrze i funkcjonalność. - Polacy potrzebują przestrzeni, stąd popularność apartamentów z dużymi oknami i przestronnymi balkonami - zwraca uwagę Teresa Witkowska. - Powiedzenie „ciasne, ale własne" przestało być popularne. Alpha Park pokazuje, że można i trzeba budować duże mieszkania, ponieważ tego oczekują klienci - nasze osiedle oferuje lokale o powierzchni do 105 m kw.
Przeciętne warszawskie mieszkanie ma powierzchnię 58,8 mkw., a na jedną osobę przypada średnio 30,2 mkw. To znaczna poprawę w porównaniu z 2002 rokiem - wówczas jedna osoba miała do dyspozycji o 7 mkw. mniej. Na podobnym poziomie utrzymuje się średnia liczba pokoi w stołecznych mieszkaniach - podobnie jak przed dekadą, wynosi 3,2. Znacznie zmniejszyła się za to średnia liczba mieszkańców jednego lokalu - obecnie jest to 1,9 mieszkańca, kiedy jeszcze w 2002 roku było to 2,4 osoby
Nadesłał:
ph
|