Dodatkowe elementy mocowania gwarantem funkcjonalności maszyn


Dodatkowe elementy mocowania gwarantem funkcjonalności maszyn
2015-05-25
Funkcjonalność maszyn przemysłowych, niezależnie od tego, czy chodzi o linię produkcyjną czy obrabianie materiałów, musi charakteryzować się wygodą i bezpieczeństwem użytkowania. Czasem to najmniejsze części składowe całego systemu odpowiadają za spełnianie tych warunków.

Stabilne dociskanie w dwóch wariantach

Przy mocowaniu i podtrzymywaniu elementów obrabianych jedną z najważniejszych funkcji elementu mocującego jest stabilne dociśnięcie materiału wyjściowego do stołu lub innej bazy obrabiarki. Wykorzystywane w tym celu dociskacze różnią się kształtem i zastosowaniem systemów, w zależności od rodzaju maszyny i narzędzi montażowych. Chociaż proces obrabiania w przypadku np. wyoblania, zgniatania czy frezowania wymagać będzie zastosowania różnych narzędzi, to zawsze kluczowym elementem obróbki będzie stabilne mocowanie. Przykładem elementu stabilizującego narzędzi montażowych charakteryzującego się wysokim współczynnikiem bezpieczeństwa precyzji i wygodą użytkowania jest dociskacz KIPP lock. System dociskania opiera się na wewnętrznym mechanizmie blokującym stanowiącym gwarancję bezpieczeństwa w trakcie procesu obróbki. Dociskanie opiera się na zasadzie dźwigni kolanowej. Elementy przegubowe niewymagające konserwacji pozwalają na przeprowadzenie ponad 300 tys. cykli mocowania bez ryzyka przedwczesnego zużycia elementu. Gwarantem żywotności dociskaczy są wysokiej jakości materiały wykorzystane do ich wykonania,  do których można zaliczyć dwa warianty – dociskacze stalowe z powłoką nitrox oraz dociskacze ze stali nierdzewnej. Niezależnie od systemu dociskania nie można zapominać o wygodzie użytkowania elementu. Dociskacz KIPP lock wyposażony jest w ergonomiczny uchwyt z poliamidu o wyprofilowanym kształcie zapobiegającym odciskom oraz specjalnie wydłużonym odcinkiem dźwigni pomiędzy uchwytem i ramieniem zwiększający komfort użytkowania.

Wysoka jakość w przystępnej cenie

Maszyny przeznaczone do obróbki przemysłowej oraz maszyn z zakresu linii produkcyjnych wymagają precyzji obsługi dostosowanej do zróżnicowanych zleceń, procesów taśmowych i zróżnicowanych materiałów obrabianych niezależnie od procesu przetwórczego lub transportowego. Właśnie ze względu na wysokie zróżnicowanie zleceń i częste zmiany specyfikacji elementów materiału wyjściowego budowa maszyn wymaga zastosowań z zakresu regulacji ręcznych. W maszynach stosujących mocowanie i zaciskanie obrabianych elementów jedną z najczęściej wybieranych części współpracujących ze stosowanym typem mocowania jest rękojeść nastawna. Standardowe rękojeści wykorzystywane do unieruchamianych części pracującego systemu działają najczęściej w obrębie systemu odciągania dźwigni od materiału wyjściowego. Wyjątek stanowi dostępne na rynku rozwiązanie Tukan, w którym dźwignia pracuje w trybie dociskania. Rękojeść jest tutaj zablokowana w pozycji wyjściowej, natomiast jej odblokowanie odbywa się w kierunku powierzchni jej zamocowania, dzięki czemu ułatwia proces montażu elementu w obrębie dźwigni. Rękojeść występuje w dwóch wariantach, z gwintem zewnętrznym oraz wewnętrznym. Funkcjonalny, ergonomiczny kształt uchwytu rękojeści to kolejne cechy, dzięki którym Tukan charakteryzuje się wygodą zastosowania. Rękojeść dostępna jest w trzech rozmiarach i dzięki licznym gładkim powierzchnią pozwalają na zastosowanie dodatkowej identyfikacji wizualnej w postaci spersonalizowanych logotypów czy instrukcji użytkowania. Jest to produkt z segmentu niskobudżetowego, który dzięki zróżnicowaniu momentu obrotowego uchwytu wystarczającego do spełnienia swojej roli stanowi ciekawą propozycję z zakresu szybkiego mocowania.

Unieruchomienie dla zadań specjalnych

W projektowaniu i modyfikacji maszyn i urządzeń pracujących na różnorodnych materiałach konieczne jest zastosowanie elementów dodatkowych, które unieruchomią materiał wyjściowy oraz skompensują różnice w wysokościach elementów roboczych. Dodatkowo, potrzebne są również stałe rozwiązania stabilizujące przy pracy na ruchomych elementach. Najczęściej w tym celu wykorzystuje się trzpienie montażowe, które umożliwiają blokowanie i ustalenie podzespołów. To tradycyjne rozwiązanie z segmentu budowy maszyn i urządzeń charakteryzuje niska cena i łatwość obsługi mocowania części. Przykładem trzpieni wysokiej jakości wykonania odpowiedzialnej za trwałość tego elementu są trzpienie montażowe KIPP występujące w dwóch wariantach – z ryglem i kółkiem z drutu. W pierwszym z nich, blokowanie mocowanej części następuje poprzez element poprzeczny ustawiany w położeniach dzięki środkowemu wyfrezowaniu. Drugie rozwiązanie to tańsza alternatywa prostych elementów mocujących, w których ryglowanie odbywa się za pomocą zatrzasku kulkowego umiejscowionego na końcu trzpienia. Prostym pociągnięciem za kółko wciska się sprężynę umożliwiając wyjęcie trzpienia z otworu. Trzpienie z ryglem wykonane są ze stali nierdzewnej, natomiast trzpienie z kółkiem wykonane są ze stali i kółka ze stali nierdzewnej dzięki czemu charakteryzują się wysokim stopniem trwałości i odporności gwarantującym wydłużoną żywotność elementów.

Nadesłał:

bskowron

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl