Dolina Stubai – saneczkarski raj w Tyrolu


Dolina Stubai – saneczkarski raj w Tyrolu
2016-01-07
Dolina Stubai słynie nie tylko z nartostrad. Moc emocji zapewnia 12 naturalnych torów saneczkowych o łącznej długości 48 km, czyniąc z niej największy teren saneczkarski w Tyrolu. W tym roku, 9 stycznia, odbędzie się tam pierwszy festiwal saneczkowy.

Nowa impreza w dolinie

Rodel Testival to wielki dzień dla miłośników sanek. Już 9 stycznia 2016 r.
na odnowionym torze z Elfer do Neustift (inwestycja warta ok. 200 000 euro), jednym z najdłuższych i najbardziej popularnych tras saneczkowych w dolinie, będzie można przetestować sprzęt wiodących producentów, a o każdej pełnej godzinie – uzyskać cenne wskazówki od ekspertów. Sił potrzebnych do długiego zjazdu dodadzą typowe, sztubajskie przysmaki. Podczas festiwalu będzie można także wygrać 8 markowych sanek o łącznej wartości 2000 euro. Imprezę uświetni występ austriackiej piosenkarki Nadine Beiler oraz pokaz sztucznych ogni.

 

Nocne saneczkowanie

Dolina Stubai posiada jednolite oznakowanie torów saneczkowych, ułatwiające przemieszczanie się po trasach. W dzień, oprócz cieszenia się jazdą, można podziwiać piękno górskiego krajobrazu, a w nocy – gwieździste niebo. Trasy w Dolinie Stubai są bowiem oświetlone także wieczorami: tory z Serles do Mieders (dwa razy w tygodniu), z Elfer do Neustift (trzy razy w tygodniu), z Schlick 2000 do Fulpmes (w każdą środę), z Gleins (Serles) do Schönberg (codziennie) oraz trasy ze schroniska Brandstatt Alm przy dolinie Oberbergtal (codziennie). Szczególnie romantycznie wygląda, oświetlona nastrojowymi lampami naftowymi, trasa z Elfer do Pinnistal.

 

Film prezentujący saneczkowanie w Dolinie Stubai można obejrzeć tutaj: www.youtube.com/watch?v=SQhKNAgUFNU.

 

Rozbudowa toru w Gleins

W zeszłym roku ulepszono tor zjazdowy w Gleins (Serles), poszerzając go na całej długości i zwiększając jego bezpieczeństwo poprzez optymalne umiejscowienie ścian i wałów ochronnych. Odnowiono także oświetlenie LED oraz wprowadzono tablice orientacyjne na początku trasy, jej zakrętach oraz na końcu. W sezonie zimowym 2015/16 zapadnie decyzja, czy tor w Gleins otrzyma specjalny certyfikat władz Tyrolu, przyznawany naturalnym torom saneczkowym. Jest to o tyle ważne, że Dolina Stubai jest pierwszym regionem w Tyrolu, którego wszystkie trasy saneczkowe posiadają odznakę Tiroler Naturrodelbahn-Gütesiegel” („Odznaka Tyrolskiego Naturalnego Toru Saneczkowego”), czyli spełniają wysokie standardy bezpieczeństwa oraz są utrzymywane w doskonałym stanie.

 

 Nowa trasa saneczkowa

Po uruchomieniu trasy zjazdowej ze schroniska Milderaun Alm, w Dolinie Stubai znajduje się obecnie 12 torów saneczkowych o różnej długości: od łatwego, 2-kilometrowego zjazdu z Telfes – po najdłuższe, ok. 8-kilometrowe trasy z Elfer do Neustift oraz do Pinnistal. Fani saneczkowania mogą dotrzeć do torów na piechotę, wjechać kolejką lub też skorzystać z transportu organizowanego przez pobliskie schroniska.

 

Informacje praktyczne

Niezbędny sprzęt saneczkarski wypożyczany jest w wielu punktach: w sklepach sportowych w Neustift, Fulpmes i Mieders, na stacjach kolejek na Schlick 2000, Elferbahnen i Serlesbahnen oraz w większości schronisk zlokalizowanych przy trasach zjazdowych.

Stubai Winter Card to dobre rozwiązanie dla tych, którzy w zimie korzystają jedynie z torów saneczkowych, zimowych wędrówek oraz spacerów na rakietach śnieżnych. Karta umożliwia przemieszczanie się kolejkami w dzień i w nocy, przez 5 z 7 dni (w terminie od stycznia do 3 kwietnia br.). Do ośrodków Schlick 2000, Serles i Elfer można wjeżdżać wielokrotnie w ciągu dnia, natomiast na lodowiec Stubai - raz dziennie. Karta jest dostępna we wszystkich kasach biletowych na stacjach kolejek linowych, w cenie 94 euro + 2 euro kaucji za keycard (dla osoby dorosłej).

 

Przerwa na „małe co nieco”

Po emocjonującej jeździe na sankach przychodzi czas na odpoczynek w przytulnej, alpejskiej chacie. Przy każdym z torów saneczkowych można znaleźć przynajmniej jedno schronisko, które będzie otwarte w dzień i w nocy. Wszystkie oferują obfite dania kuchni regionalnej, często przygotowane z miejscowych produktów.

 

Więcej informacji na temat torów saneczkowych w Dolinie Stubai znajduje się tutaj: www.stubai.at/en/activities/sledding/

Nadesłał:

Tourismusverbandes Stubai Tirol
http://www.stubai.at

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl