Dom dla psa stróżującego


Dom dla psa stróżującego
2014-04-24
Tym razem będzie o zwierzętach i dla zwierząt. Precyzyjniej – o psach stróżujących i zabezpieczeniu im godnych warunków życia – czyli w tym wypadku odpowiedniej budy.

Doskonałym materiałem do jej zbudowania może być płyta MFP. Zanim jednak przystąpimy do pracy – należy dobrze dobrać wymiary. Trzeba pamiętać że buda nie może być zbyt mała (co oczywiste), ale nie może również być zbyt duża, aby pies był w stanie ją sobą ogrzać. Z tego samego powodu wejście nie może być zbyt duże, musi jednak zapewnić możliwość swobodnego przejścia. Istotne jest również samo umiejscowienie budy. Powinien być z niej widoczny cały teren. Wejście najlepiej skierować na wschód, tak aby wnętrze nie nagrzewało się nadmiernie w upalne dni.

 

Rys. 01 (www.designerer.com)

Pierwszym etapem jest konstrukcja podłogi. Jest to drewniany szkielet ocieplony styropianem i pokryty płytą MFP. Powinien zapewnić lekkie podniesienie w stosunku do podłoża, tak aby do budy nie dostawała się woda deszczowa. Warto również pomyśleć o zaizolowaniu spodu konstrukcji. Wystarczy do tego folia izolacyjna.

1. Szkielet drewniany

2. Folia – izolacja przeciwwilgociowa

3. Izolacja – płyty styropianowe

4. Pokrycie – płyta MFP.

 

Rys. 02 (www.designerer.com)

Pora na montaż zasadniczej części budy. Składa się ona z drewnianego szkieletu, osobnego dla ścian zewnętrznych i osobnego dla dachu – tak, aby dało się go swobodnie zdjąć i wyczyścić środek. Najlepiej jeśli konstrukcja jest przemyślana w taki sposób, aby płyty zewnętrznego poszycia ścian klinowały konstrukcję dachu. Przestrzenie wewnątrz szkieletu należy wypełnić płytami styropianu. Wewnętrzne poszycie stanowi również płyta MFP. Istotnym elementem jest próg, który chroni posłanie psa przed zamoknięciem.

1. Podłoga

2. Konstrukcja ścian

3. Izolacja – płyty styropianowe

4. Poszycie zewnętrzne – płyta MFP

5. Poszycie wewnętrzne – płyta MFP

6. Konstrukcja dachu

7. Poszycie dachu – płyta MFP

 

Rys. 03 (www.designerer.com)

Ostatnim etapem jest wykończenie budy. Do uszczelnienia dachu najlepiej użyć papy termozgrzewalnej lub gontu bitumicznego. Ściany zewnętrzne, wewnętrzne i podłogę warto pomalować – ułatwi to utrzymanie czystości w legowisku naszego pupila.

1. Podłoga

2. Ściany zewnętrzne

3. Próg

4. Powiększony okap dachu nad wejściem – chroni zarówno przed słońcem jak i przed deszczem.

5. Pokrycie dachu papą termozgrzewalną.

Nadesłał:

nota bene

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl