DOM.pl poleca projekty domów o małej powierzchni
Małe działki, które są dostępne po podziałach gruntów, niewielkie oszczędności, uniemożliwiające pierwszą wpłatę do kredytu, skromne potrzeby dwuosobowej rodziny czy singla, mającego dosyć wielkopłytowych mieszkań. Powodów, dla których wybieramy projekty domów o małej powierzchni jest wiele.
W II kwartale 2010 roku liczba kredytów z dopłatą w ramach rządowego programu „Rodzina na swoim”, udzielona na zakup mieszkania na rynku pierwotnym i budowę domu jednorodzinnego była podobna – odpowiednio wynosiła 22 i 20% wszystkich kredytów hipotecznych – wynika z raportu Związku Banków Polskich.
Analitycy twierdzą, że zarówno korzyści dla kredytobiorcy, wynikające z programu, jak i zapowiedzi Ministerstwa Infrastruktury o jego likwidacji będą utrzymywać, a nawet zwiększą poziom kredytów preferencyjnych w najbliższym czasie.
Projekty domów, które obejmuje program „Rodzina na swoim” są określone kilkoma wymogami, z których najważniejszym jest ograniczona do 140 m2 powierzchnia użytkowa.
- Od początku trwania „Rodziny na swoim”, czyli od 2007 roku, zauważyliśmy zwiększenie zainteresowania małymi domami ze względu właśnie na chęć udziału w programie – mówi Marta Hawrylak z portalu DOM.pl. - Nasi konsultanci często są proszeni o pomoc w znalezieniu takiego projektu, który spełni wymogi rządowych ustaleń, a przy tym będzie wygodny i funkcjonalny dla kilkuosobowej rodziny. Inwestorzy wskazują projekt, który ich zainteresował i szukają jego mniejszej wersji lub rozwiązań, które pomogą takim go zaadaptować.
Projekty domów o niewielkiej powierzchni nie są jednak wybierane wyłącznie ze względów finansowych. Dwuosobowa rodzina, seniorzy, którzy zostawili swoją poprzednią posiadłość dzieciom czy singiel pragnący alternatywy dla mieszkania w bloku to grupy, którzy najczęściej wybierają małe domy. Oczekują jednak, że i na małej powierzchni projektant przewidział funkcjonalne, estetyczne rozwiązania architektonicznych.
W projektach małych domów architekci unikają skomplikowanych brył, dużych skosów czy wystających okapów dachu. Stawiają na prostotę, która nie tylko oszczędza użytkową powierzchnię, ale również umożliwia rozbudowę domu w przyszłości. Im prostsza konstrukcja ścian, tym dobudówka będzie łatwiejsza. Wizualizacje przedstawiają domy o jasnej elewacji z elementami szkła, które optycznie powiększają budynek. Istotne jest również to, że projekty domów piętrowych wydają się być większe i bardziej okazałe od parterowych. Można w ten sposób oszukać oko, ale konieczność wykorzystania części powierzchni na rozbudowaną komunikację wewnątrz domu, wymagającą montażu schodów, nie oszuka poczucia komfortu.
Piętrowy budynek łatwiej jest jednak osadzić na małej działce, której posiadanie często jest powodem budowy niewielkiego domu. Dlatego wybierając jego projekt, każdy indywidualnie powinien przeanalizować swoje potrzeby i możliwości.
- Na rzutach projektów widać, jak architekci starają się aranżować niewielkie powierzchnie. Warto zaufać ich doświadczeniu w tej kwestii – sugeruje Marta Hawrylak z DOM.pl. - Ale po zakupie dokumentacji mamy możliwość wprowadzenia zmian podczas obowiązkowej adaptacji. Zwróćmy uwagę, czy nie warto zmniejszyć liczbę pomieszczeń na rzecz ich powierzchni. Stworzyć tzw. otwarte przestrzenie, połączyć salon z kuchnią i łazienką, sypialnię z garderobą. Open space'y są charakterystyczne dla nowoczesnego budownictwa i dobrze widziane w małych budynkach, w których ścianki działowe to często niepotrzebne ograniczenia powierzchni. Wszystkie te zmiany musi jednak wykonać uprawniony architekt, bowiem nawet usunięcie ścianki działowej może wymagać zmiany np. projektu stropu.
Uprawniony i doświadczony architekt adaptujący odradzi nam również rozwiązania, które złudnie wydają nam się być dobre. Pamiętajmy, że zwykle na małej działce brakuje miejsca na dodatkowy budynek gospodarczy, dlatego konieczne jest przewidzenie małego składziku wewnątrz domu. Projekty domów, w których brakuje wiatrołapu, pomieszczenia gospodarcze są zbyt ciasne, a garderoba jest jedynie szafą wnękową nie będą ani funkcjonalne, ani wygodne.