Dom.pl radzi, jakie formalności załatwić zimą


Dom.pl radzi, jakie formalności załatwić zimą
2010-09-24
Sezon budowlany kończy się najczęściej w połowie października i do połowy kwietnia na placach budowy trwa zastój. Budujący domy powinni zabezpieczyć je przed skutkami mrozów, a ci, co dopiero planują inwestycje rozpocząć formalności, by na wiosnę ruszyć z robotami.

Prace budowlane zimą

Budowa domu zaczyna się od wylania fundamentów. Start etapu jesienią czy zimą nie jest dobrym pomysłem, bo będziemy musieli szukać rozwiązań, które zabezpieczą i prace, i materiały budowlane, i przede wszystkim konstrukcję budynku przed skutkami warunków atmosferycznych.

Zima na budowie nie może nas zaskoczyć, jak corocznie drogowców. Powinniśmy tak zaplanować harmonogram robót budowlanych, by domy w trakcie budowy doprowadzić do stanu surowego zamkniętego, z zamontowaną stolarką i pokryciem dachowym, a nowo budowane obiekty powierzyć pod opiekę naprawdę doświadczonemu kierownikowi budowy. Zdecyduje on np. o metodzie zabezpieczenia betonu stosowanego do budowy fundamentów.

- Kupując projekty domów możemy otrzymać zestawienie materiałów, wykorzystanych w realizacji. Warto wiedzieć, że są one przygotowywane zwykle w oparciu o optymalne warunki panujące na placu budowy. Dlatego, jeśli wylewamy fundamenty w okresie zimowym, mając proponowany beton klasy B15, użyjmy lepiej tego o znaczniku B25 - zwraca uwagę Marta Hawrylak z portalu DOM.pl - Zresztą kierownik budowy zaproponuje nam najlepsze rozwiązanie.

Projekty domów i ich adaptacja

Jesień i zimę warto jednak przeznaczyć na formalności urzędowe. Sfinalizowanie zakupu działki, wybór projektu domu czy poddanie go adaptacji. Później możemy składać wniosek o pozwolenie na budowę i rozpocząć ją, gdy aura będzie bardziej sprzyjająca.

- Nasi konsultanci zawsze w sezonie jesienno-zimowym potwierdzają wzmożone zainteresowanie adaptacją projektów. To dobry moment, bo wiadomo, że wszystkie prace projektowe muszą trochę potrwać – mówi Marta Hawrylak z DOM.pl

Architekt adaptujący dostosowuje projekt domu do warunków zabudowy lub planu zagospodarowania, który obejmuje naszą działkę, określa rodzaj fundamentów i ich izolację, a także wprowadza zmiany, których oczekuje inwestor, by projekty domów były bardziej zbliżone do jego potrzeb.

- Dobrze, jeśli architekt adaptujący zna teren, na którym pracuje – podkreśla Marta Hawrylak. - Klienci DOM.pl mają możliwość nawiązania współpracy z architektem ze swojego regionu, wystarczy, że zgłoszą taką chęć naszym Konsultantom. Przynajmniej tym nie muszą zaprzątać sobie głowy.

Zakup działki i odrolnienie gruntu

Ale projekty domów i ich adaptacja to nie jedyne działanie, jakie warto podjąć w zbliżającym się czasie. Zanim wybierzemy projekt, powinniśmy mieć już działkę i znać warunki jej zabudowy. Należy udać się więc do gminy i uzyskać miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego bądź złożyć wniosek o wydanie decyzji o warunkach zabudowy.

Inaczej jest w przypadku działek rolnych, które przed rozpoczęciem budowy, należy „odrolnić”.

- Zakup działki rolnej jest bardzo opłacalny, bo można znaleźć grunt nawet dwukrotnie tańszy niż działka budowlana – zauważa redaktor DOM.pl. - Jednak musimy liczyć się z tym, że zmiana przeznaczenia działki z rolnej na budowlaną może pochłonąć mnóstwo czasu, tym bardziej, że organ wydający decyzję nie jest zobligowany żadnym terminem. Możemy liczyć tylko na życzliwość urzędników.

Budowa przyłączy

Kolejnym problemem jest fakt, że bardzo wiele działek w Polsce, nie tylko rolnych i oddalonych od dużych miast, nie ma uzbrojenia. Doprowadzenie mediów do działki jest niezbędne, bez tego nie otrzymamy pozwolenia na budowę.

- Tak, rzeczywiście, przed złożeniem wniosku musimy ustalić warunki techniczne dostawy mediów – potwierdza Marta Hawrylak. - Nie ma już obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę przyłączy, wystarczy zgłoszenie. Można również pominąć i zgłoszenie, jeżeli uzgodnimy budowę z dostawcami poszczególnych mediów. Zobowiązuje to nas jednak do wykonania na odpowiedniej mapie planu sytuacyjnego przyłącza.

Formalności z budową przyłączy trwają nawet kilka miesięcy, więc zima to także dobry moment na ich rozpoczęcie.

Niespodzianka na jesienne wieczory

- Najmilszym zadaniem na długie jesienne wieczory jest planowanie aranżacji wnętrz w naszym nowym domu. Często zanim na placu zostanie wbity pierwszy słupek geodezyjny wiemy, już jaki kolor ścian będzie miał nasz salon. Możemy więc przeglądać katalogi wnętrzarskie, poradzić się architekta wnętrz na naszym forum lub... wziąć udział w konkursie i wygrać piękne wyposażenie do naszego nowego domu. Ale o tym powiem już następnym razem... - dodaje na koniec redaktor DOM.pl.

Nadesłał:

DOM.pl
http://www.dom.pl

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl