Dom zgodny z aktualnymi wymaganiami „Warunków Technicznych” dzięki Schöck Isokorb


Dom zgodny z aktualnymi wymaganiami „Warunków Technicznych” dzięki Schöck Isokorb
2017-05-18
W styczniu 2017 roku weszły w życie nowe wymagania izolacyjności cieplnej oraz inne wymagania związane z oszczędnością energii a tym samym znacząco zaostrzyły się normy dotyczące współczynnika przenikania ciepła. Na co zwrócić uwagę podczas projektowania domu, aby był on energooszczędny? „Nowe normy spowodowane są koniecznością dostosowania do przepisów Unii Europejskiej, które zakładają zmniejszenie zapotrzebowania budynków na ciepło, a także większe wykorzystywanie energii ze źródeł odnawialnych. Wprowadzone w tym roku zmiany powiązane są z dyrektywą unijną, według której do 2021 roku większość budynków powinna być samowystarczalna pod względem energetycznym. Nowe warunki określają maksymalne zużycie nieodnawialnej energii pierwotnej oraz obniżają wartość graniczną współczynnika przenikalności ciepła dla okien oraz przegród zewnętrznych. Oznacza to, że podczas projektowania budynku powinniśmy zadbać o odpowiednią jego izolację, czyli taką, która pozwali nam zatrzymać we wnętrzu jak najwięcej ciepła." - opowiada Maciej Kowalczyk, ekspert firmy Schöck.

Ciepło pod kontrolą

Zmiany w prawie dążą do ograniczenia wskaźnika zapotrzebowania budynku na nieodnawialną energię pierwotną, który nie może wynosić więcej niż 95 kWh/(m2*rok) - czyli zapotrzebowanie na taką energię dla jednego metra kwadratowego budynku o regularnej temperaturze powietrza w ciągu roku nie może przekroczyć 95 kWh. Przepisy te mają na celu ograniczenie zużycia energii pochodzącej z nieodnawialnych źródeł i zachęcenie do korzystania z alternatywnych źródeł, takich jak na przykład kolektory słoneczne. Jednocześnie zmieniły się również wytyczne dotyczące przenikania ciepła dla przegród zewnętrznych. Od stycznia 2017 roku Uc(max) spadło z 0,25 do 0,23 W/(m2K), a od 2021 roku zostanie ono obniżone do 0,20 W/(m2K).

Odpowiednia izolacja budynku powinna kompleksowo chronić przegrody zewnętrzne przed ucieczką ciepła z wnętrza. Planując izolację termiczną domu należy zwrócić uwagę na elementy konstrukcji, gdzie potencjalnie mogą wystąpić mostki cieplne. Łączenie płyt balkonowych ze stropem, a właściwie z wieńcem, to miejsce szczególnie narażone na powstanie mostków termicznych. Balkony to wysunięte elementy, a w miejscu ich połączenia z konstrukcją budynku dochodzi do przerwania ciągłości izolacji termicznej - w ten sposób powstaje mostek cieplny, który jest przyczyną niekontrolowanej utraty ciepła, skutkującej stratami energetycznymi oraz negatywnym wpływem na bilans cieplny budynku.

„Aby uniknąć powstawania mostków cieplnych, a jednocześnie zapobiec negatywnym następstwom, które za sobą niosą, należy zastosować rozwiązanie pozwalające na połączenie płyty balkonowej ze stropem bez konieczności przerywania ciągłości izolacji termicznej elewacji. Uzyskamy to dzięki wykorzystaniu łączników termoizolacyjnych Schöck Isokorb, które umożliwiają montaż płyty balkonowej bez konieczności przerywania ciągłości warstwy izolacyjnej, dzięki czemu będziemy mogli uniknąć ucieczki ciepła w najbardziej newralgicznych miejscach. Zastosowanie łączników Isokorb korzystnie wpłynie na bilans cieplny budynku, tak więc konstrukcja z wykorzystaniem produktu firmy Schöck odpowiada założeniom dyrektyw unijnych, a dodatkowo pozwoli nam zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie." - radzi kierownik Działu Technicznego firmy Schöck.

Ochrona przed wilgocią

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury porusza również problem kondensacji pary wodnej we wnętrzach. Zgodnie z obowiązującymi przepisami na wewnętrznej powierzchni nieprzezroczystej przegrody zewnętrznej nie może występować kondensacja pary wodnej, umożliwiająca rozwój grzybów pleśniowych. Natomiast wewnątrz wspomnianej przegrody nie może występować narastające w kolejnych latach zawilgocenie spowodowane kondensacją pary wodnej. Warunki te uważa się za spełnione, jeśli przegrody odpowiadają szczegółowym wymaganiom dotyczącym współczynnika temperaturowego fRsi. Parametr ten służy do oceny niebezpieczeństwa tworzenia się pleśni na powierzchni przegród budowlanych. Według obowiązujących norm dla wnętrz ogrzewanych do temperatury co najmniej 20°C w budynkach mieszkalnych, zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej, jego wartość należy określać przy założeniu że średnia miesięczna wartość wilgotności względnej powietrza wewnętrznego jest równa φ = 50%, przy czym dopuszcza się przyjmowanie wymaganej wartości tego współczynnika równej 0,72.

Normy te maja na celu uniknięcie kondensacji pary wodnej, która może powodować rozwój grzybów pleśniowych na wewnętrznej powierzchni nieprzezroczystej przegrody zewnętrznej oraz wystąpienia zawilgocenia przegrody narastającego w kolejnych latach.

„Mostki cieplne to miejsca, gdzie najczęściej dochodzi do powstawania wykwitów pleśni. W miejscu powstałego mostka temperatura powierzchni wewnętrznych ścian i stropów spada tak nisko, że w zetknięciu z ciepłem otoczenia skrapla się w tych miejscach para wodna zawarta w powietrzu pomieszczenia. Powstałe w ten sposób pleśń i grzyb nie są obojętne dla naszej kondycji i samopoczucia. Oddziałują one negatywnie na układ oddechowy oraz skórę. Przyczyniają się do występowania takich dolegliwości jak katar, kaszel, łzawienie oczu czy wysypki, a także niewydolności nerek, a w ostateczności - do chorób nowotworowych. Zagrzybienie jest szczególnym problemem dla alergików. Rozwiązania proponowane przez firmę Schöck przyczynią się więc nie tylko do korzystnego bilansu cieplnego budynku i zmniejszenia zużycia energii, ale zabezpieczą nas również przed niekorzystnymi dla naszego zdrowia skutkami mostków cieplnych." - mówi Maciej Kowalczyk z firmy Schöck.

Planując budowę domu warto zadbać o to, aby jego konstrukcja i wykorzystane do budowy materiały odpowiadały aktualnym przepisom budowlanym i spełniały wymogi dotyczące izolacji cieplnej. Rozwiązania firmy Schöck pomogą nam zapobiec powstawaniu mostków cieplnych, a jednocześnie obniżyć zapotrzebowanie budynku na energię.

Nadesłał:

GutPR

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl