Domowa rewolucja przemysłowa
Dzięki nowoczesnym materiałom i technologii możemy mieć wszystko, zaś stwierdzenie, że coś pasuje do czegoś, ma teraz zupełnie nowe znaczenie.
Po pierwsze tęsknota za naturą, jednak nie taką nieskazitelną i wyidealizowaną, lecz autentyczną naznaczoną czasem i wpływami otoczenia. Po drugie fascynacja industrializacją i surową urodą minimalistycznego i funkcjonalnego do bólu stylu. Te właśnie nieoczywiste trendy znajdują odbicie we współczesnej sztuce urządzania wnętrz. Widać to także w ofercie producentów, którzy starają się zaspokoić zmieniające się gusta klientów.
Dzięki nowoczesnym materiałom i technologii możemy mieć wszystko, zaś stwierdzenie, że coś pasuje do czegoś, ma teraz zupełnie nowe znaczenie. I dobrze, gdyż w urządzaniu wnętrz ważne jest to, by nie było nudno. Dzięki temu, każde mieszkanie może być indywidualne, niepowtarzane i nietypowe.
Naturalne materiały wykończeniowe niekoniecznie oznaczają dzisiaj to samo, co kilka lat wstecz. Marmurowe blaty kuchenne, dębowe meble i podłogi niespodziewanie musiały nieco ustąpić miejsca swoim do tej pory nie zapraszanym na salony krewniakom. Meble wykonane z drugo gatunkowego drewna z sękami, rysami, przebarwieniami i zacięciami po pile stały, wcześniej wykorzystywane tylko do produkcji skrzynek i opakowań, stały się główną i eksponowaną ozdobą stylowych mieszkań. W naszych domach pojawił się również beton, tym razem jednak nie jako budulec ścian, wstydliwie zakryty warstwami tynku, farby i tapet. Odkryty, czasem nieregularny, z dziurkami, lub gładko wyszlifowany stał się szarą eminencją nowoczesnego stylu. Może zagościć praktycznie w każdym pomieszczeniu i wszędzie – na posadzce, ścianie, lub na blacie. W każdej z tych ról estetycznie sprawdza się po prostu doskonale.
Jednak stół z europalet i odsłonięty beton na ścianie to obecnie zbyt mało, aby wyrazić swój gust. W pogoni za własnym stylem pragniemy niemożliwego (przynajmniej jeszcze do niedawna), a kuchnie stały się swego rodzaju laboratoriami dla naszych eksperymentów. Blat kuchenny z rdzewiejącej blachy lub wykonany z tkaniny? Jak najbardziej możliwe, dodatkowo przy jednoczesnym zachowaniu higieny i właściwości praktycznych ( takich jak odporność na ścieranie powierzchni, uderzenia, zarysowania, wysoką temperaturę a czasem nawet właściwości antybakteryjne). Współczesne dekory blatów laminowanych przekraczają granice niemożliwego naśladując lawę wulkaniczną, łupek kalcytowy czy piasek pustyni – materiały, które ze względu na swoją strukturę i właściwości nie nadają się do wykonania nadającego się do użytku blatu.
Fot. Na zdjęciach nowe dekory blatów kuchennych z kolekcji na rok 2014 firmy Pfleiderer
Źródło: blog Designerer
Nadesłał:
nota bene
|