Dotacje unijne na 2015 rok – czy wciąż warto?


Dotacje unijne na 2015 rok – czy wciąż warto?
2015-07-23
Odkąd Polska weszła do Unii Europejskiej, przedsiębiorcy i instytucje sięgają po dotacje, umożliwiające rozwój czy promocje danej działalności. Z każdym kolejnym rokiem dotacje unijne są modyfikowane, skierowane do różnych obszarów działań. Kto w tym roku ma na nie szanse?
Choć droga po dotacje usłana jest wieloma cieniami biurokracji, warto walczyć o dofinansowanie dla firm. Ogromne ułatwienie płynące z Unii Europejskiej może nie tylko pomóc w rozpoczęciu działalności, lecz także wspierać ją w rozwoju lub kryzysie.
 
W jakim sektorze najłatwiej dostać dotacje unijne w 2015 roku?
 
O tym, na co przeznaczone są dotacje, decydują samorządy województw, unia jedynie przekazuje pulę pieniężną z pewnymi dyrektywami odnośnie do tematycznego obszaru wparcia. Województwom przyznano 31,28 mld euro, lecz poziom dofinansowań jest nierównomierny, zależy od regionu – dużą pulę przeznaczono na rozwój Polski wschodniej. W całej Polsce obowiązują te same programy, w ramach których możemy starać się o dotację. Są to:
 
  • Infrastruktura i Środowisko, 
  • Inteligenty Rozwój, 
  • Polska Cyfrowa, 
  • Pomoc Wschodnia, 
  • Wiedza-Edukacja-Rozwój, 
  • Pomoc Techniczna.
 
Największy nacisk Unia Europejska nałożyła na badania i rozwój innowacji, którymi niestety w Polsce jest stosunkowo małe zainteresowanie. Najłatwiej dostać dotację z programu Infrastruktura i Środowisko, ponieważ budżet tego programu jest największy, obejmuje ponad 27 mld euro. Na duże wparcie można liczyć z programu Inteligenty Rozwój, z którego dofinansowuje się wspomniane innowacje. Warto starać się o dotacje unijne, ponieważ Polska wciąż jest beneficjentem 82,5 mld przeznaczonych na realizację polityki spójności, co znaczy,że ma około 20 mld euro więcej niż w poprzednim roku. 

Kto może ubiegać się o dotacje w przyszłym roku?
 
Warunki starań o dotacje unijne są takie same jak w poprzednich latach. Po dofinansowanie mogą sięgać przedsiębiorcy, którzy przygotują projekt z biznesplanem oraz zgłoszą się do konkursu w wojewódzkich urzędach pracy. Dokumentacja jest dość skomplikowana, jednak w Internecie wskazane są terminy wszystkich formalności związanych z programem, radą służą także specjalne agencje ułatwiające uzyskiwanie funduszy unijnych. O dotacje mogą się starać osoby bezrobotne, które chcą rozpocząć działalność lub ci, którzy już prowadzą firmę oraz absolwenci integracji społecznej i  klubów integracji społecznej. Muszą także spełniać określone kryteria, takie jak na przykład wcześniejsze nieotrzymanie z funduszy publicznych bezzwrotnych środków na podjęcie działalności gospodarczej lub rolniczej.

Jak dużym wsparciem finansowym są dotacje unijne?
 
Wysokość dotacji unijnej nie może przekraczać przeciętnego sześciokrotnego wynagrodzenia, ale w sytuacji przyznania dotacji na zasadach określonych dla spółdzielni socjalnych kwota dofinansowania nie może przekraczać przeciętnego czterokrotnego wynagrodzenia na jednego założyciela spółdzielni i trzykrotnego na jednego członka danej spółdzielni. Nowością tegoroczną jest wsparcie z unii będące rozszerzeniem pieniężnej oferty zwrotnej – unia udziela na preferencyjnych warunkach pożyczkę lub poręczenie. To alternatywa dla tych, którzy nie otrzymali dotacji unijnej. 
 
Dotacje unijne na 2015 wciąż są atrakcyjną ofertą dla przyszłych i istniejących na rynku przedsiębiorców. Choć największy nacisk nałożony jest na infrastrukturę i innowację, to warto starać się o dofinansowanie z różnych dziedzin, które nadal wspiera Unia Europejska i nasze samorządy. Może to właśnie Tobie zostanie przyznana dotacja unijna!

Nadesłał:

ivona

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl