Droga do rozpoznania boreliozy


2012-03-28
Wykrycie i postawienie właściwej diagnozy w przypadku późnej boreliozy jest trudne i wymaga wielu badań, a w tym czasie choroba zaatakować może wiele narządów.

W pierwszej kolejności pacjent jest kierowany do poradni neurologicznej z powodu drętwienia kończyn i ogólnego osłabienia. Dodatkowo chory skarży się też na okresowe bóle stawów i kręgosłupa oraz trudności z koncentracją i zaburzenia pamięci, są to typowe objawy boreliozy. Dolegliwości występują od kilku miesięcy.

Często pacjent zostaje również zdiagnozowany kardiologicznie z powodu kołatania serca, ale nie znajduje się tego przyczyny. Dodatkowo lekarz zleca rezonans magnetyczny głowy i kręgosłupa, w którym nie opisano nieprawidłowości. Mimo wszystkich tych badań, wciąż nie znaleziono powodu dolegliwości. Tutaj dopiero po kilku miesiącach od ukąszenia pojawia się pytanie o kleszcza.

Zwykle okazuje się, że pacjent nic nie pamięta aby ugryzł go jakiś owad, ale przyznaje, że spędzał wolny czas, wakacje w rejonie o wysokim ryzyku ukąszenia. Tutaj dopiero zaczyna się właściwa diagnoza w kierunku wykrycia boreliozy i pacjent zostaje skierowany do szpitala w celu dokładniejszego przebadania.

 Nie ma szczepionki przeciw chorobie. Zapobiec może jej ochrona przed kleszczami.

Nadesłał:

meeli

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl