Drożność orynnowania to podstawa
Nadchodzące jesienne szarugi stanowią dla systemu odwodnienia dachu poważny egzamin jakości.
Warunki pogodowe panujące jesienią mogą generować wiele problemów związanych z nieprawidłowym funkcjonowaniem systemu orynnowania. Pierwszy z nich pojawia się tuż pod okapem, wewnątrz rynien. W miejscu tym gromadzą się opadające liście, drobne gałęzie oraz brud, zmywany z dachu przez deszcz.
Powstawanie tak zwanych czopów, które tworzą szczątki roślinności i błoto powoduje spiętrzanie i przelewanie się wody, która następnie ścieka po ścianach zewnętrznych budynku. W wyniku kontaktu z zabrudzoną deszczówką, fasada wymaga renowacji, zaś system odwadniania dokładnego czyszczenia. Dodatkowo w sezonie zimowym zalegająca w rurach spustowych wilgoć może doprowadzić do powstawania mikropęknięć i nieszczelności.
Producenci systemów rynnowych oferują kompletne systemy odwodnienia dachu. Jednym z nich jest firma Rheinzink®, która proponuje system wykonany z blachy cynkowo-tytanowej (potocznie zwanej tytan-cynk). Uzupełniony o akcesoria dodatkowe - Ochronę przed liśćmi (profil z blachy perforowanej) oraz innowacyjne rozwiązania Rewizji rury spustowej, zapewnia efektywność odprowadzania wody deszczowej, nawet w trudnych warunkach.
Inteligentne rozwiązania w ramach systemu rynnowego Rheinzink® zapewniają podwójne zabezpieczenie odwodnienia dachu. Ochrona przed liśćmi z blachy perforowanej, umieszczona wewnątrz koryta rynny gwarantuje niezakłócony odpływ wody deszczowej do rury spustowej. W zależności od rozmiaru rynny można dobrać profil o szerokości 100-175 mm. Prosty montaż umożliwia umieszczenie go na już istniejącym systemie rynnowym, bez zdejmowania dachówek i stosowania dodatkowych uchwytów. Wychwycone przez system opadające liście ulegają wysychaniu leżąc na siatce, a następnie są zwiewane przez wiatr. Drobne gałązki i inne, cięższe zanieczyszczenia nie wpadają do rynny, dzięki czemu mogą być w prosty sposób usunięte z siatki.
Mniejsze zabrudzenia, które przedostaną się przez otwory siatki mogą zostać sprawnie usunięte z rury spustowej, dzięki niekłopotliwej w obsłudze rewizji. Mechanizm przesuwania i długa mufa, zastosowane w tym systemie rynnowym umożliwiają czyszczenie pionów kanalizacji deszczowej bez demontażu najniższej rury spustowej. Rewizję rury spustowej przesuwa się w górę, rozłączając jedynie dolną obejmę. Czyszczenie, czy inne prace wymagające otwarcia rewizji, mogą być wykonywane niskim nakładem pracy i bez ryzyka powstania uszkodzeń.
Innym rozwiązaniem jest zastosowanie klasycznej Rewizji rury spustowej z klapką. Specjalne otwory do czyszczenia na rurze spustowej już nie są konieczne. Nie ma w związku z tym pbolemu ze skorodowanymi śrubami i uszkodzonymi uszczelkami klap rewizyjnych.
Nadesłał:
RHEINZINK
|