Duma z zawodu
Każdy z nas zapewne pamięta serial, w którym jeden z bohaterów zajmował się naprawą studzienek kanalizacyjnych. Postać ta jest zabawna, a jednak z honorem mówi o swojej pracy, choć wszyscy w koło nie pozazdroszczą mu wykonywanego zawodu.
Jest faktycznie jakaś zależność między tym jak osobiście postrzegamy swoją pracę, a tym, jak widzą ją inni.
Bardzo często słyszymy już wśród dzieci opinie na temat tego kim chcieliby zostać w przyszłości. Zapewne nikt z Was nie usłyszał, że marzeniem dziecka jest naprawa studzienek kanalizacyjnych. Dzieci oczywiście marzą o tym by zostać strażakiem, rycerzem, księżniczką czy nauczycielką. Zazwyczaj więc projektują sobie zawody, w których jest element powagi, waleczności lub honoru.
Podobnie jednak dorośli marzą o ambitnych wyborach życiowych. Przecież nie bez powodu mówi się, że lekarz, prawnik czy biznesmen to zawody, które pozwalają żyć na wysokim poziomie. Czasami jednak w życiu nie jest łatwo spełnić własnych ambicji, ponieważ na przykład jesteśmy leniwi i w szkole nie chciało nam się uczyć, a wiemy, że nauka to podstawowy czynnik stanowiący o naszej przyszłości.
Co jednak byłoby gdyby każdy miał zdolność spełnienia swoich aspiracji? To nie możliwe, aby na świecie istniały tylko zawodu, w których zarabia się zazwyczaj więcej od innych, można się stale rozwijać i dodatkowo wykonywać pracę z pasją. Kto wówczas podjąłby się takich prac, jak naprawa studzienek kanalizacyjnych? Być może więc dobrze, że nasze aspiracje czasami różnią się od projekcji marzeń.
Jak widać każdy inaczej postrzega wykonywany zawód. Dla jednych nauczyciel ma doskonałą pracę, w której może się spełniać, ma dobre zarobki i dużo wolnego, ale tylko nauczyciel wie, jak wiele pracy należy włożyć w wykształcenie i wychowanie młodzieży.
Nadesłał:
l.nowak1815
|